Kilőttek az európai földgázárak, miután Ukrajna váratlan támadást indított az orosz Kurszk régióban, és ellenőrzése alá vonta a szudzsai gázmezőállomást, amelyen nagyjából napi 42,3 millió köbméter gáz áramlik Európába. Ennek a jelentősége megnőtt a Jamal gázvezetéken való orosz gáztranzit felfüggesztése, az Északi Áramlat felrobbantása és a Szohranovkán keresztüli szállítás leállítása után, mivel ez az utolsó átrakodási pont az Oroszországból Ukrajnán át Európába érkező gázszállítások vonatkozásában.
Az orosz Kurszk régióra terjedtek tovább a harcok, ami fontos terület az Európára irányuló orosz gáztranzit szempontjából, ugyanis itt található a szudzsai gázmezőállomás, amelyet már az ukránok ellenőrzés alatt tudhatnak. Mindezt orosz források is megerősítették. Ennek hatására Vlagyimir Putyin regionális vészhelyzeti parancsnokság felállítását kezdeményezte, és éves csúcsra ugrott az európai földgáz ára. Az európai határidős földgázárak megawattóránként (MWh) 38,78 euróra emelkedtek Amszterdamban. Egy másik olvasata a történetnek, hogy az aggodalmak miatt az Ukrajnán keresztül szállított gáz európai tőzsdei ára december óta először elérte a 435 dollárt (ezer köbméterenként) – ez 5 százalékos emelkedés.
Ez hasonló ahhoz, amikor az ukránok orosz olajlétesítmények ellen intéztek támadásokat. Akkor kilőtt az olajár, és ezek a magasabb árak több bevételt hoztak az orosz költségvetésnek, igaz, ezt az orosz olajlétesítmények megrongálódása bánta. Könnyen lehet, hogy a kurszki harcoknak hasonló következményei lesznek, hiszen
igaz, hogy kilőtt a gázár, amit Európa meg fog érezni, de Oroszország magasabb áron más csatornákon továbbra is képes lesz gázt szállítani, ami így szintén nagyobb bevételt jelent számukra.
Ha belegondolunk, a teljes üzemben működő Török Áramlat vezetéken keresztül hatalmas mennyiségű gáztranzit bonyolódik le a világ minden tája felé, így még ha az ukránok fel is robbantják a szudzsai állomást,
a kilőtt gázárakból továbbra is az orosz költségvetés profitál.
Az ukrán fegyveres erők tegnapelőtt, augusztus 6-án nyomultak be Kurszk területére, de akkor még a gázmezőállomás nem volt a kezükön, azt csak a tegnap érték el. Az orosz légvédelmi erők 26 ukrán drónt és több rakétát lőttek le a térség felett. A támadásokban öt ember vesztette életét.
Valerij Geraszimov, az orosz fegyveres erők vezérkarának a főnöke azt mondta Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy a kurszki régió határán végrehajtott hadművelet az ukrán csapatok legyőzésével és az orosz államhatár ellenőrzésének visszaszerzésével fejeződik be. A tiszt szerint az ukrán támadásban 1000 katona vett részt. Az ellenség 315 embert veszített, valamint 54 felszerelési egységet, benne hét harckocsit.
Az orosz egészségügyi minisztérium szerint a harcokban huszonnégy ember, köztük hat gyermek sebesült meg. Az ukrán csapatok Szudzsa határvárosától északnyugati irányba nyomultak előre, ami azért fontos, mert ez a település volt az utolsó átrakodási pont az Oroszországból Ukrajnán át Európába tartó gázexport vonatkozásában. Az események kapcsán a piaci szereplők is a régió ellen intézett támadások jelentőségére, illetve annak energetikai kockázatára mutattak rá.
Szudzsa régóta az Európába áramló földgáz fontos betáplálási pontja, így ennek Kijev is tudatában volt az offenzíva megindításakor. A Bloomberg jelentése szerint a Gazprom ennek ellenére egyelőre normális gázellátást feltételez. Mindeközben a tengerentúlról is érkeztek reakciók: a Fehér Ház szóvivője szerint a Biden-adminisztrációnak nem volt tudomása Ukrajna terveiről. A támadások miatt tegnap szükségállapotot hirdettek Kurszk térségében.
További kockázatot jelent, hogy Szudzsától mindössze 60 kilométerre északkeletre található a kurszki atomerőmű.
Ebből következik, hogy az offenzíva helyszínének a megválasztása összefügghet azzal, hogy az orosz gazdaság fontos artériáját és az azt támogató országok gazdaságát kezdjék ki.
A szudzsai gázmezőállomás fontos ütőere az európai gáztranzitnak
Ezen az állomáson keresztül a Gazprom napi szinten nagyjából 42,3 millió köbméter gázt szállít Európába,
amelynek a jelentősége felértékelődött azóta, hogy a Jamal gázvezetéken felfüggesztették az orosz szállítást, az Északi Áramlatot felrobbantották (az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezetéken szeptember végén voltak robbanások Svédország és Dánia kizárólagos gazdasági övezetében), a Szohranovkán keresztüli szállítást pedig leállították. Így Szudzsa maradt az egyetlen útvonal, amelyen keresztül az oroszok Németországot és Ausztriát is ellátta – legalábbis eddig. Ha az idei év első hét hónapját vesszük alapul, akkor azt mondhatjuk, hogy ebben az időszakban a gáztranzit Ukrajnán és Szudzsán keresztül stabilan működött, és Kijev mintegy 9 milliárd köbméter orosz gázt juttatott el Európába.
Ukrajna célja a támadással
Ukrajna ezzel az akciójával vélhetően azt várja, hogy Moszkvát teljesen elzárja a nyugati energiapiacoktól. Igaz, még nem tudni, mire készülnek a szudzsai állomáson, de annak felrobbantásával fizikailag el tudnák vágni Európát az orosz gáztranzittól. Ugyanakkor egyelőre a gázszállítás Szudzsán keresztül a megszokott módon működik.
Július 26. óta a földgázárak Európában mintegy 20 százalékkal emelkedtek a Közel-Keleten tapasztalható fokozott feszültségek miatt,
amelyek aggodalmat keltenek az ellátás esetleges zavarai miatt. Emellett a jövő heti meleg időjárásra vonatkozó előrejelzések várhatóan növelik a keresletet az energiaszektorban. Mindezek ellenére az európai gáztárolók jó állapotban vannak, 86 százalék feletti töltöttségi szinttel, és megközelítik a november 1-jei 90 százalékos célt.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime