Bár az Nvidia dominanciája megkérdőjelezhetetlen, a riválisait ez nem tántorítja el.
Az Nvidia felült a hype-vonatra, és jól döntött
Az Nvidiának igen jól jött a mesterséges intelligencia népszerűsége, hiszen így megnőtt az olyan chipek iránti kereslet, amelyek képesek a nagy teljesítményű generatív MI-modellek – mint például a ChatGPT – betanítására és futtatására. Kevesebb mint két év alatt egy 300 milliárd dolláros vállalatból a világ egyik legerősebb technológiai cége lett, a Szilícium-völgy óriásai pedig sorban állnak a legújabb termékeiért.
A vállalat hatalmas részvényárfolyam-növekedése az S&P 500 index 14 százalékos éves emelkedésének mintegy harmadát adta.
A 31 éves cég az elmúlt esztendőben az egymást követő negyedévekben hatalmas bevételnövekedést produkált, februárban 265, májusban pedig 262 százalékos éves bővülést jelentett be. Részvényei az év eleje óta nagyjából 170 százalékkal emelkedtek – állítja a Financial Times.
Akadnak kihívói
Míg az Nvidia Hopper GPU-i a legalkalmasabbak a csúcskategóriás MI-modellek képzésének erőforrás-igényes feladatára, nem véletlen, hogy a világ egyik legkeresettebb árucikkévé váltak. A Cerebras, a d-Matrix és a Groq ehelyett az olcsóbb, speciálisabb, MI-modellek futtatására tervezett chipekre összpontosít. Az említett mesterségesintelligencia (MI)-chipfejlesztéssel foglalkozó vállalatok arra számítanak, hogy a mesterséges intelligenciához szükséges számítási teljesítmény exponenciálisan növekedni fog. Ez pedig még nagyobb piacot teremt, amelyből már a kisebb vállalatok is vághatnak maguknak egy-egy szeletet.
A Cerebras, amely már bemutatta az új, Cerebras Inference platformját, egy olyan chipet fejlesztett ki, amelynek a mérete egy tányérhoz hasonlítható. A vállalat állítása szerint a megoldásuk hússzor gyorsabb, mint az Nvidia Hopper GPU-k az MI-következtetési feladatokban, miközben az ára csupán töredéke annak. A platformot az Artificial Analysis nevű benchmarking-elemző szolgáltató tesztelte, az eredmények pedig alátámasztják a Cerebras állításait. Andrew Feldman, a cég vezérigazgatója szerint a piacon minőséggel lehet érvényesülni: „A 800 kilós gorillát úgy lehet legyőzni, ha egy sokkal jobb terméket dobunk a piacra”.
Memória és teljesítmény: a CS-3 chip
A Cerebras CS-3 chipjének az architektúrája eltér az Nvidia által alkalmazott különálló, nagy sávszélességű memóriachipétől. A társaság egy olyan megoldást fejlesztett ki, amelynél a memóriát közvetlenül a chip lapkájába integrálták. Feldman szerint ez a megközelítés kiküszöböli a memória sávszélességének a korlátait, ami jelenleg a mesterségesintelligencia-chip következtetési sebességének az egyik legnagyobb akadályát jelenti. A logika és a memória egyetlen nagy chipben történő kombinációja „nagyságrendekkel gyorsabb” sebességet biztosít, és ez komoly versenyelőnyt jelenthet a piacon.
D-Matrix: a nyílt szoftverek és az új finanszírozás ereje
A 2019-ben Sid Sheth által alapított d-Matrix szintén új finanszírozási körbe kezdett. A vállalat kevesebb mint egy évvel azután, hogy a szingapúri állami Temasek alap által vezetett B sorozatú finanszírozási körben 110 millió dollárt gyűjtött, most további 200 millió megszerzésére készül. Sheth elmondása szerint céljuk, hogy még az év vége előtt, vagy legkésőbb a jövő év elején megkapják ezt az összeget, ami lehetőséget biztosít számukra a Corsair chipplatform teljes körű bevezetésére.
A d-Matrix nem csupán a hardverfejlesztésre összpontosít, a nyílt szoftverek alkalmazásával is versenyelőnyt kíván szerezni. A Triton nevű nyílt szoftverplatformjával a vállalat az Nvidia széles körben használt Cuda platformjával versenyez, amely a fejlesztők számára kínál eszközöket a mesterségesintelligencia-alkalmazások létrehozásához és a chipek teljesítményének optimalizálásához. Sheth szerint az Nvidia Cuda szoftverplatformja már túl nagy befolyást gyakorol a piacra, és egyre több fejlesztő keresi az alternatívákat.
A Groq szintén jelentős tőkebevonás előtt áll. A vállalat 640 millió dollárt gyűjtött a BlackRock Private Equity Partners által vezetett befektetőktől, ami 2,8 milliárd dolláros értékelést eredményezett. A társaság szintén az MI-piacra összpontosít, és az ő céljuk is az, hogy versenybe szálljanak az Nvidiával.
A chipgyártók előtt álló kihívások
Bár az említett vállalatok nagy lendülettel vágnak neki a piac meghódításának, a kihívások jelentősek. A chipgyártó startupoknak a hype ellenére nehéz betörniük az Nvidia által uralt piacra. Ezt bizonyítja a Graphcore esete is, amelyet a SoftBank a múlt hónapban vásárolt meg valamivel több mint 600 millió dollárért, bár a vállalat a 2016-os alapítása óta nagyjából 700 millió dollárt kockázati tőkét gyűjtött össze.
A Groq és a Cerebras szintén 2016-ban alakult, és azóta folyamatosan próbálnak talpon maradni a piacon. Peter Hébert, a Lux Capital kockázati cég társalapítója és ügyvezető partnere szerint a befektetők erősen keresik a „következő Nvidiát”. „Ez nem csak a legújabb trend hajszolásáról szól. A lendületből több olyan VC-finanszírozású chipes startup is profitál, amelyek már közel egy évtizede dolgoznak” – tette hozzá.
A SoftBanknak nem igazán jött össze
A SoftBank nemrég tárgyalásokat folytatott az Intellel annak érdekében, hogy létrehozzon egy új mesterségesintelligencia-chipet, amely képes lenne versenyezni az Nvidia piacvezető technológiájával. Az együttműködés a SoftBank tulajdonában lévő Arm chiptervezési szakértelmét, valamint a nemrégiben felvásárolt Graphcore gyártási képességeit ötvözte volna. Az ügyet ismerő források szerint a tárgyalások sikertelenségéért a japán cég az Intelt tette felelőssé, amely nem tudta teljesíteni a gyártási volumenre és sebességre vonatkozó igényeket. A SoftBank számára az Intel amerikai öntödéjének igénybevétele az MI-chipek gyártásához kiváló lehetőség lett volna arra, hogy kihasználja a Biden-kormányzat Chips Act néven ismert, a hazai félvezetőgyártást fellendíteni kívánó támogatásait.
Pat Gelsinger, az Intel vezérigazgatója a Financial Times szerint mindent megtesz annak érdekében, hogy a szilícium-völgyi vállalatot visszavezesse a globális chipgyártás élvonalába. Márciusban a cég közel 20 milliárd dollárnyi támogatást és kölcsönt kapott az amerikai kormánytól, hogy felzárkózzon a rivális TSMC és Samsung mögé, ezáltal új nagy megrendelőket szerezzen.
Összességében a mesterségesintelligencia-technológia rohamos fejlődése új lehetőségeket teremt, ugyanakkor komoly kihívások elé is állítja az iparág szereplőit. Az Nvidia riválisai jelentős erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy a piac egy részét megszerezzék, és innovatív megoldásaikkal próbálják megtörni a piacvezető befolyását. Az elkövetkező években dől el, hogy ezek a feltörekvő vállalatok képesek lesznek-e felvenni a versenyt az Nvidiával, és valóban sikerül-e megtörniük a dominanciáját az MI-chipek piacán.