A statisztikai hivatal ma közzétett magyar külkereskedelmi adatai még a külső (főként németországi) kereslet gyengeségét mutatják, de már látszanak a kilábalás jelei. Különösen a német ipar új rendeléseinek 4,6, illetve 2,9 százalékos növekedése (júniusban és júliusban) ad reményt a javulásra, amennyiben ez a trend tartósnak bizonyul.
Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
Júliusban úgy az export, mint az import értéke nőtt éves alapon, az előbbi 4,3, míg az utóbbi 7,9 százalékkal, ennek köszönhetően a külkereskedelmi többlet szűkült.
Fontos, hogy a KSH az első becslés keretében csak értékindexeket közöl, és az elmúlt hónapokban a cserearány fokozatosan javult, vagyis az exportárak nőttek gyorsabb ütemben. Emiatt a volumenét tekintve kisebb lehetett a különbség a két index között, viszont árhatástól szűrve érdemi növekedést csak az import mutathatott júliusban.
Remény a német gazdaságban
Az export esetében a legnagyobb problémát továbbra is a külső kereslet, azon belül is kiemelten a német gazdaság gyengélkedése jelenti. Viszont
a német iparból az utóbbi időszakban kedvezőbb hírek érkeztek, júniusban és júliusban is érdemi ütemben, 4,6, illetve 2,9 százalékkal nőttek az onnan érkező új rendelések havi alapon. Viszont továbbra is jelentős a bizonytalanság, hogy ez a folyamat tartós lesz-e, vagy csak átmeneti.
Óvatosabb beruházások, de bővülő fogyasztás
Az import esetében az év eleji mérséklődésben szerepet játszott a beruházások visszafogása, valamint a lassabb exportdinamika, amelyet ellensúlyozott a fogyasztás bővülése. Az csak a részletes adatokból derül ki, hogy a mostani növekedés mögött a fogyasztás további élénkülése húzódik-e meg, vagy ez már a beruházások és az export felfutásának az előszele, tekintve, hogy mindkét tevékenységnek jelentős az importigénye.
Mi várható a jövőben?
Habár a termék-külkereskedelmi mérleg többlete most csökkent, várhatóan nem fordul tartósan hiányba a következő hónapokban sem, miközben a szolgáltatás-külkereskedelmi egyenleg aktívumával együtt a folyó fizetési mérleg többletét is biztosítja.
Jövőre pedig a külső kereslet várható élénkülésével, valamint a belépő nagyberuházások termőre fordulásával az export ismét gyorsabb ütemben nőhet.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime