Nem csak kötelezettségeket ró ki a vállalkozásokra a magyar ESG-szabályozás, az egyik kiemelt célja az is, hogy erősítse a hazai vállalatok versenyképességét, és megteremtse a feltételeit az ESG-kritériumokat támogató, képzett és szakmailag felkészült tanácsadói szektor kialakításának. Ezt a szolgálja a most megjelent, az ESG-tanácsadók akkreditációs követelményrendszerét meghatározó NGM-rendelet.
A jogalkotó felismerte, hogy ha egy szervezet nem tudja teljeskörűen saját erőforrásokból megoldani a komplex ESG-feladatait, hanem külső természetes vagy jogi személyt von be, akkor olyan jogszabályi környezetre van szükség, ami segíti a felkészült tanácsadói piac kialakulását. Az ESG-törvény által biztosított felkészülési időszakban a hazai gazdasági szereplők kellő időben kialakíthatják a sikeres megfelelést támogató üzleti kapcsolataikat.
A hazai vállalatok igényei alapján olyan ESG-tanácsadókra van szükség, akik a korábban megszerzett részismereteik mellett a komplex ESG-megfelelésben is képzettek. A tudásukat folyamatosan adaptálják a változó üzleti és a mindenkori jogszabályi elvárásokhoz, megfelelő minőségű és mennyiségű referenciájuk van, gazdasági és jogi szempontból megbízhatók, illetve az elvárásokhoz illeszkedő szakértői kapcsolatokat képesek bevonni a tanácsadói folyamatokba.
Az ESG-tanácsadókat a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) akkreditálja a gazdaságfejlesztésért felelős miniszter rendeletében szereplő követelményrendszer alapján. Az akkreditációs eljárás részleteit a 11/2024. (VIII. 8.) SZTFH-rendelet szabályozza.
Az ESG-tanácsadói akkreditációs eljárás az SZTFH honlapján biztosított űrlap kitöltésével indítható el az Ügyfélkapun keresztül. Az akkreditált státusz a megszerzése után három évig érvényes, és megújítása a lejárat előtt vagy legkésőbb a lejáratot követő két éven belül kérelmezhető. Az akkreditációs folyamatok díjkötelesek.
Az akkreditált ESG-tanácsadók nyilvántartásában tanácsadóként természetes és jogi személyek is szerepelhetnek. Az akkreditáció iránti kérelem benyújtásához kötelező minimumkövetelményeknek kell megfelelni, többek között igazolni kell gyakorlati tapasztalatot. Tehát az akkreditáció iránti kérelem benyújtását megelőző három évben egy 5 pontos listából legalább két tevékenység végzését kell tudni felmutatni minimum 500 ESG szakértői óra időtartamban, úgy, hogy tevékenységenként legfeljebb 350 ESG szakértői óra vehető figyelembe.
Az ESG-tanácsadók akkreditációjával és nyilvántartásával kapcsolatos további információk az SZTFH oldalán érhetőek el.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: LinkedIn/Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága