A világ legnagyobb autógyára nem csak az eladott elektromos járművek számában listavezető. Miközben a nyugati autógyártók elbocsátási terveket körmölnek, a kínai óriás immár 900 ezer embernek ad munkát.
A kínai kormány prioritásként kezeli a munkahelyek számának ütemes bővítését. A Covid által okozott gazdasági hullámvölgy tragikusan sújtotta a munkaerőpiacot: a hivatalos adatok szerint a mintegy 100 millió 16 és 24 év közötti kínai fiatal munkanélküliségi rátája júliusban elérte a 17,1 százalékos csúcsot. Nem sokat segített az elektromosautó-piacok globális belassulása sem. A Kínában húzóágazatnak számító területen számos gyártó elbocsátásokkal reagál a külföldi vásárlók (átmeneti) érdektelenségére: a SAIC és partnerei, mint a Volkswagen vagy a General Motors tervei között idén két számjegyű százaléknyi munkahely-csökkentés szerepel.
Nem úgy a világ legnagyobbjánál, a BYD-nál. Az elektromosautó-gyártás császára éppen az ellenkezőjét teszi, és felpörgeti a munkaerő-felvételt. Olyannyira, hogy a napokban
a dolgozói létszám átlépte a 900 ezer főt, ezzel összességében Kína egyik legnagyobb, a tőzsdén jegyzett 5300 vállalat közül pedig egyértelműen a leghatalmasabb munkáltatójává vált.
A kormány különösen az egyetemet végzett fiatalok munkanélküliségének megszüntetését szorgalmazza. A kínai vállalatnál e szándék nyitott kapukat dönget: közel 110 ezer technológiai és kutatás-fejlesztési alkalmazottjával a BYD a világ élvonalában van, a vállalat ráadásul az elmúlt két évben közel 50 ezer frissen végzett munkavállalót vett fel.
A Szegeden első európai gyárát építő kínai gigász nem mellesleg javuló nettó profitról számolt be a második negyedévben, ami jelen pillanatban a globális autógyártók igen kis szeletére jellemző.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Matti Blume