Kanada is felveszi a kesztyűt a kínai árudömpinggel szemben 

Szerző: | 2024. augusztus. 29. | Geopolitika, Szankciók, Világgazdaság

Kanada nyugati szövetségesei mögé sorakozva súlyos vámokat vezet be a kínai gyártású elektromos járművekre (EV), az alumíniumra és az acélra annak érdekében, hogy megvédje hazai gyártóit. 

Justin Trudeau miniszterelnök az Új-Skóciában található Halifaxben tartott kormányzati gyűlésen jelentette be az intézkedést, ahol a kabinet a gazdaságról és külkapcsolatokról értekezett. Ennek értelmében 

október 1-jétől 100 százalékos adót vetnek ki az elektromos autók importjára.  

A tarifa vonatkozik majd egyes hibrid civil járművekre, kamionokra, buszokra, szállítóautókra, és a már eddig is meglévő 6,1 százalékos vámhoz csatlakozik, amelyeket a kínai EV-kre vetettek ki. 

Az acélra és az alumíniumra kivetett 25 százalékos vám október 15-től lép életbe,  

és a kormány által augusztus 26-án közzétett terméklistán szereplő tételekre fog vonatkozni. Ehhez, mielőtt október 1-jén véglegesítik, a nyilvánosság szabadon hozzászólhat. A Trudeau-kormány 30 napos konzultációt is indít más ágazatokat érintően, így az energiatárolókról és azok alkatrészeiről, a félvezetőkről, a napelemtermékekről, valamint a kritikus nyersanyagokról. 

„Átalakítjuk a kanadai autóipart úgy, hogy országunk a jövő járműveinek gyártásában az élmezőnyben legyen. Ám az olyan szereplőknek, mint Kína, igazságtalan előnyei vannak a globális piacon, ezáltal veszélyeztetik a kritikus iparágaink biztonságát, kiszorítják az elkötelezett kanadai autó- és fémipari dolgozókat” – mondta a miniszterelnök. 

 

Kanada mellett az USA és az EU is régóta hadakozik a kínai export ellen 

Kanada egy exportra támaszkodó ország, amely erősen függ az Egyesült Államokkal való kereskedelemtől, így közelről nézheti, ahogy szomszédja egyre magasabb vámokat vet ki a kínai EV-kre, energiatárolókra, napelemekre, acélra és más termékekre. A kanadai autóipar szintén erősen kötődik az USA-hoz: a tavaly itt gyártott, mindössze 1,5 millió könnyűgépjármű többségét a déli szomszédba exportálták.  

A kanadai pénzügyminiszter, Chrystia Freeland a kínai járműexporttal szembeni keményebb fellépést, illetve az Egyesült Államokkal való közelebbi kereskedelmi szövetség kialakítását sürgeti.  

Freeland nyilvános egyeztetést hirdetett meg júniusban arról, hogy milyen lehetséges intézkedésekkel lehet útját állni a hazai EV-piacra való kínai betörésnek. Egy a Bloombergnek adott interjúban júliusban jelezte, hogy a vámokról való egyeztetések valószínűleg az elektromos autóknál tovább terjednek majd. A kormány azt is bejelentette, hogy az elektromos járműveket illető ösztönzőkre való jogosultságot az olyan országokban gyártott termékekre korlátozza, amelyek szabadkereskedelmi megállapodást kötöttek Kanadával. Az új vámokat a hatálybalépésüktől számított egy éven belül felülvizsgálják. 

Korábban már az Európai Unió is bejelentette, hogy új illetékeket vezetne be a Kínából származó elektromos járművekre, bár az amerikai és kanadai javaslatnál kisebb mértékűt. A SAIC Motor Corp. által gyártott termékek 36,3, míg a Geely és a BYD 19,3, illetve 17 százalékos kiegészítő vámokkal nézhet szembe a múlt héten közzétett határozattervezet szerint. A Tesla kínai gyártású járműveire 9 százalékos extrailletéket vetnek ki. 

 

Kanada harca Kínával 

A távol-keleti ország vezetői azt tervezik, hogy a vámok kérdését ezen a héten, Jake Sullivan amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó kínai látogatásakor szeretnék megvitatni – írja a Hszinhua hírügynökség. Sullivan várhatóan Vang Ji külügyminiszterrel, de lehet, hogy Hszi Csin-ping kínai elnökkel is találkozik. 

Meglátjuk, hogy Kína mit szól a kanadaiak izmozásához. Korábban Peking megtorló intézkedésekkel válaszolt, miután Vancouverben a kanadai hatóságok amerikai kiadatási parancs alapján letartóztatták a Huawei ügyvezetőjét, Meng Van-csout. Akkor a kanadai repcemag importját három évre szigorítások alá vetették. Meng egyébként 2021-ben térhetett vissza Kínába. 

A 2022-es 74,23 millió dollárról 2023-ra 1,6 milliárdra növekedett a Kanada által importált kínai EV-k értéke  

a Statistics Canada adatai szerint. A Vancouver kikötőjébe érkező kínai járművek száma azt követően ugrott meg, hogy a Tesla elkezdte szállítani a sanghaji gyárában gyártott Y Modelljeit. A kanadai kormányt azonban nem a Tesla aggasztja leginkább, hanem az, hogy a kínai vállalatok által gyártott olcsó autók elérhetővé válnak a piacon. A BYD júliusban tájékoztatta a Trudeau-kabinetet, hogy tárgyalni kíván a törvényhozókkal és a tisztviselőkkel az országba való belépési szándékaival kapcsolatban – jelentette a Bloomberg. Trudeau politikai és ipari nyomással is szembe kell, hogy nézzen.  

A kanadai autóipar a vámok emelésére kényszeríti a hazai munkahelyek és fizetések védelme érdekében,  

azzal érvelve, hogy a kínai EV-k a sokkal gyengébb ottani munkaerőpiaci szabályozásoknak köszönhetően olcsóbbak. A kormánynak nagy a bizalma a hazai és a szövetséges országok autógyártóiban: több milliárd dolláros támogatásokat szavaztak meg többek között a Stellantis, a Volkswagen és a Honda Motor számára elektromosjármű- vagy energiatároló-üzemek létesítésére. A kanadai acél- és alumíniumgyártók szintén nyilvánosan és mind többször sürgetik a kormányt, hogy szigorítsa Kína hozzáférését a hazai piachoz. Szerintük  

Hszi Csin-ping iparpolitikája lehetővé teszi az ázsiai „erőmű” számára, hogy igazságtalan módon árassza el a külföldi piacokat, ezzel veszélyeztetve a helyi munkahelyeket. 

(Forrás: Oilprice 

Ezt is ajánljuk: 

 

Címlapfotó: Dreamstime

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn