A WTO legfrissebb áruforgalmi barométere szerint a globális áruforgalom 2024 harmadik negyedévében tovább élénkült, miután 2023-ban a magas infláció és az emelkedő kamatlábak közepette megtorpant a kereslet. A barométerindex pozitív jele ellenére a kereskedelem kilátásai továbbra is rendkívül bizonytalanok a növekvő geopolitikai feszültségek, a folyamatban lévő regionális konfliktusok, a fejlett gazdaságok változó monetáris politikája és a gyengülő exportrendelések miatt. Meddig tart az élénkülés?
Az áruforgalmi barométer a világkereskedelem összetett, de vezető mutatója, amely valós idejű információkat nyújt az áruforgalom alakulására vonatkozóan a közelmúlt tendenciáihoz képest. A 100-nál nagyobb barométerértékek a trend feletti kereskedelmi volumeneket jelzik, míg a 100-nál kisebbek arra utalnak, hogy az árukereskedelem vagy a trend alá esett, vagy a közeljövőben csökkenni fog.
A barométerindex legutóbbi, 103-as értéke mind a negyedéves kereskedelmi volumenindex, mind a mindkét indexre vonatkozó 100-as alapérték felett van, ami arra utal, hogy az árukereskedelem volumenének a növekedése 2024 második és harmadik negyedévében is pozitív marad.
Forrás: WTO
Miután 2022 utolsó negyedéve óta stagnált, a világ áruforgalmának a volumene 2023 negyedik negyedévében kezdett emelkedni, és 2024 első negyedében lendületet vett. Az idei első három hónapban, az utolsó olyan időszakban, amelyre vonatkozóan rendelkezésre állnak adatok, a kereskedelem negyedéves szinten 1, éves viszonylatban pedig 1,4 százalékkal nőtt.
Az elmúlt két negyedévben a háromhavi növekedés átlagosan 0,7 százalék volt, ami éves szinten 2,7 százalékos bővülésnek felel meg. Ez meglehetősen közel áll a WTO legfrissebb, 2024. áprilisi előrejelzéséhez, amely az idei évre a világ áruforgalmának 2,6 százalékos növekedését jósolta.
Forrás: WTO
A legfrissebb adatok értékben kifejezve a vártnál gyengébb kereskedelmi bővülést mutatnak Európában és a vártnál erősebbet más régiókban.
Ennek eredményeképpen a WTO regionális előrejelzéseit a szervezet következő, október közepén megjelenő frissített kereskedelmi előrejelzésében valószínűleg módosítani kell.
A barométer valamennyi komponensindexe jelenleg a tendencián belül vagy azt meghaladóan alakul, kivéve az elektronikus alkatrészekét (95,4), amely e tendencia alatt van, és csökken. A WTO egy korábbi jelentésében azt állította, hogy az elektronikusalkatrész-index a globális hiány miatt csökken. Míg a háztartási szórakoztatóelektronika iránti kereslet a Covid-19 után megugrott, a folyamatos ellátásilánc-zavarok miatt az ellátás továbbra is kihívást jelent.
Forrás: WTO
Az autóipari termékek (103,3), a konténerszállítás (104,3) és a légi árufuvarozás (107,1) összetevő indexei mind határozottan trend felett vannak, bár az autóipari termékeké úgy tűnik, hogy az utóbbi időben veszített a lendületéből. A konténerszállítás és a légi árufuvarozás a vörös-tengeri válság miatt, mivel a hajók hosszabb tengeri útvonalakra kényszerültek, a kereskedők pedig a légi útvonalakra tették át a kritikus cikkek szállításakor erőteljesen megugrott a kereslet.
Az új exportmegrendelések (101,2), amely általában a barométer egyik legfontosabb összetevője, enyhén pozitív, de visszafordult, és ez aggodalomra adhat okot a jövőre nézve.
A nyersanyagindex (99,3) majdnem a trendnek megfelelően alakul, de az elmúlt három hónapban meredeken csökkent.
Gyakorlati példa: India és Európa
Az indiai áruexport valószínűleg javulhat az év második felében, mivel az áruforgalmi barométer a globális kereskedelmi forgalom növekedését jelezte. A fejlett gazdaságok változó monetáris politikája és a gyengülő exportrendelések azonban továbbra is bizonytalanságot okoznak.
Mindez egy olyan időszakban történik, amikor az indiai áruexport a nyugati piacok keresletének a csökkenése miatt nyomás alá került.
A teljes 2023–24-es pénzügyi évben India áruexportja 3,1 százalékkal mérséklődött, és a munkaerő-igényes ágazatokban, például a textil-, a bőr-, valamint a drágakő- és ékszeriparban nagyobb volt a visszaesés.
A legutóbbi kereskedelmi adatok azonban értékben kifejezve a vártnál gyengébb teljesítményt mutatnak Európában, míg más régiókban erősebb növekedés volt tapasztalható.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) májusban kijelentette, hogy a belső kereslet által vezérelt európai fellendülés határozottan jó úton halad, de az inflációs ráták több európai országban továbbra is magasak, ami megfontolt megközelítést tesz szükségessé a monetáris politika enyhítése terén.
Kapcsolódó:
Borítókép: Flickr