A júliusi technológiai zavar súlyos káoszt okozott világszerte, de a kiberbiztosítások szektorára gyakorolt hatása minimális maradt, mivel a veszteségek nagy része nem volt biztosítva.
A júliusi globális technológiai leállás minden korábbi rekordot megdöntött, és komoly zavarokat okozott világszerte. Repülőgépek kényszerleszállására került sor, számos IT alapú orvosi szolgáltatásban kimaradások voltak, és egyes műsorszolgáltatók adása is leállt. Az esemény váratlan és széles körű hatásai a kiberbiztosítási ágazatot szinte alig érintették. Ennek az egyik fő oka, hogy a becslések szerint az okozott veszteségek túlnyomó része – körülbelül 15 milliárd dollár – nem volt biztosítva.
Ha a probléma elhárítása elhúzódik, a biztosítók jelentősebb költségekkel szembesülhettek volna, ugyanis a legtöbb kiberbiztosítási szerződés csak az incidens nyolcadik órája után lép érvénybe. Azonban mivel az informatikai leállást egy CrowdStrike által kiadott hibás frissítés okozta, a leállást viszonylag gyorsan sikerült orvosolni – a helyzet lényegesen nehezebb lett volna, ha egy kibertámadásról lett volna szó. A kockázati önrész és a biztosítási limitek szintén jelentős szerepet játszottak abban, hogy a biztosítók felelőssége korlátozott maradt.
A Parametrix biztosító jelentése szerint a Microsoft kivételével a Fortune 500 vállalatok által elszenvedett mintegy 5,4 milliárd dolláros veszteségnek mindössze az ötödét fogják kifizetni.
A kiberbiztosítási piac tovább növekszik, és a Beazley, ennek az egyik vezető szereplője a múlt héten bejelentette, hogy a történtek ellenére nem változtat a nyereségre vonatkozó előrejelzésén. A Berenberg elemzője, Tryfonas Spyrou becslése szerint a cég potenciális vesztesége 80 és 120 millió dollár között mozoghat, ami a vállalat számára szinte aprópénz.
A biztosítók azonban nem lehetnek biztosak abban, hogy a jövőben is ilyen könnyen megússzák, hiszen a potenciális kockázatok mértéke óriási. A piac azonban úgy tűnik, jutalmazza a vállalatokat a kockázatok vállalásáért. A Beazley kiberbiztosítási üzletágának kombinált mutatója – amely a veszteségek és a költségek arányát méri – 69 százalék, ami 8 százalékponttal alacsonyabb a cégcsoport átlagánál. A biztosítók ráadásul gondos kockázatkezeléssel csökkenthetik a lehetséges veszteségeket. A Beazley például 2021-ben számos olyan ügyféltől vált meg, amelyek nem tudták garantálni a megfelelő biztonsági ellenőrzéseket. Emellett úttörő szerepet játszott a kiberkatasztrófa-kötvények bevezetésében, amelyek lehetővé teszik a kockázat megosztását, valamint különböző korlátozásokat vezetett be a háborús események, állami szereplők által okozott rosszindulatú támadások vagy 72 órásnál hosszabb felhőszolgáltatói kiesések esetén.
Bár a biztosítás csak részleges megoldást nyújt a növekvő kiberkockázatokra, a Financial Times szerint a legutóbbi kiesés hatására a biztosítások iránti kereslet jelentős növekedése várható. Az Allianz részéről pedig elmondták, hogy a kockázatkezelőket korábban is aggasztották a kiberfenyegetések, a „kék halál” bénítása pedig még inkább ráerősített az aggodalomra.
Kapcsolódó: