Meloni: a zöldátállás nem fojthatja meg az európai autóipart! 

Szerző: | 2024. szeptember. 20. | Geopolitika, Világgazdaság, Zöldgazdaság

Az olasz miniszterelnök az európai Green Deal sürgős revízióját követeli, mivel az olasz autóipar az elektromos járművek iránti kereslet csökkenése miatt egyre nehezebb helyzetbe kerül. Véleményét más nagy európai autógyártók is osztják. 

Az Európai Unió intézkedése, amely szerint 2035-től betiltják az új, fosszilis üzemanyaggal működő járműveket „önpusztító”, nyomást kell gyakorolniBrüsszelre, hogy „korrigálja ezen döntését” – vélekedik Giorgia Meloni olasz miniszterelnök.  

Nem szabad, hogy munkahelyek tízezrei váljanak a zöldátállás áldozataivá 

A miniszterelnök szerdán a befolyásos olasz ipari szövetség, a Confindustria előtti felszólalásában „nem túl okos stratégiának” nevezte az új könnyűgépjárművek teljes uniós piacának egy évtizeden belüli „kényszerű átállítását” az elektromos meghajtásra. 

Az zöldátállás nem jelentheti munkahelyek ezreinek elpusztítását vagy teljes ipari szegmensek leszerelését, amelyek a jóléthez és a foglalkoztatáshoz járulnak hozzá”  

– kifogásolta Meloni az európai Green Deal „katasztrofális hatásait” és „ideológiai megközelítését”.  

A kemény olasz kritika egy időben érkezett Németország és egyes kelet-európai államok – például az autóalkatrészeket gyárót Csehország – fellépésével annak érdekében, hogy az EU sürgősen vizsgálja felül a járművek kibocsátásáról szóló szabályozásait, amelyek közül számos az új belső égésű motorok 2035-re való betiltását célozza.  

A 2023-ban elfogadott szabályok a Green Deal legvitatottabb pontjai között említhetők, az autógyártók és az autógyártásban jeleskedő országok kormányai pedig vagy az intézkedések hatálybalépésének eltolását, vagy nagyobb rugalmasságot szeretnének, beleértve a szén-dioxid-semleges e-tüzelőanyagok engedélyezését. 

 

Összeomlik az olasz autóipar, ahogy bezuhan az EV-k iránti kereslet 

„Európa elveszíti hitelességét, mivel olyan célokat tűz ki, amelyeket maga sem képes teljesíteni” – ezt pedig Volker Wissing német közlekedési miniszter, a Szabaddemokrata Párt tagja mondta egy közlekedésipari expón. Amellett, hogy egyetért azzal, hogy szükség van hasonló célkitűzésekre, úgy gondolja, hogy ezeknek reálisnak és „a gyakorlatban megvalósíthatóknak” kell lenniük. 

Brüsszelnek 2026-ban van lehetősége felülvizsgálni a jogszabályt, így a konzervatív törvényhozók – köztük Ursula von der Leyen Európai Néppártjának tagjai is – arra kérik Brüsszelt, hogy használja ki ezt, és gondolja át a tilalom részleteit. Olaszország egyenesen azt szeretné, ha minderre már jövőre sor kerülne. Ennek az egyik oka, hogy az olasz autóipar egyre mélyülő válsággal szembesül, mivel az elektromos járművek (EV) iránti gyenge kereslet miatt összeomlik a termelés. 

Az idei év első hét hónapjában csupán 225 ezer személyautót gyártottak Olaszországban, ami 35,5 százalékkal kevesebb a 2023-as év azonos időszakához viszonyítva  

– derül ki az ország autó- és autóalkatrész-gyártóit tömörítő Nemzeti Autóipari Ellátási Lánc Szövetségének adataiból. 

„A Green Deal a jelenlegi formájában elbukott. Az európai autóipar összeomlik. Nem várhatunk két évet, cselekedni kell!” – mondta az olasz ipari miniszter, Adolfo Urso. 

Az ország legnagyobb nemzetközi autógyártó vállalata, a Fiat csoportot is tulajdonló  

Stellantis múlt héten bejelentette, hogy a gyenge kereslet miatt négy hétre felfüggeszti a Fiat 500s elektromos modelljének gyártását  

a híres torinói gyárában. 

 

Technológiai semlegességet sürget Meloni 

Az üzleti közösséghez intézett beszédében Meloni azzal érvelt, hogy az EU-nak a technológiai semlegesség elvét kellene követni, megengedve a tagállamoknak, hogy ők maguk szabják meg saját a stratégiájukat a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésére, ahelyett, hogy az EV-kre való teljes átállást írnák elő. „Meg akarjuk védeni Európa ipari kapacitásait, mivel sem az EV-khez szükséges nyersanyagokat, sem az ellátási láncokat nem mi kontrolláljuk. Továbbra is elkötelezetten fogok dolgozni azért, hogy kijavítsuk a mostani hibákat.  

Olyan utat akarunk követni a kibocsátás csökkentésében, amelyen józan ésszel használjuk ki az összes elérhető technológiát, megmentve ezzel több tízezer munkahelyet”  

részletezte az olasz álláspontot Meloni. 

Az EU kitart az elképzelései mellett 

Ugyanakkor Teresa Ribera – aki várhatóan megkapja az EU zöldpolitikájáért felelős ügyvezető alelnöki posztját – a Financial Timesnak adott interjújában úgy nyilatkozott, hogy a belső égésű motorok kivonásának 2035-re kiszabott határideje megadta az európai autóiparnak azt a „stabilitást és megbízhatóságot”, amelyre az elektromos járművek ökoszisztémájának kiépítéséhez szükségük volt. A francia autóipari szervezet, az ACEA egy szeptemberben közzétett prezentációja szerint 2023-ban „az autóeladások az EU-ban 2019 óta először növekednek, miközben az akkumulátoros elektromos modellek piaci részesedése majdnem háromszorosára nő”. 

(Forrás: Financial Times) 

Kapcsolódó: 

 

Címlapfotó: Dreamstime

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn