Világszerte egyre több a vízzel kapcsolatos konfliktus 

Szerző: | 2024. augusztus. 31. | Geopolitika, Kiemelt, Klímaváltozás

A Pacific Institute tanulmánya arról számolt be, hogy az elmúlt években drámaian megnőtt a vízkészletekkel kapcsolatos erőszakos incidensek száma világszerte. Az összeállításuk szerint 2023-ban 347 alkalommal volt vízzel kapcsolatos fegyveres konfliktus, szemben a 2022-es 231-gyel.  


A Pacific Institute (Csendes-óceáni Intézet) a jelentésében számba vette a vízrendszerek elleni támadásokat, a vízhez való hozzáférés körüli vitákat és a víz háborús fegyverként való használatát. A vízkészletek és a vízi infrastruktúra nemcsak konfliktusokat váltanak ki, hanem azok áldozatai is lehetnek, vagy fegyverként is felhasználhatók. Azokban a régiókban, ahol a vízhiány egyre nagyobb gondot jelent, a víz a konfliktusok és az erőszak mozgatórugójává válhat. A világ azon részein pedig, ahol erőszakos konfliktusok zajlanak, a létfontosságú vízi infrastruktúrát megrongálhatják vagy megsemmisíthetik – egyes esetekben szándékosan, hogy kárt okozzanak a szemben álló félnek.  

A vízzel kapcsolatos konfliktusok összegyűjtésével, elemzésével és feltérképezésével a Pacific Institute több mint 30 éve segít a figyelemfelkeltésben, a tendenciák azonosításában és a lehetséges megoldások felvázolásában. Munkájuk során számos partnerrel együttműködve igyekeznek megoldásokat javasolni a vízzel kapcsolatos konfliktusok megoldását támogató eszközök és stratégiák kidolgozásában.  

Az agytröszt társalapítója és vezető munkatársa, Peter Gleick szerint nyugtalanító, hogy tavaly világszerte megnőtt az ilyen incidensek száma. Úgy vélte, hogy ez  a jelentős növekedés jelzi a víz fontosságát, valamint azt, hogy az intézmények nem tudnak megfelelően gazdálkodni a vízzel”. A tanulmány alapján tavaly a világ minden nagyobb régiójában voltak konfliktusok a vízhez való hozzáféréssel kapcsolatban. Az intézet vezető kutatója, Morgan Shimabuku szerint Ukrajnában rengeteg ilyen esemény történt az Oroszországgal fennálló harcok miatt. Hozzátette, hogy tavaly 25 vízzel kapcsolatos incidens történt Indiában, szemben a 2022-es 10-zel. Hozzátette, hogy Latin-Amerikában is nagymértékben megnőtt a víz ellenőrzésével vagy a vízhez való hozzáféréssel kapcsolódó esetek száma, csakúgy, mint Dél-Afrikában, ahol tavaly 16 incidensről számoltak be, szemben a 2022-es öttel. 

Shimabuku szerint ez logikus, mert  

a víz létfontosságú erőforrás az emberek jóléte, a gazdaságunk és a kulturális céljaink szempontjából.  

A jelentés szerint a vízhez való hozzáférés több konfliktus forrása, , legyen szó az éghajlatváltozásról, fegyveres konfliktusokról vagy a növekvő keresletről. A tanulmányban az éghajlatváltozás hatásait illetően megemlítik, hogy a szélsőséges aszályok erőszakos incidenseket idéznek elő olyan országokban, mint India. E konfliktusokban az éghajlatváltozás mindenképpen szerepet játszik, bár még nem tudni, hogy mekkora mértékben. Márciusban az UNESCO külön jelentést tett közzé az UN-Water nevében, amely szintén arra figyelmeztetett, hogy a vízzel kapcsolatos feszültségek világszerte egyre súlyosabbak lesznek. 

Az ENSZ 2024. évi vízügyi világjelentés alapján 2,2 milliárd ember még mindig nem jut hozzá a biztonságosan kezelt ivóvízhez, és 3,5 milliárdan a biztonságosan kezelt szennyvízelvezetéshez. 

Az ENSZ felszólította a nemzeteket, hogy fokozzák a nemzetközi együttműködést és a határokon átnyúló megállapodásokat a béke megőrzése érdekében, ugyanis a Pacific Institute jelentése is kiemeli, hogy a vízmegosztásról és a közös vízgazdálkodásról szóló megállapodások sokat segíthetnek a határokon átnyúló konfliktusok megoldásában. Jó példa erre a megkötött egyezség a Tigris és Eufrátesz folyó mentén. A nemzetközi jogszabályok betartatásával pedig az infrastruktúra, például a gátak, a csővezetékek és a víztisztító telepek védelme is biztosítható. Az intézet szerint fontos volna, hogy a lehetséges megoldásokról szóló további párbeszéd ösztönzése, az infrastrukturális beruházások növelése és a nemzetközi megállapodások megerősítése. 

Ezekben a kérdésekben nincs egységes megoldás. Minden eset más, több száz közös vízgyűjtő nyúlik át az országok határain, így fontosak a diplomáciai és a nemzetközi egyezmények. 

Kapcsolódó: 

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn