A szoftvertesztelői szakmában 2-3 éves tapasztalattal bruttó 848 ezer, míg 4–7 éves gyakorlattal a szeniorok bruttó 1,14 millió forintot keresnek átlagosan. Sőt, egy 5 hónapos tanfolyam után már a kezdők is 530 ezret vihetnek haza – derül ki a PROGmasters nyári felméréséből.
A PROGmasters adatai szerint az 5 hónapos szakirányú képzést követően a szoftvertesztelőként végzettek egy éven belül havi átlagosan bruttó 530 ezer forintos jövedelemre számíthatnak. Az IT-szektorban ráadásul gyors ütemben növekednek a fizetések. Így
a szoftvertesztelői szakmában a középszintű, tehát 2-3 éves tapasztalatot szerzettek átlagosan bruttó 848 ezer forintos fizetésre számíthatnak, míg a tapasztaltabb, 4–7 éves gyakorlattal büszkélkedő szeniorok havi bruttó átlagbére eléri a bruttó 1,14 milliót
– idézi a felmérést az Index.hu anyaga.
A PROGmasters friss kutatása alapján több, Magyarországon is jelen lévő nagyvállalat tervezi a szoftvertesztelői csapatának bővítését. A kutatásban részt vevő cégek – többek között az OTP Bank, az Uniqa Raiffeisen Software Service Kft., a Rheinmetall és a 4iG közös vállalata, a Rheinmetall 4iG Digital Services Kft., valamint az i-Cell Mobilsoft Zrt. – összesen mintegy 240 ilyen munkatársat foglalkoztatnak. A felmérés azt is vizsgálta, hogy tervezik-e a szoftvertesztelői létszám bővítését.
Az eredmények szerint minden második cég tervezi a tesztelők számának növelését.
Mit csinál egy szoftvertesztelő?
A szoftvertesztelők fő feladata, hogy a programozók által fejlesztett alkalmazások hibátlan működését biztosítsák, illetve ellenőrizzék, hogy a kész program – legyen szó például orvosi, repülőgép-karbantartási szoftverről vagy egy távközlési eszköz programjáról – megfelel-e a felhasználók igényeinek. Ehhez a munkakörhöz elengedhetetlen a precizitás és az empátia, hiszen a tesztelőknek mások munkáját kell értékelniük és visszajelzést adniuk róla.
Nem csak férfiaknak
Az informatika területén gyakran él a sztereotípia, hogy ezek a szakmák főként férfiaknak valók. Azonban az IT-szektorban is egyre inkább csökkennek a női dolgozókat érintő előítéletek. A munka mellett is elvégezhető képzések lehetőséget nyújtanak bárki számára, hogy belépjen egy olyan szakmába, amely kiemelkedő fizetést és karrierlehetőséget kínál – derül ki a friss adatokból. „A képzések bárki számára kiváló lehetőséget kínálnak a kiemelkedő fizetést és karriert nyújtó szakmába való belépésre” – mondta el Kardos Ádám, a PROGmasters társügyvezetője.
Az Európai Unióban körülbelül 8,4 millióan dolgoznak az infokommunikációs (IKT) szektorban, azonban a PROGmasters képzési központ friss adatai alapján csupán 18,5 százalékuk nő. Magyarországon még alacsonyabb ez az arány, itt e szegmens munkavállalóinak mindössze a 12,3 százaléka nő. Ugyanakkor
az egyik legnépszerűbb informatikai területen, a szoftvertesztelők között kiemelkedően magas, akár 40 százalék is lehet a hölgyek aránya.
KAPCSOLÓDÓ:
Fotó: Unsplash