Az uniónak 2028-tól évente akár 30 milliárd eurót kell majd visszafizetnie a Covid-időszak alatt felhalmozott adósság után, ami az éves költségvetése egyhatodát teszi ki. Mario Draghi szerint az adósság futamidejének meghosszabbítása elengedhetetlen lenne, de Németország ellenállása akadályt jelent.
Az Európai Bizottság egyre nagyobb nyomás alatt áll, hogy végre érdemi megoldást találjon a Covid-járvány során felhalmozott kormányzati adósságállomány kezelésére, amelyből a helyreállítási és ellenálló képességi eszköz (RRF) programjainak finanszírozása történne. A pandémia idején ugyanis az EU nagy mennyiségű államkötvényt bocsátott ki a NextGenerationEU program keretében. Ám a közel 360 milliárd eurós visszafizetési kötelezettségek komoly kockázatot jelenthetnek az unió jövőbeli költségvetési mozgásterére nézve – írja a Financial Times.
Mario Draghi, az egykori olasz miniszterelnök éppen a minap javasolta, hogy a pandémiás időszakban felhalmozott adósságot hosszabbítsák meg annak érdekében, hogy elkerüljék a túlzott költségvetési terhelést. Az Európai Bizottság forrásai szerint ugyanis az éves visszafizetés mértéke 2028-tól elérheti a 30 milliárd eurót, ami az EU jelenlegi éves kiadásainak mintegy egyhatoda – adta hírül a Financial Times nyomán a Portfolio.hu.
Politikai vita formálódik
A brit pénzügyi lap szerint a megbeszélések korai szakaszban vannak, és jelentős politikai ellenállással, valamint jogi akadályokkal kell szembenézniük. Különösen Németország fejezte ki ellenállását, és az ügy további kihívásokat jelent a befektetők megnyerése szempontjából is.
Brüsszelben attól tartanak, hogy amennyiben nem sikerül megoldást találni, az adósságok visszafizetési költségei drasztikusan szűkíthetik az EU költségvetési mozgásterét a következő években.
Az Európai Unió tisztviselőinek egy része tehát jelenleg gőzerővel azon dolgozik, hogy forrást találjon a Covid-járvány idején felhalmozott közel 360 milliárd eurónyi (mintegy 140 ezermilliárd forintnyi, azaz a magyar költségvetés tavalyi bevételeinek közel négyszerese!) kötvény törlesztésére, illetve futamidejük meghosszabbítására, ezzel elkerülve, hogy az uniós költségvetés a visszafizetési terhek miatt a padlóra kerüljön.
Mennyi az annyi?
A NextGenerationEU keretében a tagállamok közösen vállalták a hitelfelvételt a pandémia idején, és eddig mintegy 94,6 milliárd eurót vettek fel kölcsön formájában, míg a Bizottság 171 milliárdot osztott szét támogatásként. A teljes visszafizetési kötelezettség azonban 357 milliárd euróra is növekedhet a program végéig.
A futamidő meghosszabbítása jó opció?
A Draghi által felvetett adósság futamideje meghosszabbításának egyik lehetséges előnye, hogy az EU kötvényei elvben vonzóbbá válhatnak a befektetők számára. Jelenleg az uniós kötvényprogram időkorlátos, ami csökkenti a befektetői érdeklődést. Ha az EU állandó kibocsátóvá válna, az növelné a kötvények vonzerejét és feloldhatná a befektetők aggályait. Azonban ehhez politikai döntésekre van szükség, ám a tagállamok közötti egyetértés elérése továbbra is komoly kihívást jelent – írja a Financial Times.
Nem mellesleg egy ilyen lépés az EU eladósodottságát növeli, és bár rövid távon javít, hosszabb távon ronthat a helyzeten.
(Források: Financial Times; Portfolio)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Dreamstime