Két éve, 2022. augusztus 16-án lépett életbe az Egyesült Államokban az inflációcsökkentő törvény (IRA), benne egy óriási, majdnem 400 milliárd dollárt tartalmazó támogatási csomaggal. Ez az összeg azt szolgálta, hogy ösztönzők és adójóváírások formájában elsősorban a zöldátállást elősegítő támogatást nyújtson mind a vevőknek, mind a gyártóknak.
Más szóval egy ízig-vérig protekcionista, a hazait támogató, a külföldit kizáró törvényről van szó, ami egyfelől – Biden elgondolása szerint – beindítaná az új amerikai energia- és klímapolitikához alkalmazkodni tudó ipari szegmenseket, másfelől távol tartaná a kínai beruházásokat ugyanezen területről. A törvény szigorú megkötéseket tartalmaz például arról, hogy egy Egyesült Államokban gyártott elektromos autóban hány százaléknyi anyag, alkatrész, összetevő lehet külföldi, és mennyinek kell kötelezően amerikainak lenni. Amennyiben a gyártó ennek nem tud eleget tenni, nem jogosult a támogatásra.
Miközben az Európai Unió azon rettegett, hogy a támogatási törvény EU-s vállalatok százait fogja a tengerentúlra csábítani, áttelepítve székhelyüket és gyártásukat amerikai földre, Kína pedig a szokásos módon piszkos játékkal vádolta meg Washingtont, az amerikaiak kezdeti lelkesedése igen gyorsan alább hagyott. A Financial Times tényfeltáró cikkében arra mutat rá, hogy a törvény életbelépését követő első évben bejelentett óriásberuházások mintegy 40 százalékát elhalasztották, rosszabb esetben teljesen törölték a támogatást igényló vállalatok.
Kapcsolódó: