A magasan képzett munkaerő hiánya komoly fenyegetést jelent a chipipar számára.
A mesterséges intelligencia (MI) egyre növekvő szerepe az iparban felveti a kérdést: mikor kezdheti el az MI jelentősebb mértékben helyettesíteni az emberi munkaerőt? Bár ez a probléma mostanában egyre gyakrabban merül fel, a valóság az, hogy az MI-ipar legnagyobb kihívása jelenleg nem a munkaerő helyettesítése, hanem annak hiánya.
A Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), a világ legnagyobb chipgyártója az elmúlt hónapokban jelentős növekedést tapasztalt: júliusban az eladásai 45 százalékkal, 7,9 milliárd dollárra emelkedtek, ami tovább erősítette a cég második negyedévi gyors növekedését. Az MI-chipek iránti kereslet folyamatosan magas, a nagy teljesítményű számítástechnikai üzletág pedig a TSMC bevételeinek több a mint felét tette ki az elmúlt negyedévben.
A kiemelkedő számok ellenére az MI-hez kapcsolódó cégek részvényei az elmúlt hónapokban ingadoztak, ami miatt a befektetők egyre óvatosabbak a TSMC-hez hasonló vállalatok kockázatait illetően, amelyek a tajvani földrengésektől kezdve a kínai–tajvani feszültségeken át a szélesebb körű geopolitikai konfliktusokig terjednek. Azonban egy kevésbé tárgyalt, de legalább annyira fontos probléma is felmerül: a mérnökök és technikusok hiánya igencsak megrendíti az iparágat.
Korábban az volt az általános vélekedés, hogy a chipgyártási kapacitás növelése pusztán pénz kérdése. A 2020 elején kezdődött globális chiphiányra válaszul a kormányok milliárdokat fektettek a gyártásba, hogy növeljék a kapacitást, lehetőleg hazai környezetben. A TSMC most is bővíti félvezetőgyárait az Egyesült Államokban, Németországban és Japánban. Az USA például az egyik legagresszívabb kapacitásnövelő ország, ahol a chipipart érintő beruházások öt év alatt várhatóan több mint 250 milliárd dollárt tesznek ki – állítja a Financial Times.
A gond azonban az, hogy egy chipgyár felépítése és működtetése nem olyan egyszerű, mint egy okostelefon-összeszerelő üzem létrehozása. E lapkák gyártásához magasan képzett munkaerőre van szükség, mérnöki és tudományos mester- és doktori fokozatot szerzett szakemberekre. A McKinsey elemzése szerint az amerikai chipgyártás növelésére irányuló nagyberuházások több mint 160 ezer új munkahelyet jelentenek a mérnöki és a műszaki támogatási területeken, valamint továbbiakat a kapcsolódó építőipari szektorban.
Ennek ellenére évente csak körülbelül 1500 mérnök csatlakozik a chipiparhoz, míg a chiptechnikusok száma még alacsonyabb, évente mindössze 1000 új szakembert foglalkoztatnak. Az előrejelzések szerint a következő öt évben ebben az iparágban mintegy 75 ezer munkavállalóra lesz szükség. Ezzel párhuzamosan az amerikai chipgyártásban dolgozók száma 43 százalékkal csökkent a 2000-es csúcshoz képest.
Ha a jelenlegi trend folytatódik, a mérnökök és technikusok hiánya 2029-re elérheti a 146 ezer főt.
A dél-koreai Samsung Electronics szintén munkaerőhiánnyal küzd 2022 óta: iparági becslések szerint 2031-re ez akár 56 ezer fős is lehet. Ezt a helyzetet tovább súlyosbítják a demográfiai trendek. Mind Tajvan, mind Dél-Korea – ahol a TSMC és a Samsung a legtöbb munkavállalót foglalkoztatja – csökkenő népességgel küzd, és a felsőoktatásba beiratkozó diákok száma is kevesebb 2012 óta. Ez azért baj, mert e két ország adja a világ szerződéses chipgyártásának több mint 80 százalékát.
A munkaerőhiány már most is késlelteti a TSMC arizonai üzemének megnyitását, mivel a hírek szerint a 2200 dolgozó mintegy felét Tajvanról kellett átrepíteni. A kulturális különbségek tovább nehezítik a munkaerő-felvételt, hiszen a chipgyáraknak a hét minden napján, napi 24 órában folyamatosan kell működniük, hogy gazdaságilag fenntarthatók legyenek. A TSMC alapítója, Morris Chang rámutatott, hogy míg Tajvanon egy hajnali 1-kor meghibásodott gépet már hajnali 2-re megjavítanak, az Egyesült Államokban erre csak másnap reggel kerül sor.
Felmerül a kérdés: nem segíthetne-e a mesterséges intelligencia a chipek gyártásában? Bár az MI valóban képes az új tervek megtervezésére, tesztelésére és ellenőrzésére, a fizikai chipek előállítása továbbra is tapasztalt mérnököket igényel. Ez azt jelenti, hogy a magas szintű készségeket és képzettséget igénylő állások betöltése az iparágban továbbra is komoly kihívást jelent, ám a munkahelyek és a dolgozók közötti szakadék egyre szélesebb.
Borítókép: Dreamstime