A nagy múltú német vállalat történetében először merül fel a gyárbezárások lehetősége, ez pedig újabb csapást mér Scholz kormányára.
Az autóipari óriás rég nem látott pénzügyi kihívásokkal néz szembe
A Volkswagen jelenlegi pénzügyi helyzete komoly kihívások elé állítja a vállalatot, amelynek célja, hogy 10 milliárd eurós megtakarítást érjen el. Azonban a cég jelenleg 2-3 milliárddal elmarad ettől az elképzeléstől, ami jelentős nyomást helyez a menedzsmentre. A vállalat vezetése, élén Oliver Blume vezérigazgatóval, hangsúlyozza, hogy a következő években a költségek csökkentése lesz a fő fókusz. Ennek érdekében a Volkswagen számos intézkedést tervez bevezetni, amelyek közé tartozik az adminisztratív kiadások 20 százalékos visszafogása és a termékfejlesztési ciklusok 50 hónapról 36-ra történő lerövidítése.
A költségcsökkentési célok elérése érdekében a Volkswagen fontolóra veszi a németországi üzemek bezárását is, ami jelentős változást jelentene a cég működési stratégiájában. A vállalat történetében először merül fel a gyárbezárások lehetősége, ami komoly aggodalmakat kelt a munkavállalók és a szakszervezetek körében.
Daniela Cavallo üzemi tanácsi vezető szerint a VW irányítása kudarcot vallott, miután – ahogy a megbeszéléseken részletesen kifejtette – a vállalat fő márkája, a Golf és a Tiguan modell gyártása azzal fenyeget, hogy veszteségessé válik. A cég legalább egy nagyobb autógyár és egy alkatrészgyártó telephely bezárását tervezi Németországban, az ottani bérmegállapodások megszüntetése mellett – hangzott el.
A Volkswagen pénzügyi nehézségei részben a növekvő kutatási és fejlesztési, valamint marketingköltségeknek köszönhetők, emellett az elektromos járművek iránti kereslet csökkenése is hozzájárul a vállalat profitjának 14 százalékos visszaeséséhez. Bár a cég bevétele ugyan 1,6 százalékkal növekedett, ez nem volt elegendő a költségek fedezésére. A társaság emellett bónuszokat kínál akár 450ezer euró értékben azoknak az alkalmazottaknak, akik önként távoznak, valamint ösztönzi az idősebb munkavállalóit a korai nyugdíjazásra.
A Volkswagen célja, hogy 2026-ra a jelenlegi 2,3 százalékos értékesítési megtérülést 6,5 százalékra növelje, ami ambiciózus terv, figyelembe véve a jelenlegi gazdasági környezetet és a vállalat előtt álló kihívásokat. A költségcsökkentési intézkedések és a működési hatékonyság növelése kulcsfontosságú lesz a cég hosszú távú fenntarthatósága szempontjából. A gyárbezárások következtében jelentős munkahelyvesztésre lehet számítani, ami különösen érzékenyen érintené a helyi közösségeket és a német gazdaságot. E lehetséges intézkedések, amelyek a fő személygépkocsi-márkát és a csoport egyéb tevékenységeit célozzák, magukban foglalják azt is, hogy a vállalat megpróbálja megszüntetni a szakszervezetekkel kötött megállapodást, amely 2029-ig biztosítja a munkahelyek megtartását – közölte a vállalat szeptember 2-án hétfőn. Bármilyen leállás a vállalat 87 éves története során az első gyárbezárás lenne Németországban, ami a VW-t az erős szakszervezetekkel való összecsapásra késztetné.
A német autóipar jelenlegi átalakulása és a versenyképesség csökkenése komoly kihívások elé állítja a hagyományos autógyártókat, köztük a Volkswagent is. Az elektromos járművek iránti kereslet csökkenése, valamint az új, innovatív versenytársak megjelenése jelentős nyomást gyakorol a piaci szereplőkre. A cég pénzügyi nehézségei részben az elektromos járművek fejlesztéséhez és gyártásához kapcsolódó magas költségeknek köszönhetők, csakhogy ezek mellett a hagyományos belső égésű motorok iránti kereslet is visszaesett.
A vállalat pénzügyi nehézségei és a német gazdasági környezet kihívásai együttesen járulnak hozzá ahhoz, hogy a Volkswagen kénytelen legyen radikális intézkedéseket hozni a túlélése érdekében. A gyárbezárások lehetősége tehát nemcsak a VW, hanem az egész német autóipar jövőjét is befolyásolhatja.
A német gazdasági környezet is hozzájárul a Volkswagen kihívásaihoz, az ország ipari termelése és exportja ugyanis csökkenő tendenciát mutat, ami tovább rontja az ottani vállalatok versenyképességét. A növekvő energiaárak és a szigorodó környezetvédelmi előírások szintén megnehezítik a német autógyártók helyzetét. A VW, mint az egyik legnagyobb német autógyártó, különösen érzékenyen reagál ezekre a változásokra, és kénytelen radikális intézkedéseket hozni a túlélése érdekében.
A piaci dinamika átalakulása és a technológiai fejlődés gyors üteme arra kényszeríti a Volkswagent, hogy új stratégiákat dolgozzon ki és alkalmazkodjon az új körülményekhez. A vállalatnak nemcsak a költségek csökkentésére kell összpontosítania, hanem innovatív megoldásokat is kell találnia a versenyképessége megőrzése érdekében. A német autóipar jövője nagymértékben függ attól, hogy a hagyományos gyártók, mint a Volkswagen, képesek-e sikeresen átállni az elektromos járművek előállítására, és fenntartani a piaci pozíciójukat a globális versenyben.
A szakszervezetek és a munkavállalók reakciói
A VW világszerte mintegy 650 ezer munkavállalót foglalkoztat, ebből közel 300 ezret Németországban. A vállalat felügyelőbizottságában a helyek felét a munkavállalók képviselői foglalják el, és az Alsó-Szászország tartomány – amelynek 20 százalékos a részesedése – gyakran a szakszervezetek oldalára áll.
A korábbi összetűzések a szakszervezetekkel megszüntették vagy megrövidítették a felső vezetők, köztük két vezérigazgató és egy márkafőnök hivatali idejét. Mindhárman megpróbálták keresztülvinni a hatékonyságnövelést, különösen a VW hazai németországi tevékenységeinél.
A Volkswagen szakszervezetei és munkavállalói érthetően hevesen reagáltak a tervezett gyárbezárások hírére, amelyeket, ahogy említettük, a vállalat pénzügyi nehézségei és költségcsökkentési céljai indokolnak.
A szakszervezeti elnök, aki a munkavállalók érdekeit képviseli, kijelentette, hogy a gyárbezárások és a munkahely-biztonsági megállapodás megszüntetése súlyos következményekkel járhat a dolgozók számára, és komoly ellenállást helyezett kilátásba.
A munkavállalók körében is nagyfokú a bizonytalanság és az aggodalom. Sokan attól tartanak, hogy a gyárbezárások és a munkahelyek megszűnése hosszú távon negatívan befolyásolja majd a helyi közösségeket és a családok megélhetését. A Volkswagen által kínált bónuszok és korai nyugdíjazási lehetőségek ugyan enyhíthetik ezt a helyzetet, de sokan úgy vélik, hogy ezek az intézkedések nem elegendők a munkahelyek védelmére és a dolgozók jövőjének hosszú távú biztosítására.
Volkswagen jövőbeli stratégiája és a piaci alkalmazkodás
A cég jövőbeli stratégiája a költségcsökkentés és a piaci alkalmazkodás érdekében több kulcsfontosságú elemet tartalmaz. Az egyik legfontosabb lépés az elektromos járművekre való átállás felgyorsítása, amely a vállalat hosszú távú fenntarthatóságának záloga lehet. Ennek érdekében a Volkswagen a termékfejlesztési ciklusok lerövidítésére és az innovációs folyamatok felgyorsítására összpontosít, hogy gyorsabban reagálhasson a piaci változásokra és a fogyasztói igényekre.
A menedzsment és a befektetők elvárásai szintén meghatározó szerepet játszanak a vállalat stratégiájában. A befektetők nyomása alatt a Volkswagen kénytelen hatékonyabbá tenni a működését és javítani a pénzügyi teljesítményét, és ennek érdekében a személyi költségek csökkentésére és az adminisztratív kiadások mérséklésére törekszik. A cég emellett a digitalizáció és az automatizáció terén is jelentős beruházásokat tervez, hogy növelje a termelékenységét és a versenyképességét.
(Források: Reuters; Bloomberg; Reuters)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime