A kínai fogyasztói márkák Szingapúrt stratégiai kiindulópontként használják a globális terjeszkedéshez, kihasználva az ázsiai és a nyugati kultúra keveredését. Napjainkban a kínai márkák már felvállalják az egyedi identitásukat, és testre szabott stratégiákkal alkalmazkodnak a különböző piacokhoz.
A kínai fogyasztói márkák Szingapúrt kulturális „tesztlaborként” használják a globális terjeszkedésük során, köszönhetően a városállamban egyedülállóan keveredő ázsiai és nyugati kultúrának. Csak augusztusban a Chagee kínai teamárka három üzletet nyitott Szingapúrban. Eközben a Pop Mart, egy pekingi székhelyű, gyűjthető játékokat forgalmazó kiskereskedő cég a múlt hónap végén zárta le második éves játékkiállítását a szigeten, amelyen több mint 50 művész vett részt. Míg a kínai vállalatok régóta dédelgetnek globális ambíciókat, a legújabb stratégiájukban összehangolt erőfeszítéseket tesznek arra, hogy Szingapúron keresztül elérjék Délkelet-Ázsiát.
Szingapúr egy olyan hely, ahol kelet és nyugat találkozik, igaz? Tehát a kínai vállalatok számára, ha a tengerentúlra akarnak menni, szerintem a városállam egy jó középút, egy jó lehetőség”
– mondta Xiaofeng Wang, a Forrester globális piackutató vállalat vezető elemzője.
A Pop Mart vezetői fontolgatják egy nemzetközi központ létrehozását Szingapúrban, mondta Jeremy Lee, a Pop Mart International délkelet-ázsiai piacra lépési igazgatója a CNBC-nek az augusztus végi Pop Toy kiállításon. „Ha valamit [a Pop Mart vezetői] be akarnak indítani Délkelet-Ázsiában, el akarnak kezdeni vizsgálni, ehhez [Szingapúr] egy jó tesztkörnyezet , ahol megnézzük, működik-e az ötlet vagy sem” – mondta Lee.
A „kínai identitás” felvállalása
Miután évtizedekig csak nyugati termékeket gyártottak, a kínai vállalatok egyre inkább saját brandeket vezetnek be.
A kínai márkák új generációja már egészen más: nem próbálják elrejteni a „kínai identitásukat”
– mondta Wang, a Forrester munkatársa.
Ehelyett vállalják a kulturális identitásukat, és saját karaktereket, dizájnt használnak a tengerentúli piacokon, ahol aztán ezzel tűnnek ki a versenytársaik közül – mondta. Vagyis mindez „egyedülálló előnyhöz juttatja őket”.
A Chagee nevet például egy hagyományos kínai opera ihlette. A Chagee a márka eredeti, mandarin nyelvű nevének rövidített változata, amelyet „bavang csaji”-nak ejtünk. Az új, közvetlen tulajdonú, tehát nem franchise üzletei a teamárka megújult törekvésének a részét képezik, amelynek célja, hogy Szingapúrt – mint a délkelet-ázsiai régió, és végül a világ többi részének hatalmas potenciálját kiaknázó „kiindulópontot” – ugródeszkaként használja – mondta Lu Mian, a Chagee ügyvezető igazgatója és a globális piacokért felelős vezetője.
„A következő öt évben a cég nyolc országban kíván terjeszkedni Szingapúrban, Malajziában, Thaiföldön, Indonéziában, Vietnámban, a Fülöp-szigeteken, Japánban és Koreában, kiemleten kezelve a délkelet-ázsiai országokat.”
A kínai identitás felvállalása néhány vállalatnak bevált, beleértve azokat a kisebb kínai játékcégeket, amelyek a múlt hónapban részt vettek a szingapúri Pop Toy kiállításon, ahol exkluzív játékokat mutattak be.
Például a Hidden Wooo – egy hároméves kínai márka – új plüssjátékát a 129 dolláros early bird jegyek tulajdonosai már órákkal azelőtt elkapkodták, hogy a kiállítás augusztus 23-án megnyitotta volna kapuit a nagyközönség előtt.
Vannak azért kihívások is
Ha a kínai vállalatok az anyaországon kívül is terjeszkedni akarnak, át kell térniük a WeChatről a YouTube-ra és a Facebookra – mondta Jeremy Lee, a Pop Mart munkatársa.
Tudjuk, hogy Kínában néhány ökoszisztéma meglehetősen zárt. (…) Ezek működnek az országon belül, de nem biztos, hogy azon kívül is, hiszen teljesen más alkalmazásokról van szó.”
A Pop Mart jelezte, hogy bővíti az e-kereskedelmi jelenlétét az olyan platformokon, mint a Shopee, a Lazada és a Tiktok Shop. Az utóbbi hasonlít a kínai Douyin megfelelőjéhez, így az ismerős infrastruktúrát teremt a tengerentúlra terjeszkedni kívánó kínai vállalatok számára. A videómegosztó közösségimédia-alkalmazás Szingapúrban hozta létre az egyik ázsiai központját, míg a másik Los Angelesben van.
A kínai vállalatokra nehezedő nyomás, hogy egyszerre terjeszkedjenek Szingapúrban és más tengerentúli piacokon, valószínűleg csak növekedni fog.
Más kínai fogyasztói vállalatok is Szingapúr felé fordulnak globális terjeszkedés céljából.
A JD.com, amely a versenytársainál lassabban nyitott a határokon átnyúló e-kereskedelem felé, múlt héten bejelentette, hogy bővítette a szingapúri szállítási és kézbesítési lehetőségeket. A Forrester Wang úgy véli, hogy a kínai gazdasági növekedés lassulásával a kínai vállalatok globális terjeszkedésének az üteme elkerülhetetlenül fokozódik, mivel a tengerentúli piacokon nagyobb növekedésre és nyereségre törekszenek.
(Forrás: CNBC)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime