Újabb protekcionista húzás az Egyesült Államokban: a Fehér Ház határozott szándéka fellépni a Kínából érkező olcsó, vámmentes termékek ellen, hogy függetlenedjen Pekingtől, és elősegítse a hazai ipari tevékenység fokozását. A Temuról és a Sheinről rendelő fogyasztók azonban nem feltétlenül fognak örülni a változásnak.
Új vámszabály bevezetését szorgalmazza az amerikai elnök. Joe Biden azt akarja elérni – egy egyébként kétpárti törvényjavaslat alapján –, hogy a külföldről érkező 800 dollár alatti, azaz a kereskedelmi tarifák alól mentes termékekre is kötelező vámok vonatkozzanak. Ez természetesen elsősorban a Kínából érkező kis kiszerelésű csomagokat sújtja majd, vagyis ha megszavazzák, a Temu és a Shein gigavállalatainak okoz majd fejtörést – és természetesen az amerikai fogyasztóknak, akiknek a pénztárcája nem lesz hálás a különbözet áthárításáért. Nem kevés pénzről van szó: az amerikai kormány szerint a rendelések száma tavaly évi 140 millióról egymilliárd fölé ugrott.
Kereskedelmi háború a részletekben
A tervezett rendelkezés újabb szintlépés a világ két legnagyobb gazdasági hatalma között folyó kereskedelmi konfliktusban. Az Egyesült Államok azonban most először fordítja a figyelmét az online piacterek és az olcsó, vámmentes tételek felé – az eddigi, ennél sokkal nagyobb volumenű korlátozásokkal elsősorban a feltörekvő iparágak termékeit, többek között a kínai elektromos autókat célozta meg brutális, nem egy esetben 100 százalékos extravámokkal. A mostani hadüzenetet tartalmazó törvényjavaslat egyelőre elakadt a képviselőházban, ám Bidennek elméletileg jogában áll annak egyes részleteit saját hatáskörben, szabály formájában bevezetni.
A gyakorlati kivitelezéssel azonban adódnak majd problémák: Alejandro Mayorkas belbiztonsági miniszter maga is elismerte, hogy a naponta érkező mintegy 4 millió külföldi csomagot lehetetlen lesz egyesével átvizsgálni, ugyanakkor valamilyen ellenőrzést muszáj lesz rájuk bevezetni, szakítva a fals elképzeléssel, miszerint az alacsony ár alacsony biztonsági kockázatot is jelent. A hivatalos indoklás legsúlyosabb része szerint a vámmentesség eltörlése megnehezíti a tiltott termékek, például a kábítószerek vagy az azok előállításához szükséges anyagok behozatalát is.
Kínai ellenvélemény
Miközben a Fehér Ház szokás szerint biztonsági érvekkel hozakodott elő, azt állítva, hogy a kínai kereskedő gigászok visszaélnek a vámmentességgel, és csomagjaikban olyan termékek is lapulnak, amelyek súlyosan veszélyeztethetik az amerikaiak egészségét, a legnagyobb csapást kapó pekingi vállalatok értetlenségüknek adtak hangot.
A Temu máris közölte, hogy felülvizsgálati eljárást kezdeményez, az Egyesült Államok protekcionista intézkedése ugyanis üzleti modelljének alapjait, vagyis a közvetítők mellőzésével és a vásárlók pénzmegtakarítással járó rendeléseivel operáló kereskedelmet ássa alá. A Shein is úgy nyilatkozott, hogy minden importkövetelménynek megfelel, beleértve a vámmentes termékekre vonatkozó szabályokat is, sőt azok átfogó és felelősségteljes reformját is támogatja – ám csak abban az esetben, ha az amerikai változtatás nem szűkíti a kört a kínai vállalatokra, hanem azok a világ bármely pontján termelő és kereskedő cégekre egységesen vonatkoznak majd.
A tervezett lépéssel egyébként az amerikai Országos Külkereskedelmi Tanács (amelynek a tagjai között ott a FedEx, az Amazon, a Walmart és a DHL is) nem ért egyet. Véleményük szerint az alacsony értékű termékek vámmentessége az Egyesült Államok ellátási láncainak egyik alapvető eleme. Ezzel arra utaltak, hogy az esetlegesen berobbanó kiskereskedelmi hiányt nem feltétlenül tudják majd megoldani az amerikai vállalatok saját kútfőből, a Kína kiiktatására tett újabb kísérlet tehát végső soron az amerikai gazdaságnak fog ártani a kisvállalkozások és a fogyasztók költségeinek emelkedésével.
***
Kapcsolódó:
Fotó: Fehér Ház