A főpróba, avagy az izraeli légvédelem képes-e megállítani egy Iráni támadást 

Szerző: | 2024. augusztus. 10. | Geopolitika, Háború, Technológia

A Vaskupola a világ legmodernebb rakétavédelmi rendszere, amely a tavalyi gázai konfliktus során kapott különös figyelmet, amikor sikeresen semlegesítette a Hamász rakétáinak százait, megvédve ezzel Izrael fontos városait és lakosait. Azonban a rendszer nem hibátlan, és a működtetése rendkívül költséges. Így joggal merül fel a kérdés az iráni fenyegetés kapcsán, hogy mennyire lenne képes Izrael egy a Hezbollah vagy Irán felől indított rakétazáport semlegesíteni.

Karl Mátyás Gracián, a Makronóm Intézet junior elemzőjének írása

Légvédelmi arzenál 

Izrael védelmi hálózatának jelenleg négy eleme van, amelyek különböző távolságból és magasságból érkező lövedékek megsemmisítésére specializálódtak. A nagy hatótávolságú Arrow–3-as és a magasra elérő Arrow–2-es rendszer több ezer kilométerről érkező ballisztikus rakéták elhárítására alkalmas. Izrael ezeket kifejezetten az iráni fenyegetésre adott válaszként fejlesztette ki az Egyesült Államok segítségével. Többek között a 2024. áprilisi, a perzsa államból érkező dróntámadást is az Arrow rendszer hárította el. Ehhez hamarosan csatlakozik a legújabb, 4-es változat, amely képes lesz a legmodernebb irányítható robotrepülőgépek semlegesítésére is. Az Arrow–3-ast először 2023 novemberében vetették be, amikor egy húszi rakétát fogott el. 

A védelmi rendszer következő eleme a Dávid Parittyája (David’s Sling), amely középtávú, azaz 100-200 kilométeren belüli rakéták és drónok megsemmisítésére szolgál. A Dávid Parittyája 2017 óta működik, és a szomszédos országokból érkező nagyobb támadásokat hárítja el. A rendszert 2023 májusában alkalmazták először egy Gázából indított, a Hamász által kilőtt nagy hatótávolságú Ajjas–250 rakéta megsemmisítésére. 

A védelmi rendszerek közül a leghíresebb a Vaskupola, amely a 70 kilométeren belülről az izraeli területek felé indított rakétákat pusztítja el. Ezt a szisztémát az izraeli Rafael Advanced Defense Systems az Egyesült Államok 2,9 milliárd dolláros támogatásával fejlesztette ki. A gázai konfliktus alatt a Vaskupola 90 százalékos hatékonysággal távolította el a rakétákat, ezzel több millió lakos életét védte meg.  

A legnagyobb gyengesége, hogy ha túl sok támadást indítanak egyszerre, a rendszer túlterhelté válhat, mivel nincs elegendő löveg az összes beérkező rakéta megsemmisítésére.

Ez különösen a gázai támadás első napján volt megfigyelhető, amikor egyszerre több ezer rakétát indítottak el néhány fókuszált célpontra. A másik fő gyengesége a fenntartása és a működtetése. Míg egy ellenséges rakéta mindössze 500 dollárba kerül, addig annak lelövése nagyjából 50 ezer dollárba fáj az izraeli kormánynak.  

Az ottani légvédelmi megoldások működtetésének a költsége több millió dollár. Ezen összeg csökkentése érdekében Izrael lézeralapú rendszert fejleszt, amely az ellenséges rakéták és drónok semlegesítésére szolgál. Ennek a becsült költsége mindössze 2 dollár lesz elhárításonként, és korlátlan számú lövésre képes, valamint kevesebb embert igényel a működtetése. Bár még nem működik, egyes tisztviselők szerint 2025-ben készen állhat. 

Fokozott készültség Irán felé 

Az elmúlt években Izrael légvédelmi rendszere a világ egyik legfejlettebbé vált, sikeresen megvédve az ország légterét a Hamász rakétáival szemben. Azonban

a Hezbollah és Irán rakétakapacitásai teljesen más szinten helyezkednek el. Irán drónjai és ballisztikus rakétái olyan fenyegetést jelentenek, amelyre a Vaskupola nem lett tervezve.

A Hezbollah több tízezer aknavetőt, rakétát és precíziós irányítású rakétát tartalmazó arzenállal rendelkezik, amely könnyen túlterhelheti Izrael védelmi kapacitásait. Felmerülhet a kérdés, hogy a rendszer vajon képes lenne-e ezt is megállítani? 

Válaszlépésként Izrael és az Egyesült Államok egy átfogóbb légvédelmi összefogást hozott létre, amely az izraeli, amerikai és más légierők képességeire, valamint olyan szomszédos országok radarrendszereire támaszkodik, amelyek korábban Izrael ellenségei voltak. Ezt a rendszert áprilisban tették próbára, amikor több mint 300 iráni lövedéket, köztük drónokat, cirkálórakétákat és ballisztikus rakétákat lőtt le az összefogás 99 százalékos eltérítési arányt elérve. 

A bejrúti támadások után a világ feszülten várja Irán lépését, amely bármikor rakéták tízezreit indíthatja el. A jelenlegi helyzet pattanásig feszült. Az izraeli hadsereg az elmúlt napokban egy új riasztórendszert is bevezetett a lakosság számára, hogy utasításokat adjon egy nagyszabású vészhelyzet esetére. Egy izraeli tartalékos, aki légvédelmi rendszerekkel foglalkozik pedig azt nyilatkozta a Wall Streel Journal riporterének, hogy nem emlékszik „ilyen mértékű védelmi felkészültségre egy északi háborúra”. Arra a kérdésre, hogy vajon képes-e az izraeli légvédelem megbírkózni egy nagyobb méretű támadással, csak egy módon lehet megbizonyosodni. Egy esetleges támadás során derülhet ki, hogy a több évtized alatt fejlesztett izraeli légvédelem vajon megállja-e a helyét. 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: X/@omwambaKE

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn