Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő a nyári szünet után sajtótájékoztatót tartott. A kormányinfó egyik fő témája a tanévkezdés volt.
Gulyás Gergely elmondta, hogy a kormány a tegnapi ülésen áttekintette az oktatás helyzetét, és a vállalásoknak megfelelően folytatják a pedagógus-béremelés programját, miszerint két ütemben a tanárok bére eléri a diplomás átlagbér 80 százalékát. Ez a jövő évben meg is valósul.
A jelenlegi adatok szerint 2025-ben a diplomás átlagbért bruttó 1 025 000 forintra várják, ennek megfelelően a pedagógus átlagbérek jövőre bruttó 820 ezer forintra emelkednek.
Ez azt jelenti, hogy további 21 százalékos növekedés várható január elsején a pedagógus-átlagbérben – mondta a miniszterelnökséget vezető miniszter.
A miniszter kihangsúlyozta a közoktatás szerepét, a pedagógusok megbecsülését, és bízik benne, hogy az optimista forgatókönyvek szerint a pedagógus-átlagbér már a kormányzati ciklus végéreeléri majd a bruttó egymilliót is.
Vitályos Eszter kormányszóvivő a tanévkezdés kapcsán megerősítette, hogy a szülők terheinek csökkentésére és az iskolakezdés megkönnyítése érdekében idén is hamarabb érkeznek a szeptemberben esedékes családtámogatási ellátások: a gyermekgondozást segítő ellátás, a gyermeknevelési támogatás és a családi pótlék is.
A Magyar Posta Zrt. pénteken kezdi meg ezek kézbesítését, a Magyar Államkincstár pedig szintén holnap utalja ezeket az ellátásokat az érintettek bankszámlájára. Ennek köszönhetően mintegy 1,1 millió család már a tanévkezdés előtt hozzájut a szeptemberben esedékes családtámogatási ellátásokhoz.
A kormányszóvivő arról is tájékoztatott, hogy 13 millió ingyenes tankönyvet és 70 ezer oktatási segédeszközt szállítanak vagy szállítottak ki 1,2 millió diáknak, 4100 iskolába. Az ingyenes vagy kedvezményes étkeztetést pedig az önkormányzatokon keresztül biztosítják.
Vitályos Eszter beszámolt arról is, hogy az elmúlt években a magyar köznevelési intézmények jelentős részénél digitális fejlesztések történtek, amelyek összege elérte a 200 milliárd forintot. Így négy év alatt az 5–12. évfolyamos diákoknak közel 500 ezer notebookot osztottak ki, 200 okostankönyvet fejlesztettek, továbbá több ezer digitális tartalmat biztosítanak a diákok és a pedagógusok számára.
A kormányszóvivő szerint az elmúlt öt év során összesen 5680 óvodai és iskolai fejlesztési projekt indult el, illetve valósult meg országszerte. Ezeket a Nemzeti Köznevelési Infrastruktúra Fejlesztési Program keretében, hazai forrásokból finanszírozták. Jelenleg is 220 projekt van folyamatban, ezek közé tartozik
57 új tanuszoda, 87 új tornaterem, 44 tanterem, valamint 31 új iskola és egy óvoda fejlesztése vagy építése.
Folytatódnak a KRESZ és a nyelvvizsga-támogatások is a nagyobb diákok esetében. A 2018-as bevezetéstől csaknem 198 ezer diák részesült KRESZ-támogatásban, mintegy 4,9 milliárd forint értékben, és több mint 182 ezer fiatal igényelhette vissza sikeres nyelvvizsgája árát, több mint 6,5 milliárd forint összegben. Azt is megerősítette, hogy a 25 év alatti fiatalok továbbra is szja-mentességet élveznek.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Diákok a matematika írásbeli érettségi vizsgán a győri Kazinczy Ferenc Gimnázium és Kollégiumban 2024. május 7-én.
MTI/Krizsán Csaba