Egy titkos megállapodás keretében a Google és a Meta közösen dolgozott azon, hogy tizenéveseket célozzanak meg Instagram-hirdetésekkel a YouTube-on keresztül, megkerülve a Google saját, kiskorúakra vonatkozó szabályait.
A Financial Times (FT) által látott dokumentumok és az ügyet ismerők szerint a Google egy olyan marketingprojekten dolgozott a Metával, amelynek a célja az volt, hogy 13–17 éves YouTube-felhasználókat célozzon meg olyan reklámokkal, amelyek a rivális fotó- és videóalkalmazását népszerűsítik.
Az Instagram-kampány szándékosan egy olyan felhasználói csoportot célzott meg, amelyet a hirdetési rendszerben „ismeretlenként” jelöltek meg, és a Google tudta, hogy ez a 18 év alattiakat jelenti.
A keresőóriás szabályai tiltják a 18 éven aluliaknak célzott reklámokat, azonban ha ismeretlenként jelölik meg őket, akkor kikerülhető ez az előírás.
A Meta ezen a kampányán már akkor is dolgozott, amikor Mark Zuckerberg januárban bocsánatot kért az amerikai kongresszus előtt a platformjain szexuális kizsákmányolás és visszaélés áldozatává vált gyermekek családjaitól. A szilícium-völgyi székhelyű cég tavaly év végén kezdett bele a projektbe, amikor a Google igyekezett növelni a reklámbevételeit, a Meta pedig a fiatalabb felhasználói megtartására törekedett.
A Financial Times által ismertetett dokumentumok szerint a két cég a francia Publicis reklámóriás amerikai leányvállalatával, a Spark Foundryvel együttműködve idén február és április között indították el ezt a kísérleti marketingprogramot Kanadában. Majd miután sikeresnek ítélték, májusban az Egyesült Államokban is kipróbálták. A terveik szerint a nemzetközi piacokra is kiterjesztették volna, emellett a Meta más alkalmazásai, például a Facebook népszerűsítésére is felhasználták volna – mondták az ügyet ismerők.
Az FT megkeresésére a Google vizsgálatot kezdeményezett, és a projektet mostanra törölték. A keresőóriás részéről közölték:
„Tilos a 18 éven aluliaknak személyre szabott hirdetéseket mutatni. Ezen irányelvek betartását technikai biztosítékok támasztják alá. Megerősítettük, hogy ezek ebben az esetben megfelelően működtek.”
Hozzátették: „További lépéseket teszünk, hogy az értékesítési képviselők ne segítsenek a hirdetőknek vagy ügynökségeknek olyan kampányok futtatásában, amelyek megpróbálják megkerülni a szabályainkat.”
A Meta közölte, nem ért egyet azzal, hogy az „ismeretlen” célközönség kiválasztása személyre szabásnak vagy bármely szabály megkerülésének minősülne, hozzátéve, hogy a szolgáltatásai reklámozásakor betartja a saját és a társai irányelveit is. Nem válaszolt arra a kérdésre, hogy a munkatársai tisztában voltak-e azzal, hogy az „ismeretlen” csoport a fiatalabb felhasználókat jelenti. „Nyíltan beszéltünk arról, hogy alkalmazásainkat a fiatalok számára olyan platformként mutatjuk be, ahol a barátaikkal beszélgethetnek, közösséget építhetnek és felfedezhetik az érdeklődési körüket” – mondták a Meta részéről.
A múlt héten az amerikai szenátus elsöprő többséggel elfogadta a Kids Online Safety Act nevű törvényjavaslatot, amely a közösségimédia-platformokat kötelezné arra, hogy megvédjék a gyermekeket a káros online tartalmaktól.
Marsha Blackburn republikánus szenátor a témával kapcsolatban az FT-nek elmondta, hogy
„nem lehet a nagy technológiai vállalatokra bízni a gyermekeink védelmét”, majd hozzátette, „ismét rajtakapták őket, hogy kihasználják a kiskorúakat, és bebizonyították, hogy mindig a profitot helyezik előtérbe a gyermekeinkkel szemben”.
Jeff Chester, a Center for Digital Democracy ügyvezető igazgatója szerint már régóta vizsgálják a Meta kiskorúakra vonatkozó politikáját. Harminchárom állam perelte be a céget, azzal vádolva, hogy manipulálja a fiatal felhasználókat, ezt azonban a közösségimédia-vállalat tagadja. Eközben a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság egy meglévő adatvédelmi megállapodás frissítésének részeként azt is meg akarja tiltani a Metának, hogy pénzt keressen a tizenéves közönségből, amit a cég bíróságon támad meg.
Borítókép: DreamsTime
Kapcsolódó: