Az év eleji fellendülés már a múlté, a GDP 0,1 százalékkal csökkent a második negyedévben. A befektetői hangulat január óta a legmélyebben van, a várt fogyasztói kiadások pedig elmaradtak. A német gazdaság változatlanul stagnál, a politikai változások még váratnak magukra.
Továbbra is a teljes pesszimizmus uralja a német gazdaságot. Az Ifo Gazdaságkutató Intézet jelentése szerint az üzleti kilátások február óta a legalacsonyabb szintre zuhantak, vagyis az év eleji kisebb fellendülés után Európa legnagyobb gazdasága ismét a mindennapi túlélésért küzd. „A német gazdaság egyre inkább válságba kerül” – mondta Clemens Fuest, az Ifo elnöke a Bloombergnek, hozzátéve: az adatok szerint a régóta tartó stagnálás egyre rosszabb üzenetet közvetít a piaci szereplőknek.
A két éve tartó gazdasági egy helyben topogás után az év elején némi remény csillant fel a növekedésre, amikor a mutatók felfelé mozdultak. A megváltást többek között a fogyasztói kiadások fellendülésétől remélték, ám az elmaradt. Mindeközben az ipari szektor is folyamatos, és már-már állandósult problémákkal küzd a magas energiaárak és az ösztönzők hiánya miatt. Az optimista hangok azonnal elnémultak, amikor kiderült: a második negyedévben 0,1 százalékkal csökkent a GDP, vagyis a gazdaság továbbra is ugyanabban az állapotban van, ahol volt.
Az e havi befektetői bizalmi index január óta a legalacsonyabb ponton áll. Az Ifo-elnök szerint rugalmasabb fiskális és lazább monetáris politikára lenne szükség a fogyasztók és a befektetők bizalmának helyreállításához, vagyis olyan befektetési ösztönzőkre, amelyek legalább a sírgödör széléről elhúzzák a gazdaságot.
A német kormány a kétségbeejtő helyzet ellenére a három koalíciós partner marakodásától hangos. A költségvetési viták nem csitulnak, az érdekellentétek pedig már az egyes minisztériumok között is robbanásközeli konfliktushoz vezettek. A megoldhatatlannak tűnő ellentétek ellenére a kormánykoalíció egyelőre életben tudja tartani a senki számára nem kellemes érdekházasságot. A kilépési fenyegetődzések ellenére kitartanak amellett, hogy Németországban nem fordulhat elő a francia eset, és szó sem lehet előre hozott választásokról.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Dreamstime