Az egyensúly megteremtésével a kormány erősíti a növekedést 

Szerző: | 2024. szeptember. 6. | Hazai, Infláció

A költségvetési hiány és az államadósság csökkentével a kormány fenntartható növekedési pályára állítja a gazdaságot, amely a nemzetközi előrejelzések szerint már jövőre dobogós lehet az uniós rangsorban – jelentette ki Varga Mihály a 62. Közgazdász-vándorgyűlésen Nyíregyházán. A pénzügyminiszter szerint a kabinet úgy állította helyre a költségvetés egyensúlyát, hogy a háborús válság közepette is megvédte az elért eredményeket, a munkahelyeket, a nyugdíjakat és a családtámogatásokat. 

Varga Mihály a 62. Közgazdász-vándorgyűlés második napján arra emlékeztetett, hogy a tavalyi év legfontosabb célkitűzése az infláció letörése volt, amit a kormány sikerrel teljesített, hiszen egy év alatt 26 százalék közeli szintről 4 alá mérsékelték a pénzromlást. Mint mondta:

az idei év a háború és a szankciók által megbomlott egyensúly helyreállításának az éve, amelynek során a kabinet olyan lépéseket tesz, amelyekkel a hiány és az államadósság csökkentése mellett a fenntartható gazdasági növekedés is elérhető.

Varga Mihály úgy fogalmazott: egy cselekvő kormánynak az a feladata, hogy nyomon kövesse a költségvetési folyamatok alakulását, és amennyiben szükséges, intézkedéseket hozzon. A pénzügyminiszter rámutatott: az idén meghozott intézkedések több mint 1000 milliárd forinttal növelték a költségvetés mozgásterét.

A kabinet tartja az idei évre kitűzött 4,5 százalékos hiánycélt, jövőre 3,7, 2026-ra pedig 2,9 százalékra annak mértékét.

Az államadósság csökkentéséről szólva emlékeztetett: a 2010 és 2019 közötti időszakban Magyarország az Európai Unió éllovasa volt az adósságcsökkentésben, majd a járvány óta eltelt időszakban is jelentős előrelépést értünk el ezen a téren. Az idei évben az adósságrátát 73 százalék közelébe, 2026-ra pedig ismét 70 százalék alá mérsékeljük – tette hozzá Varga Mihály.

Varga Mihály bizakodó (Forrás: Flickr)

A pénzügyminiszter kifejtette: jelenleg minden prognózis azt mutatja, hogy a magyar gazdaság bővülése jövőre az uniós országok élmezőnyében lehet, 3,5 százalék körül alakulhat. A stabilizált egyensúlyi mutatók mellett a növekedést segítheti az erősödő fogyasztás, a javuló külkereskedelem és a tartósan magas foglalkoztatottság. Hozzátette:

bizakodásra ad okot az is, hogy hazánk változatlanul befektetésre ajánlott kategóriában van mindhárom nagy hitelminősítőnél.

Kockázatot a háború következtében visszaesett ipari termelés, illetve az olyan külső tényezők hordozhatnak magukban, mint a német gazdaság gyengélkedése vagy a nyersanyagárak kiszámíthatatlansága – fejtette ki. A pénzügyminiszter a következő időszak legfontosabb gazdaságpolitikai céljai között jelölte meg az egyensúlyi mutatók javítását, a fenntartható gazdasági bővülés elérését és a versenyképesség növelését a gazdaság széles körében.

Kapcsolódó:

Borítókép: Dreamstime

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn