Így forradalmasítja a mesterséges intelligencia az egészségügyi költségvetést 

Szerző: | 2024. szeptember. 22. | Technológia

Az egészségügyi szolgáltatók és finanszírozók egyre gyakrabban kísérleteznek a fejlett technológiákkal, hogy javítsák a működést és csökkentsék a költségeket. 

A Covid–19-világjárvány alapjaiban változtatta meg az egészségügyi szektor működését. A szolgáltatók és finanszírozók – bár különböző pénzügyi hatásokkal szembesültek – közös problémákkal találkoztak: operatív zavarokkal és a munkaerőhiánnyal. A szolgáltatók technológiai megoldásokhoz nyúltak, gyors ütemű IT-projektekbe kezdtek, hogy a közösségi ellátás szükségleteit kielégíthessék, míg a finanszírozók, a korábbi konzervatív hozzáállásukat félretéve, innovációkat vezettek be, például a virtuális ellátás területén. 

A világjárvány után az IT-beruházások növekedése új lendületet kapott. Szolgáltatók és finanszírozók egyaránt az új technológiákra – mint például a mesterséges intelligencia (MI) és a természetes nyelvfeldolgozás – helyezték a hangsúlyt, hogy javítsák az ellátási eredményeket és csökkentsék a költségeket. 

Kibiztonság és a kockázatok növekedése 

Az idén februárban bekövetkezett Change Healthcare kiberbiztonsági incidens nagy hatással volt az egészségügyi IT-beruházások irányára. Az eset arra kényszerítette a szolgáltatókat és finanszírozókat, hogy átgondolják a kiberbiztonsági intézkedéseiket, és növeljék az erre szánt költségvetést. A biztonsági rések csökkentése érdekében számos szervezet jelentős összegeket fektetett belső rendszereik és harmadik féltől származó megoldásaik auditálásába, hogy minimalizálják a jövőbeli kockázatokat. 

Az IT-infrastruktúra és -szolgáltatások kiemelt fontosságúak, különösen a kiberbiztonság erősítése terén, miközben a klinikai munkafolyamatok optimalizálása és az interoperabilitás is előtérbe került. A szolgáltatók igyekeznek egyszerűsíteni az ellátási folyamatokat, csökkenteni az adminisztratív terheket, emellett hatékonyabban kihasználni a munkaerőt és az eszközöket. 

Az adatplatformok és a bevételciklus-menedzsment fontossága 

Az adatvezérelt döntéshozatal is egyre nagyobb hangsúlyt kap az egészségügyben. A mesterséges intelligencia és a gépi tanulás által nyújtott lehetőségek, különösen a klinikai döntéshozatalban, további nyomást gyakorolnak a szervezetekre, hogy javítsák az adataik minőségét. Az adatok megfelelő kezelése kritikus fontosságú a pontos döntéshozatalhoz, legyen szó klinikai vagy nem klinikai alkalmazásokról, vagy akár betegkezelési stratégiák kialakításáról.  

A szolgáltatók már kísérleteznek az MI klinikai dokumentációban és döntéstámogató rendszerekben történő alkalmazásával, ami ígéretes eredményeket mutat például a klinikai adminisztratív terhek csökkentésében és a páciensélmény javításában.  

Az elektronikus egészségügyi nyilvántartás integrációjának kihívásai 

Az elektronikus egészségügyi nyilvántartások (EHR) integrálása és a rendszerek közötti interoperabilitás ma az egészségügyi szektor egyik legnagyobb kihívása. Az EHR-ek létrehozása és fejlesztése kulcsfontosságú szerepet játszott az ellátás digitalizációjában, ám a különböző rendszerek közötti zökkenőmentes adatmegosztás továbbra is akadályozza az egészségügyi technológiai ökoszisztéma fejlődését. Az egészségügyi szolgáltatók egyre nagyobb mértékben támaszkodnak az elektronikus rendszerekre a betegek adatainak rögzítése és kezelése érdekében, azonban az EHR-ek különféle fejlesztők által létrehozott, eltérő szabványokat követő megoldásai komoly technikai és operatív problémákat okoznak

Az interoperabilitás nehézsége elsődlegesen abból fakad, hogy a különböző egészségügyi rendszerek és technológiai platformok nem mindig tudják zökkenőmentesen feldolgozni és megosztani az adatokat. Az egészségügyi szolgáltatók gyakran használnak különböző EHR-rendszereket, amelyek egymástól eltérő adatformátumokat alkalmaznak. Ezek a technológiai eltérések megnehezítik az adatok átadását, ami hátráltatja az ellátás folyamatosságát, hiszen az egészségügyi szolgáltatóknak több időbe telik a betegek adatainak elérése, elemzése és felhasználása. 

A finanszírozók IT-beruházási prioritásai 

A finanszírozók az IT-beruházásaik terén elsősorban a gondozás koordinációjára és a hasznosítási menedzsmentre, valamint a kárigények feldolgozására és a kifizetésekre összpontosítanak. A gondozás koordinációs eszközei elengedhetetlenek a költségek ellenőrzéséhez és a tagok jobb ellátási eredményeinek biztosításához. Ezenfelül a kárigények feldolgozása és a kifizetések területén a finanszírozók nagy figyelmet fordítanak a fizetési integritási megoldásokra, hogy biztosítsák a kifizetések pontosságát és helyességét a nyújtott szolgáltatásokhoz képest. 

A kiberbiztonság a finanszírozóknál is kiemelt terület, hiszen érzékeny adatokat kezelnek és szabályozói megfelelésre törekszenek, miközben védekeznek a biztonsági fenyegetésekkel szemben. Az öregedő technológiai infrastruktúra továbbra is komoly akadályt jelent, mivel ez rugalmatlanságot okoz és magas fenntartási költségekkel jár. 

A finanszírozók az MI-t főként az elemzések, a prediktív modellezés és a költségmegtakarítási lehetőségek azonosítása terén, valamint a tagi elköteleződés fokozásában használják. A kapcsolatközponti chatbottámogatás és az MI-alapú előre jelző modellek segítenek a költségek csökkentésében és a tagokkal való empatikusabb kommunikáció kialakításában. 

A mesterséges intelligencia elterjedésének gátjai 

Bár az MI potenciálja hatalmas, több akadály is hátráltatja a szélesebb körű alkalmazását. A szabályozói és jogi kérdések, a költségek és az MI technológiai kihívásai, például a pontatlanságok (úgynevezett „MI-hallucinációk”) komoly kihívást jelentenek. Emellett növekszik az igény a robusztus kormányzati keretrendszerekre, amelyek biztosítják az MI felelősségteljes és etikus használatát az egészségügyben. 

Az IT-beruházások kilátásai továbbra is erősek mind a szolgáltatók, mind a finanszírozók körében. Míg a szolgáltatók a költségvetési kihívásokkal és az EHR-integrációval küzdenek, a finanszírozók az öregedő technológiai rendszereik miatt nehézségekkel néznek szembe. A mesterséges intelligenciának jelentős potenciálja van a költségek csökkentésére, az operatív hatékonyság növelésére, a betegek, valamint a tagok számára nyújtott ellátás és élmény javítására, bár az odavezető út hosszú és fokozatos lesz. 

Kapcsolódó: 

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn