A Makronóm Intézet EPU indexe szerint júliusban enyhült a gazdasági bizonytalanság Magyarországon, de a világgazdaság jelentős kihívásokkal szembesült, ami a nemzetközi üzleti hangulat romlását eredményezte. Ez a negatív trend várhatóan hatással lesz a hazai gazdasági adatokra is.
Júliusban mérsékelten csökkent a hazai gazdasági bizonytalanság a Makronóm Intézet EPU indexe alapján
A Makronóm Intézet EPU indexe az elmúlt hónapban kedvezőbben alakult az előző hónaphoz képest, jelezve a magyarországi gazdasági bizonytalanság mérséklődését. Optimizmusra azonban egyelőre nincs okunk, hiszen az elmúlt hetekben komoly kihívásokkal kellett szembenéznie a világgazdaságnak, amelyek miatt a nemzetközi üzleti hangulat meredek zuhanásba kezdett. Ez minden bizonnyal éreztetni fogja a hatásait a hazai adatok kapcsán is.
1. ábra – A hazai EPU index alakulása
Az általános üzleti bizalom minden vizsgált országban csökkent, míg Magyarországon vegyes képet mutatott
A Business Confidence Index (BCI) az elmúlt hónapokban vegyes, de jellemzően mérsékelten csökkenő képet mutatott világszerte, mivel az üzleti bizalom érzékenyen reagál a geopolitikai feszültségekre, az infláció alakulására és a globális kereslet változásaira.
Az Európai Unióban a BCI értéke tovább mérséklődött az előző hónaphoz képest, ami a gazdasági növekedés lassulását és a folyamatos inflációs nyomást tükrözi.
Az USA gazdasága szintén komoly kihívásokkal néz szembe (pl. a bérek növekedése nem tud lépést tartani az inflációval, lassuló gazdaság, ellátási zavarok stb.), így a BCI ott is csökkenő tendenciát mutat. Kínában a mutató értéke viszonylag stabilnak mondható, de a nemzetközi kereskedelmi kapcsolatokban tapasztalható feszültségek ott is komoly hatással voltak az üzleti bizalomra. Az euróövezetben az ESI 95,8 pont volt, ami stabil maradt az ipari termelés lassulása és a fogyasztói bizalom gyengülése ellenére.
2. ábra – A Makronóm Intézet bizalmi hőtérképe (változás az előző hónaphoz képest)
3. ábra – A Makronóm Intézet bizalmi hőtérképe (eltérés a hosszú távú átlagtól)
A jelentős hangulatromlás a Sentix index adatai alapján is megfigyelhető: minden vizsgált országban/régióban meredeken csökkent a mutató értéke
Az idén augusztusban a Sentix gazdasági index tovább mérséklődött, jelentős visszaeséseket mutatva több régióban is. A globális index csökkenést mutatott, jelezve, hogy a globális gazdasági fellendülés teljesen megállt. Az eurózónában az index újabb 6,6 ponttal csökkent, így az összesített érték –13,9 pontra esett, ami az év legalacsonyabb szintje január óta. Németország különösen súlyosan érintett, ott 12 ponttal zuhant, és a jelenlegi helyzetértékelés drámai módon –42,8 pontra zuhant, a legrosszabb értéket mutatva 2020 júniusa óta. Az USA-ban az index további 9 ponttal esett, ami már a negyedik egymást követő havi csökkenés, és az ország gazdaságának a lassulását mutatja. Kelet-Európában is jelentős gyengülés volt tapasztalható, tükrözve a régió általános gazdasági nehézségeit és a globális bizonytalanságok hatásait.
4. ábra – A Sentix gazdasági index alakulása (2020. január–2024. augusztus)
5. ábra – A Sentix gazdasági index alapján a gazdasági rezsimek országonként és régiónként (2024. augusztus)
Az Ifo index alapján a német gazdasági várakozások minden vizsgált szektorban romlottak
Az idén augusztusban az Ifo gazdasági hangulatindexe tovább csökkent Németországban, 87,0 pontról 85,7-re, jelezve a vállalati szektor növekvő bizonytalanságát és pesszimizmusát. Ez a csökkenés már a harmadik egymást követő hónapban történt, és különösen a feldolgozóipari és a kereskedelmi szektorokban figyelhető meg negatív hangulat. A feldolgozóiparban az index 13,4 pontra esett, míg a kereskedelmi szegmensben az érték 25,7 pont volt, ami a legrosszabb hangulatot tükrözi a szektorok között. Ezzel szemben a szolgáltatási szegmens valamivel stabilabb képet mutatott, de itt is negatív tendenciák jelentkeztek. Az adatok azt mutatják, hogy a német gazdaság továbbra is nehézségekkel küzd, különösen az új megrendelések hiánya és a globális gazdasági lassulás miatt.
6. ábra – Az Ifo index alakulása gazdasági szektoronként (2019. január–2024. augusztus)
Az elmúlt hónapokban fokozódott a globális ellátási láncokra nehezedő nyomás, ugyanakkor annak a szintje továbbra is kedvező
Az idén augusztusban a Global Supply Chain Pressure Index (GSCPI) enyhe emelkedést mutatott, elérve a –0,09 pontot a júliusi –0,33-ról. A növekedés jelzi, hogy a globális ellátási láncokra nehezedő nyomás újra felerősödött, bár annak a szintje továbbra is alacsonyabb, mint a Covid–19-járvány idején tapasztalt csúcsértékek. Az index továbbra is a negatív tartományban maradt, ami arra utal, hogy a nyomás mérsékeltebb a historikus átlagnál. Az emelkedés mögött részben a szállítási költségek változásai állnak.
7. ábra – Global Supply Chain Pressure Index (GSCPI) (2019. január–2024. augusztus)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime