Atomháborúhoz vezethet Washington hazárdpolitikája Ukrajnában

Szerző: | 2024. szeptember. 21. | Geopolitika, Háború, Kiemelt

Robert F. Kennedy Jr. és Donald Trump Jr. közös írásban szólítják fel a Fehér Házat, hogy haladéktalanul fejezze be a nukleáris eszkaláció kockázatával járó háborús uszítást az ukrajnai háború kapcsán, és kezdeményezzen béketárgyalásokat Putyinnal – mielőtt túl késő lenne.

A The Hillen jelent meg az elnökválasztási versenyből kilépett és Trump mögé beállt Robert F. Kennedy Jr.és Donald Trump elnök fiának közös írása, amelyben az amerikai kormányzat ukrajnai háborús erőfeszítései kapcsán a Fehér Ház fatális tévedéseire mutatnak rá. A cikk apropóját az adta, hogy Biden elnök a hírek szerint még mindig foglalkozik az ukrán vezetés sürgető kérésével: engedje a nyugati nagy hatótávolságú rakétákkal a mélyen orosz területen lévő célpontok bombázását.

Egy ilyen döntés a kubai rakétaválság óta a legnagyobb esélyét teremtené meg egy globális nukleáris háborúnak

– írják a szerzők, hozzátéve: akkor, amikor az amerikai vezetőknek diplomáciai kijáratot kellene keresniük egy olyan háborúból, amelynek el sem kellett volna kezdődnie, a Biden–Harris-tandem olyan politikát folytat, amelyet Oroszország egyértelműen háborús cselekményként fog értelmezni. Putyin elnök szokatlanul kemény hangvételű üzenetében ugyanis figyelmeztette a nyugati országokat: amennyiben Ukrajna az ő nagy hatótávolságú fegyvereikkel kezd el oroszországi célpontokat támadni, az azt jelentené, hogy a NATO-tagállamok háborúban állnak Oroszországgal – Moszkva pedig ennek megfelelően fog reagálni.

A medve állkapcsa

A szerzők szerint fatális tévedés Putyin szavait blöffként jellemezni. Az uralkodó nézet jelenleg az, hogy Putyin úgysem tesz semmit: a legendás vörös vonalak nem is léteznek, hiszen Ukrajna már csapást mért nyugati rakétákkal krími célpontokra is, Oroszország mégsem tett semmit, és akkor sem váltotta be a fenyegetéseit. Kennedy és Trump szerint az elemzők egyszerűen összekeverik a visszafogottságot a gyengeséggel. Az amerikai hazárdpolitika arra épül, hogy mindig egyre közelebb merészkedik a robbanási ponthoz, és egyre biztosabb benne, hogy az nem is létezik.

A logikája az, hogy ha ötször megütöd a medvét, és az nem válaszol, akkor nyugodtan megütheted hatodszor is.

Mint megjegyzik, a Biden-kabinet háborús uszítói elfelejtették, hogy Oroszország nukleáris nagyhatalom, ahogyan elfelejtették John F. Kennedy alaptételét is, amelyet az elnök a kubai rakétaválság kapcsán fogalmazott meg: „Az atomhatalmaknak el kell kerülniük azokat a konfrontációkat, amelyek az ellenfelet a megalázó visszavonulás vagy a nukleáris háború választása elé állítják”.

Putyin többször jelezte, hogy Oroszország kész atomfegyvert használni, amennyiben a területi integritását veszélyben érezné. Szeptember elején a külügyi tárca már azt is közölte: Moszkva módosítja nukleáris doktrínáját, válaszul a Nyugat részvételére az ukrajnai háborúban. Kennedy és Trump szerint az orosz döntés félelmetes, de logikus: fordított helyzetben, ha Oroszország rakétákkal és célpont-információkkal látna el egy országot, hogy az mélyen az Egyesült Államok területén belül csapjon le, Washington egy pillanatig sem habozna a brutális megelőző vagy válaszcsapás elindításával.

Chicken game over

A nukleáris háborús fenyegetés chicken game játéka túl messzire ment – ezúttal valóban elérkezett arra a pontra, ahol az Egyesült Államoknak félre kell rántania a kormányt. A Fehér Ház vezetője azonban úgy tűnik, inkább belerohan az orosz kamionba. A háborús uszítás olyan abszurd méreteket öltött a Biden-kormányban, hogy kérdéses, a hangoztatói egyáltalán hisznek-e saját retorikájukban.

Kennedy és Trump Jr. szerint Donald Trump véget fog vetni az ukrajnai konfliktusnak, amennyiben megválasztják. A jelenlegi kormány hozzáállását tekintve azonban lehet, hogy a világnak nincs már annyi ideje, ezért most kell minél hangosabban követelni, hogy Biden és Harris állítsa le háborús programját, és kezdeményezzen azonnali tárgyalásokat Moszkvával.

Ahogyan a cikk szerzői fogalmaznak: „Eljött az ideje a konfliktus befejezésének. Ez fontosabb, mint bármely politikai kérdés, amelyről nemzetünk vitatkozik. Az atomháború az általunk ismert civilizáció, de talán az emberiség pusztulását jelentené”.

***

Fotó: Pavel Chagochkin

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn