Egy új elemzés szerint alaposan megváltozott a munkáltatók hozzáállása az otthoni munkavégzéshez. Ugyanakkor a home office-ban dolgozók sem maradéktalanul elégedettek a saját teljesítményükkel.
MTI/Makronóm
A Profession.hu állásportál új felmérése szerint mind a munkaadók, mind a munkavállalók hozzáállása változott az otthoni munkavégzés kapcsán. Az idei vizsgálat során tízből négy részben vagy teljesen home office-ban dolgozó azt jelezte, hogy kevésbé hatékony otthon, mint a munkahelyén, míg egy évvel korábban tízből három volt ez az arány. A felmérés szerint egyidejűleg csökkent azoknak az aránya, akik kimondottan hatékonynak érzik az otthoni munkavégzésüket:
míg tavaly a válaszadók 38 százaléka jelezte, hogy jobban megy neki a munka otthonról, addig idén ez az arány csak 23 százalék volt.
Az elemzők szerint azok, akiknek biztosított az otthoni munkavégzés, a modell legnagyobb előnyeként a rugalmas időbeosztást, az utazással töltött idő megspórolását, valamint az ideálisabb munka-magánélet egyensúlyt jelölték meg. Rámutattak ugyanakkor, hogy a home office negatív oldalát is megtapasztalja a munkavállalók egy része: 39 százalékuk szerint nem mindenki tud és szeret egyedül, elszigetelten dolgozni, 18 százalékuk mondta azt, hogy otthon nincs meg a munkához szükséges nyugalom és csend, 14 százalékuk pedig túlterhelt, mert úgy érzi, hogy sosincs vége a munkaidőnek.
Akkor vissza az irodába?
Az otthoni munkavégzés a járványhelyzet alatt gyorsan és széleskörűen elterjedt országszerte, immár azonban sok helyen módosultak/módosulnak a szabályai. A munkavállalók háromnegyedénél megmaradtak ugyan a home office keretek, de többségük szigorításra számít.
A felmérés szerint, akiknek jelenleg biztosított az otthoni munkavégzés, azoknak
a 16 százaléka nem tolerálná, ha a munkaadójuk jelentősebben korlátozná ennek a feltételeit, akár fel is mondana miatta.
A megkérdezettek csaknem fele jelezte, hogy bár nem mondana fel, nem örülne a szigorításnak, 9 százaléka pedig valamilyen kompenzációt kérne cserébe.
Dencső Blanka, a Profession.hu piackutatási és üzletfejlesztési szakértője kifejtette: a cégek döntései és a munkavállalók igényei között enyhe eltávolodás figyelhető meg az elmúlt egy évet vizsgálva: a dolgozók körében a járványhelyzet óta töretlen az igény az otthoni munkavégzésre, a munkaadók viszont bár óvatosan, de igyekeznek szigorúbb keretek közé szorítani az erre vonatkozó szabályozásukat.
Azok a vállalatok viszont, amelyek biztosítanak otthoni munkavégzési lehetőséget, és ezen a téren rugalmasak a dolgozói igényekkel kapcsolatban, ki tudnak tűnni a munkavállalókért folyó versenyben, és rendszerint több jelentkezőt, több megfelelő szakembert képesek megszólítani – hangsúlyozta.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Dreamstime