Az amerikai tiltás ellenére lazán beszerezhetők az Nvidia chipjei Kínában 

Szerző: | 2024. szeptember. 9. | Szankciók, Technológia, Világgazdaság

Az Nvidia mesterségesintelligencia-chipjei, mint az A100 és H100, Kínában továbbra is könnyen elérhetők, annak ellenére, hogy az USA korlátozta ezek exportját. A kisebb távol-keleti szolgáltatók alacsonyabb áron kínálják az Nvidia chipekkel működő felhőszolgáltatásokat, ami arra utal, hogy megkerülik az exporttilalmat. 

Az Nvidia vezető mesterségesintelligencia-chipjével működő felhőszolgáltatások bérlése olcsóbb Kínában, mint az Egyesült Államokban, ami arra utal, hogy a fejlett processzorok az amerikai exportszigorítások ellenére könnyen eljutnak a kínai piacra. 

Négy kisebb kínai felhőszolgáltató a helyi technológiai csoportoknak durván 6 dollárt számol fel óránként nyolc Nvidia A100 processzorral működő szerverért alapbeállításokkal – tudta meg a Financial Times a vállalatoktól és fogyasztóktól. A kis felhőszolgáltatásokkal kereskedők az USA-ban körülbelül 10 dollárt kérnek ugyanezért. A mesterséges intelligencia (MI) és a felhőszektor területén jártas szakértők szerint  

az alacsony árak, az Nvidia chipek bőséges kínai kínálata arra utal, hogy a csúcstechnológiákhoz való hozzáférés megakadályozása érdekében hozott amerikai szankciókat megkerülték. 

Könnyű hozzájutni a korlátozott termékekhez 

Az A100 és H100 processzorok, amelyek már szintén elérhetők, az Nvidia legerősebb MI-gyorsítói között vannak – ezekkel tanítják a nagy nyelvi modelleket, amelyek MI-alkalmazásokat működtetnek. A Szilícium-völgy számára 2022-ben megtiltották, hogy az A100-asoat Kínába szállítsák, és sosem engedélyezték a H100-asok eladását a távol-keleti országban. 

Csakhogy a chipviszonteladók és a technológiai startupok szerint ezek beszerzése viszonylag könnyű volt.  

Az A100 és a H100 processzorokat nyíltan hirdetik eladásra a kínai közösségi oldalakon és online áruházakban,  

például a Xiaohongshun és az Alibaba által működtetett Taobaón ugyanúgy, mint az elektronikai üzletekben, a külföldi árakhoz képest alig drágábban. 

Kína nagyobb felhőszolgáltatói, mint az Alibaba és a ByteDance – amelyek megbízhatóságukról és biztonságosságukról ismertek – a helyi kisebb kereskedőkhöz képest kettő-négyszeres áron adják az Nvidia A100-asra alapuló szervereket a két üzemeltető és az ügyfelek árazása szerint. 

Kedvezmények után mindkét kínai techóriás az Amazon Web Serviceshez hasonló áron, 15 és 32 dollár közötti óradíjjal kínál csomagokat. Az Alibaba és a ByteDance nem válaszolt a Financial Times ezzel kapcsolatos megkeresésére. 

„A nagyobb szereplőknek gondolniuk kell a legalitásra is, ezért hátrányban vannak. Nem akarnak csempészett chipeket használni. A kisebbek azonban kevésbé aggódnak” – mondta egy kínai startup alapítója. Ő úgy számol, hogy több mint 100 ezer Nvidia H100 processzor található az országban, legalábbis azoknak a piacon való elérhetősége alapján. Az Nvidia chipjei durván könyvméretűek, így a csempészek számára viszonylag egyszerű azokat átvinni a határon, aláásva ezzel Washington törekvéseit Peking MI-fejlesztéseinek korlátozására.  

Mi egy olyan cégtől vettünk H100 processzorokat, amelyik Japánból csempészte be azokat. Lemarták róluk a sorozatszámokat”

– mondta a startup alapítója. 

Az Nvidia szerint a processzorokat „elsősorban ismert partnereknek adtuk el, akik együttműködnek velük annak biztosítása érdekében, hogy minden értékesítés megfeleljen az amerikai exportellenőrzési szabályoknak. Használt termékeink több használt cikkes csatornán keresztül elérhetők. Az árucikkeinket azonban nem tudjuk nyomon követni, miután eladtuk azokat, de ha tudomásunkra jut, hogy bármely vásárló megsérti az amerikai exportszabályozásokat, megtesszük a megfelelő lépéseket”. 

Jól keresnek a csempészek a korlátozott chipeken 

Egy kis kínai felhőkereskedő vállalat igazgatója szerint az alacsony hazai költségek segítettek ellensúlyozni a magasabb árakat, amelyeket a szolgáltatók a csempészett Nvidia processzorokért fizettek. „A mérnökök és az energia olcsó, a verseny pedig éles” – mondta. A sencseni Huaqiangbei elektronikai bolt eladói a FT-nak elmondták, hogy 23–30 ezer dollár között mozognak az Nvidia H100 processzorok plug-in kártyái, míg az online értékesítők 31–33 ezret kérnek értük. Az Nvidia egyébként 20–23 ezer dollárt számol fel értük, miután nemrégiben csökkentették áraikat – mondta Dílan Patel a SemiAnalysis munkatársa. 

Egy kínai adatközpont-szolgáltató szerint a Szilícium-völgy egyik cége, a Supermicro által gyártott, nyolc H100-as chippel felszerelt szerverek eladási csúcsa 3,2 millió jüan (több mint 451 ezer dollár) volt, miután a Biden-adminisztráció októberben szigorította az exportkorlátozásokat. Szerintük az árak azóta 2,5 millió jüanra (körülbelül 352,6 ezer dollár) csökkentek, mivel a kínálati korlátozások enyhültek. 

Több, kereskedelemmel foglalkozó szakember szerint a malajziai, japán és indonéziai kereskedők gyakran Supermicro vagy Nvidia szervereket szállítottak Hongkongba, mielőtt Sencsennél átlépték velük a határt.  

A szakértők szerint a feketepiaci kereskedelem a nehezen áthágható washingtoni exportszabályokat elkerülő útvonalaktól függ. Például míg a kínai cégek leányvállalatai számára tilos fejlett MI-chipeket eladni az országon kívül, sokan új vállalatokat hoznak létre az olyan országokban, mint Japán vagy Malajzia, hogy nyélbe üssék a vásárlásokat. 

Az USA határain túl nehéz érvényesíteni az epxortkorlátozásokat.  

Ezért a rendeletek kötelezettségeket írnak elő a szállítmányozó számára, hogy vizsgálja meg a végfelhasználókat, a kereskedelmi minisztérium pedig felveszi a tiltott szervezetek listájára azokat a vállalatokat, amelyekről úgy gondolják, hogy áthágják a szabályokat” – mondta egy amerikai szakértő. 

(Forrás: The Financial Times) 

Kapcsolódó: 

Címlapfotó: Pixabay

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn