A napenergia-termelés kapacitásai rohamosan növekszenek. A tendenciákat tekintve az ágazat és a hét legnagyobb gyártó, a Big Solar nemsokára legyűrheti fosszilis vetélytársait, a Big Oilt.
Május óta a naperőművek energiatermelése meghaladta a szélerőművekét. Ezt korábban sosem tapasztalhattuk ilyen hosszú ideig, így ez egy mérföldkő a közüzemi megújulóenergia-termelés történelmében. A napelemekből 1,65 terrawattórával (TWh) több energia származott májusban és 9,57 TWh-val több júniusban, mint a szélerőművekből – fedte fel az Ember nevű energiaipari agytröszt. A júliusi és augusztusi adatokra még várni kell, de tekintve, hogy az északi féltekén általában a július az első, az augusztus pedig a második csúcshónap a naperőművekből származó energiatermelést tekintve, valószínűleg e két hónapban is az említett tendencia lesz tapasztalható.
A napenergia-termelés 2023 augusztusában és júniusában már meghaladta a szélenergiáét, de korábban még soha nem volt ilyen tartósan magas a kettő közötti különbség.
Valószínű, hogy a napsugarak szögének változása, illetve a tél közeledtével felerősödő szélfújás miatt az utóbbi visszaszerzi a vezető pozícióját szeptemberre Európában, Észak-Amerikában és Észak-Ázsiában. Sőt, a globális szélenergia-termelés az idén 30 százalékkal több lehet, mint a napenergiáé, mivel az előbbi csúcsidőszaka jellemzően télre esik, amikor a szélerőművek termelése több mint kétszer akkora is lehet, mint a naperőműveké.
Az elmúlt húsz évben a szélenergia volt a vezető közüzemi megújuló energiaforrás, ez tavaly 2311 TWh-t tett ki, míg a napenergia csak 1632 TWh-ért volt felelős. Ugyanakkor az utóbbi öt esztendőben a napenergia-termelés kétszer olyan gyorsan növekedett, mint a szélenergiáé, köszönhetően az alacsonyabb költségeknek és a naperőművek rövidebb telepítési idejének.
A világ napenergia-kapacitása 2018 és 2023 között 188 százalékkal növekedett, míg a szélenergia esetében ez csak 80 százalék volt.
A Big Solar átveszi a Big Oil helyét
A Tongwei épülő poliszilícium-gyárának egyik egysége Belső-Mongóliában Forrás: Facebook/Discover Inner Mongolia/www.nmgnews.com.cn
A napenergia egyre nagyobb kihívást jelent a fosszilis energiahordozókkal szemben. Míg a Big Oil vállalatai kiszolgálták a második ipari forradalmat, addig
a napenergia a negyedik ipari forradalom hajtóerejévé válhat, köszönhetően egyszerű termelhetőségének, tartósságának, alacsony költségeinek és általános hatékonyságának.
A hét legnagyobb napenergia-vállalat Kínában található, és több energiát biztosítanak a világ számára, mint a hét legnagyobb fosszilisenergia-termelő – mutatott rá a Bloomberg.
A honlap szerint e hét legnagyobb gyártó a Tongwei, a GCL Technology Holdings, a Xinte Energy, a Longi Green Energy Technology, a Trina Solar, a JA Solar Technology és a Jinko Solar, amelyek elég napelemet állítanak elő ahhoz, hogy 5 exajoule-nyi elektromosságot állítsanak elő évente (a globális energiafogyasztás 2023-ban körülbelül 620 exajoule volt).
A hét nagy olajvállalat, azaz az ExxonMobil, a Chevron, a Shell, a TotalEnergies, a BP, a ConocoPhillips és az Eni, körülbelül 40 exajoule energiát nyernek ki a földből a kőolaj által, ami 18 millió hordó naponta.
Ez az összehasonlítás még nem igazolja a Big Solar nagyságát, ám ennek az az oka, hogy számos tényezőt figyelmen kívül hagy. Először is, az olajvállalatok kútjai által kitermelt energiának csak körülbelül a negyede alakítható hasznos energiává, mivel a túlnyomó része hőként vész el. Ehhez képest az elektromos motorok az elektromos energia több mint 85 százalékát alakítják át mechanikai energiává, míg a gázüzemű motorok esetében ez az arány kevesebb mint 40 százalék. A Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) szerint egy átlagos elektromos autó két-háromszor hatékonyabb a hagyományos, belső égésű motorral működő társainál.
Másodszor,
a napelemek többsége 25 évig működik, míg a fosszilis energiahordozók többnyire hónapok alatt elfogynak. Ha megnézzük, hogy minden egyes előállított napelemmel milyen hosszú távú energiaáramlás érkezik a világgazdaságba, a napelemes vállalatok jóval előrébb járnak,
ha figyelembe vesszük az olajvállalatok tulajdonában lévő olajtartalékokat, valamint azt, hogy az egyes ágazatok mennyit tudnak termelni jelentős további beruházások nélkül.
A Bloomberg számításai szerint a Tongwei – a világ legnagyobb napelemgyártója – hamarosan több mint 9 exajoule energiát fog biztosítani évente, miután a Belső-Mongóliában található 400 ezer tonna kapacitású poliszilícium-üzeme elindul. Ezzel le fogja hagyni az Exxon 8,3 exajoule-os teljesítményét.
Tavaly a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) azt jósolta, hogy a napenergia-szektorba áramló tőke mennyisége a történelem során először megelőzi az olajtermelésbe fektetett összeget. Az ügynökség igazgatója, Faith Birol a CNBC-nek elmondta: „Volt egy növekvő szakadék a fosszilis és a tiszta energiába való befektetések mértéke között. Az utóbbi gyorsabban növekszik, mint azt sokan gondolnák. Ez világosan látszik a befektetési trendekből is, ahol a tiszta technológiák elhúznak a fosszilis fűtőanyagoktól. A fosszilis tüzelőanyagokba fektetett minden egyes dollár után most körülbelül 1,7 dollár jut a tiszta energiára”.
(Forrás: Oilprice)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime