Az NGM fellép a szélsőséges áremelést alkalmazó kereskedelmi láncokkal szemben
2026. június 17., szerda

Az NGM fellép a szélsőséges áremelést alkalmazó kereskedelmi láncokkal szemben

A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium a családok érdekében fellép a tisztességtelen áremeléseket alkalmazó kiskereskedelmi láncokkal szemben.

A családok védelme érdekében bevezetett kormányzati intézkedések, mint az élelmiszerárstopok, a kötelező akciózás, illetve az online árfigyelő rendszer, eredményesnek bizonyultak a szankciós infláció letörésében. Ugyanakkor

a kötelező akciózás kivezetését követően a kereskedelmi láncok egyidejű és jelentős mértékű áremeléseket hajtottak végre alapvető termékek esetében, és ez ellen a Nemzetgazdasági Minisztérium határozott intézkedéseket tesz,

valamint kezdeményezi a Gazdasági Versenyhivatal versenyjogi vizsgálatát.

A kötelező akciózás rendszerét a Nemzetgazdasági Minisztérium javaslatára a kormány 2023. június 1-jétől vezette be. Ez az online árfigyelő rendszerrel karöltve jelentősen hozzájárult az infláció letöréséhez és visszaszorításához. A szabályok betartása, így a családok védelme érdekében a fogyasztóvédelmi hatósági hatáskörben eljáró kormányhivatalok szigorúan léptek fel: közel 3000 üzletet ellenőriztek, és mintegy 650 millió forint összegben szabtak ki bírságot.

A kormány az inflációs folyamatokat, valamint a kapcsolódó intézkedésrendszert folyamatosan felülvizsgálta, és az idén júniusban megállapította, hogy a kötelező akciózás elérte célját, ezért 2024. július 1-jétől kivezette az intézkedést, ugyanakkor

a kiskereskedelmi üzletek közötti verseny fenntartása érdekében továbbra is működteti az online árfigyelő rendszert.

Azonban az ebben szereplő, napi szinten frissülő áradatok alapján egyértelművé vált, hogy a kötelező akciózás kivezetését követően

többek között a finomliszt, a 2,8 százalékos UHT-tej és a cukor fogyasztói ára esetén a legnagyobb kiskereskedelmi láncok egyidejű és jelentős áremelést hajtottak végre.

A gyártói márkás finomliszt átlagosan közel 80 százalékkal lett drágább a legnagyobb kiskereskedelmi láncoknál, de egyes üzleteknél néhány liszt esetén több mint 100 százalékos volt az áremelés. Az ugyancsak gyártói márkás tej árát átlagosan mintegy 45, míg a gyártói márkás kristálycukrot átlagosan több mint 25 százalékkal növelték. Továbbá a saját márkás árucikkek – bár kisebb mértékben – ugyancsak jelentősen, mindhárom terméktípus esetében átlagosan 30 százalékkal drágultak.

A Nemzetgazdasági Minisztérium fogyasztóvédelmi szempontból megvizsgálta a helyzetet, majd megállapította, hogy

az érintett kiskereskedelmi láncok magatartása aggályos, az áremelések túlzók, ezért a kiskereskedelmi láncok egyidejű és jelentős áremelésének versenyjogi vizsgálatára van szükség.

A családok védelme érdekébenaz adatok alapján a minisztérium kezdeményezi a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálatának megkezdését, illetve azt is, hogy a tárcához tartozó fogyasztóvédelem, valamint a versenyhivatal közösen lépjen fel a tisztességtelen vállalkozásokkal szemben.

Ezt is ajánljuk:

Címlapfotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Posztok hasonló témában

Hét ábrája

Partnereink

Kérdezz bátran!
Chat