Meghiúsult a SoftBank terve, az Intelt hibáztatja – makronom.eu
2025. június 24., kedd

Meghiúsult a SoftBank terve, az Intelt hibáztatja 

A SoftBank tárgyalásokat folytatott az Intellel egy mesterségesintelligencia-chip gyártásáról, hogy versenybe szálljon a piacvezető Nvidiával, azonban a terv végül meghiúsult, miután az Intel nem tudta teljesíteni a japán cég kéréseit.  

A SoftBank nemrég tárgyalásokat folytatott az Intellel annak érdekében, hogy létrehozzon egy új mesterségesintelligencia-chipet, amely képes lenne versenyezni az Nvidia jelenlegi piacvezető technológiájával. Az együttműködés a SoftBank tulajdonában lévő Arm chiptervezési szakértelmét, valamint a nemrégiben felvásárolt Graphcore gyártási képességeit ötvözte volna. Az ügyet ismerő források szerint a tárgyalások sikertelenségéért a japán cég az Intelt tette felelőssé, amely nem tudta teljesíteni a gyártási volumenre és sebességre vonatkozó igényeket. 

A SoftBank számára az Intel amerikai öntödéjének igénybevétele az MI-chipek gyártásához kiváló lehetőség lett volna arra, hogy kihasználja a Biden-kormányzat Chips Act néven ismert, a hazai félvezetőgyártást fellendíteni kívánó támogatásait.  

Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója a Financial Times szerint mindent megtesz annak érdekében, hogy a szilícium-völgyi vállalatot visszavezesse a globális chipgyártás élvonalába. Márciusban a cég közel 20 milliárd dollárnyi támogatást és kölcsönt kapott az amerikai kormánytól, hogy felzárkózzon a rivális TSMC és Samsung mögé, ezáltal új nagy megrendelőket szerezzen. 

Szon Maszajosi, a SoftBank vezérigazgatója több milliárd dollárt szán arra, hogy a vállalat központi szerepet kapjon a mesterséges intelligencia gyorsan növekvő piacán. Az ambiciózus tervei között nemcsak a chipgyártás, hanem a szoftverek fejlesztése és az adatközpontok működtetése is szerepel. A SoftBank most már a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co.-val (TSMC) tárgyal, amely a világ legnagyobb szerződéses chipgyártója. A TSMC-vel való együttműködés azonban eddig szintén nem hozott konkrét megállapodást, mivel a tajvani cég jelentős kapacitásbeli kihívásokkal küzd, különösen az Nvidia által támasztott kereslet kielégítése miatt. 

Szon mindenesetre továbbra is keresi a lehetőségeket új partnerek bevonására, többek között szaúdi és egyesült arab emírségekbeli befektetőkkel is egyeztetett. Az új chipgyártó projekt költségei több tízmilliárd dollárra rúghatnak, bár a végső beruházás mértéke még nem becsülhető meg pontosan – állítja a Financial Times. 

Az Intel, amely tavaly részesedést szerzett az Arm tőzsdei bevezetése során, a második negyedévben eladta azt, körülbelül 150 millió dollár értékben. A cég emellett drasztikus költségcsökkentési intézkedéseket jelentett be, beleértve a munkaerő jelentős leépítését és az osztalékfizetés felfüggesztését, hogy stabilizálja a pénzügyi helyzetét. A PC-chipekkel kapcsolatos tervezési hibák és a gyártási üzletágban felhalmozott veszteségek viszont nehezítették a vállalat helyzetét. 

Így az Nvidia dominanciája az MI-piacon továbbra is megkérdőjelezhetetlen, különösen a Cuda szoftverplatform és az MI-adatközponti chipek terén elért előnye révén. A SoftBank vezetői azonban úgy vélik, hogy az Nvidia dominanciája megtörhető, és ennek érdekében megéri befektetni. 

Borítókép: Dreamstime

Kapcsolódó: 

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat