Az elektromos járművek és az acél esetében valószínűleg továbbra is fennmarad a kínai túlkapacitás – írja a Goldman Sachs egy minapi jelentésben. Más területeken azonban elképzelhető, hogy a távol-keleti vállalatok lépéseket tesznek a kereslet-kínálat kiegyensúlyozásának érdekében.
A külföldre zúduló kínai árudömpingben valószínűleg irányváltás jöhet a következő években, de az elektromos járművek (EV) és az acél esetében nem lesz változás – vélik a Goldman Sachs elemzői.
A távol-keleti gyártók többet termelnek, mint amennyit a különböző ágazatok világszerte képesek lennének felszívni, írta a Goldman Sachs egy augusztus 6-i jelentésben. Míg egyes szektorokban, így a lítiumalapú energiatároló rendszerek és a napelemalkatrészek esetében visszafoghatják a gyártást a kereslethez való jobb igazodás érdekében, a túlkínálat továbbra is fennmaradhat az EV-knél és az acélnál. Utóbbi két termék dömpingje számos nagy gazdaság, például Németország részéről is ellenérzéseket váltott ki.
A Goldman Sachs hét ágazatot vizsgált meg, amely a kínai gazdasági növekedés majdnem egynegyedéért felelős, többek között a napelemalkatrészek, az acél és a légkondicionáló rendszerek gyártása.
A gyártók valószínűleg igazodni fognak a kereslethez
„Számításaink szerint a kínai gyártókapacitások a vizsgált hét ágazat közül ötben nagyobbak, mint a teljes globális kereslet az adott termékek iránt.
Várakozásaink szerint 2028-ig sor kerül a kereslet és kínálat kiegyensúlyozására, a nyereség helyreállítására és a kínai gyártók kínálatának csökkentésére”
– olvasható azt elemzésben, amelyet Trina Chen, a Goldman Sachs elemzője és munkatársai állítottak össze.
Az ázsiai nagyhatalom gazdasága válaszút előtt áll az év második felében, mivel a politikai döntéshozók gyengülő exportkereslettel és más külföldi akadályokkal küzdenek. Ezt az ottani vállalatok is megérezték, amelyek a kínálatuk módosítására kényszerülnek az őket hátrányosan érintő alacsonyabb árak miatt.
A kereskedelmi és termelési adatok az elmúlt napokban megerősítették ezeket a tendenciákat. A júliusi kivitel váratlanul mérséklődött, míg a feldolgozóipari tevékenység kilenc hónap óta először csökkent. Az exportárak 2022 közepe óta zuhantak.
A kínai napelemmodulok gyártási kapacitása a globális igény 200 százalékát éri el, míg a lítiumalapú energiatárolóké 150 százalékos
a Goldman Sachs szerint. A túlkínálat 55 százalékos árcsökkenést eredményezett 2023 eleje óta, ezzel kevésbé vonzóvá téve az említett két ágazatot a befektetők számára.
Az elektromos járművek és a félvezetők esetében továbbra is növekedés várható
Bár a napelemek és a lítium energiatárolók esetében küszöbön áll a fordulópont, az elemzők szerint még két-három év kell ahhoz, hogy a kínálat egyensúlyba kerüljön az elektromos autók és az elektromos félvezetők iránti kereslettel. A kínai kínálat piaci részesedése külföldön 19 százalékkal csökkenhet a 2020–23-as 40 százalékos növekedéssel szemben.
Az EV-k, a légkondicionáló berendezések és az elektromos félvezetők esetében 4 százalékos emelkedés következhet,
ami bár növekedés, de a korábbi évekhez képest alacsonyabb. „A távol-keleti gyártók válaszolnak a gyenge profitabilitásra és az Európai Unió, illetve az Egyesült Államok piacaihoz való hozzáférés korlátozásai okozta bizonytalanságokra.” Ezek ugyanis arra késztetik a cégeket, hogy „kiigazítsák a jövőbeni kapacitásbővítések ütemét” – olvasható a Goldman Sachs elemzésében.
Azzal az állásponttal szemben, amely szerint a kínai túlkapacitást a kormányzati befektetések hajtják, a Goldman Sachs arra jutott, hogy a probléma okozója inkább az állam gazdaságának a mérete és a kereslet ingadozásának a gyorsasága, illetve mértéke. Mindez „megnehezíti a potenciális piaci méretek megbecslését, különösen egy ciklus kezdetén” – írják.
Hozzáteszik, hogy az átlagos állami támogatások csak a pénzforgalom 2–10 százalékát teszik ki.
(Forrás: Bloomberg)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime