Navracsics Tibor: a mesterséges intelligencia és fejlesztéspolitika összefüggései 

Szerző: | 2024. szeptember. 11. | Hazai, Technológia

A 2024-es AI Summit Budapest rendezvénysorozat ismét fókuszba helyezte a mesterséges intelligencia (MI) növekvő szerepét a kormányzati döntéshozatalban. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a szeptember 9–10-i eseményen kiemelte, hogy Magyarország még mindig némi lemaradásban van az MI alkalmazása terén, de a technológia beépítése alapvető fontosságú lesz a fejlesztéspolitikában és a digitális közszolgáltatásokban. 

A Városligetben, a Magyar Zene Házában szeptember 9–10-én rendezett AI Summit konferencia nyitó előadása a mesterséges intelligenciának (MI) a kormányzati szektorban betöltött egyre növekvő szerepéről szólt. Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter a konferencia nyitó előadójaként hangsúlyozta, hogy Magyarország még mindig lemaradásban van az MI alkalmazása terén, különösen a fejlesztéspolitikai döntések meghozatalában. Beszédében kifejtette, hogy a mesterséges intelligencia hamarosan a politikai döntéshozatal szerves része lesz, és fontos szerepet játszhat az adatvezérelt szakpolitikák kialakításában. Úgy vélte, hogy amit ma tudunk a mesterséges intelligenciáról, az nagyon kevés ahhoz képest, amit a jövőben fogunk tudni, mégis már most foglalkozni kell azzal a kérdéssel, hogy mire lehet felhasználni az MI-t a döntéshozatalban. 

Navracsics szerint az MI révén megerősíthetők az adatvezérelt szakpolitikák, hiszen az adatok összegyűjthetők, összevethetők, adatbázisok készíthetők, amelyek révén integrált tudásra tehetünk szert, precízebb adatkezeléssel pedig jobban meghatározhatók a célzott beavatkozások, továbbá az eredmények is mérhetőkké válnak. 

A miniszter több lehetséges MI-alkalmazási területet is kiemelt, beleértve az okosvárosprogramokat, amelyek digitális megoldásokkal javítják a városi működést a lakosok szokásai alapján. Továbbá említést tett a népegészségügy és a járványkezelés fejlesztéséről, a környezeti fenntarthatóságról, a gazdaságfejlesztésről. 

Az MI által nyújtott digitális megoldások révén a jövőben megalapozottabb kormányzati politikai tervezés valósulhat meg, és hatékonyabban reagálhatunk a globális kihívásokra is.  

Példákat is hozott a mesterséges intelligencia hazai alkalmazására: már jelenleg is használja a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), a Magyar Turisztikai Ügynökség, valamint a helyi közszolgáltatási információs rendszer (IKIR). Emellett a technológiát igénybe vették az Európa Kulturális Fővárosa programsorozat során, illetve a dél-dunántúli régió fejlesztési modellprogramjában is. 

Navracsics Tibor arra is rámutatott, hogy Magyarország az Európai Unió digitális gazdaság és társadalom indexében az átlag alatt helyezkedik el. Ez különösen a digitális közszolgáltatások aránya, a digitális technológiák integráltsága és a humán tőke digitális felkészültsége terén mutatkozik meg. A lemaradás mérséklésére uniós forrásokból indított programok célja a digitális infrastruktúra fejlesztése és a magyar lakosság digitális készségeinek javítása. 

Mekkora a hazai lemaradás? 

Martin H. Thelle, az Implement Consulting Group vezető partnere az AI Summit Budapest 2024-en elmondta, hogy Magyarország némi lemaradásban van a mesterséges intelligencia alkalmazásában, különösen a finn, a cseh és az észt példákhoz, vagy az EU-átlaghoz képest, ahol az MI integrációja előrébb tart. Hangsúlyozta, hogy ha hazánk továbbra is késlekedik, egy ötéves lemaradás esetén a GDP akár 1–5 százalékát is elveszítheti. Thelle arra is kitért, hogy a Tortoise Media Global AI Indexe alapján Magyarország pozíciója gyengébb az európai átlaghoz képest, ami jelentős gazdasági és innovációs kockázatokat hordoz. 

Mi az az AI Summit? 

Az AI Summit Budapest rendezvénysorozat 2023-ban indult útjára Magyarország vezető digitálismédia-cége, az Indamedia szervezésében, az MBH Bank fő támogatásával. Az esemény célja, hogy egyedülálló platformot teremtsen a mesterséges intelligencia (MI) területén érdekelt hazai és nemzetközi szakértők, innovátorok és érdeklődők számára, lehetőséget adva a legújabb technológiai fejlesztések és alkalmazások megismerésére. A 2023-as rendezvény kiemelkedő sikere alapján a szervezők biztosak voltak abban, hogy a 2024-es AI Summit Budapest is a kelet-közép-európai régió egyik legmeghatározóbb AI- és innovációs eseménye lesz. Ez alapvetően be is igazolódott, a Városligetben a Magyar Zene Háza rendezvényközpontban mintegy 1500, a téma iránt érdeklődő szakértő, piaci szereplő és érdeklődő gyűlt össze az idén.

Kapcsolódó: 

Címlapfotó: Facebook/AI Summit Budapest/Hartl Nagy Tamás

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn