Az amerikai LNG cserben hagyta Európát 

Szerző: | 2024. szeptember. 23. | Geopolitika, Háború, Kiemelt, Szankciók, Világgazdaság

Hiába a nagy szavak. Európát meggyőzték, hogy szabaduljon az orosz gáztól, majd az amerikai (sokkal drágább) cseppfolyós gázzal függetlenedhet az öreg kontinens. Idén már jóval kevesebb LNG érkezett az USA-ból, mivel az ázsiai piacok magasabb árai és a rövidebb utak nagyobb csábítást jelentenek. Nincs más megoldás, mint újra az orosz gázhoz folyamodni, így tovább nőtt az orosz LNG részesedése az EU piacán. 

Az Európai Unió júliusban 565,7 millió euró értékben importált orosz cseppfolyósított földgázt (LNG), ami a tél vége óta a legmagasabb érték (13,5 százalékos növekedés). A fő vásárló Spanyolország volt, amely 2,3-szorosára – 240,8 millió euróra – növelte a vásárlásokat. Hollandia pedig negyedével vett több orosz LNG-t. 

Franciaország és Belgium ezzel szemben visszafogta a vásárlásokat. Az előbbi továbbra is a második legnagyobb orosz LNG-importőr, de júliusban 11 százalékkal, 210,4 millió euróra csökkentette a vásárlásait, Belgium pedig a felére, 47,7 millió euróra mérsékelte az importot. 

Az idei év első hét hónapja alatt az EU Oroszországtól 4 milliárd euró értékben vásárolt LNG-t, ami kevesebb, mint a tavalyi 5,5 milliárd. Ennek ellenére az orosz LNG részesedése az EU-ba irányuló összes szállításból 13,3-ról 18,6 százalékra nőtt. Ennek oka, hogy a más forrásokból származó import is csökkent. 

Az Egyesült Államok júliusban az előző havihoz képest 18 százalékkal mérsékelte az EU-ba irányuló szállításait, az előző év júliusához képest pedig egyharmadával. Az EU-ba irányuló LNG-exportból származó amerikai bevételek júliusban 2021 novembere óta a legalacsonyabb szintre estek. A tengerentúlról érkező LNG részesedése az európai piacon a 2023-as 51,6 százalékról 2024-re 44,1 százalékra csökkent. Az USA úgy döntött, hogy több LNG-t szállít Ázsiába, ahol a részesedése 36 százalékra emelkedett. 

Ahány állam, annyiféle szándék 

Belgium és részben Franciaország valójában átrakodási központ volt az orosz LNG reexportjának. A Novatek, amikor kiépítette a Jamal LNG-t, kifejezetten átrakodásra kötött le kapacitásokat a belga Zeebrugge kikötőben. 

A sarkkörön túlról az LNG-t Arctic osztályú tartályhajók szállították ide, és rakodták át a szállítmányukat hagyományos tartályhajókra, amelyek azután továbbszállították a gázt Ázsiába. Franciaországban is gyakori volt az orosz LNG átrakodása sarkvidéki osztályúról hagyományos tartályhajókra. Ez elsősorban a Jamal LNG részvényese, a Total Energy számára volt kényelmes, amely átrakodásra használta a kikötőit.  

Időközben azonban az EU kikötőiben tilos lett az LNG átrakodása, így a Franciaországba és Belgiumba irányuló szállítások csökkentek. Azonban továbbra is megengedett Oroszországból az LNG vásárlása saját szükségletre, vagy további, csővezetékeken történő szállításra Európa belső részeinek. Az orosz LNG-importot növelő Spanyolország és Hollandia pedig él is ezzel a lehetőséggel.  

Spanyolország elsősorban saját maga számára vásárol orosz LNG-t. Messze állt tőle, hogy kialakítsa az ottani átrakodás feltételeit, mivel erre az északnyugat-európai kikötőknek kedvezőbb volt a fekvésük. A spanyol Gas Natural Fenosa 2020-ban 25 évre szóló szerződést kötött 3,2 milliárd köbméter LNG vásárlására a Novatek Jamal-projektjéből. A dél-európai ország az elmúlt két évben vezető szerepet töltött be az orosz LNG-vásárlásoknál, és nem lett volna kifizetődő számára ez a nagy, hosszú távú szerződés felbontása.  

Hollandia saját magának vesz orosz LNG-t, illetve jelentős mennyiséget továbbít csöveken keresztül Európába, főképp Németországba. Amikor a németek leálltak az orosz vezetékes gáz vásárlásával, részben LNG-re tértek át, és a szomszédaiktól vásároltak, különösen Hollandiától.  

Az oroszországi szállítások júliusi növekedésének másik oka a kedvezőtlen jégviszonyok az északi-tengeri útvonal keleti irányában, vagyis az Ázsiába vezető legrövidebb úton. Ebben a hónapban még nehéz volt hajózni az északi-tengeri útvonalon, mivel nem alakultak ki a jégmentes körülmények. Így a Jamal LNG-nek könnyebb volt gyorsan kirakodnia Európában, és visszatérni Jamalba egy újabb tételért. Ezért a júliusi alacsonyabb gázárak ellenére is érdemesebb volt ebből az üzemből Európába szállítani.  

Augusztusban és szeptemberben azonban változott a helyzet az északi-tengeri útvonalon. Mivel a jégterhelés csökkent, ebben az időszakban több Jamal LNG-t kezdtek el küldeni Ázsiába. Közben a Novatek szerződést kötött a kínai CNPC céggel évi 3 millió tonna LNG szállítására. Mivel számukra ez a legrövidebb út, ideális nekik, ha ezeket a mennyiségeket az északi-tengeri útvonal keleti részén szállítják, amíg ez lehetséges.  

Az LNG ára Európában idén 350 dollárra esett ezer köbméterenként. Csak nyár végén ugrottak meg a kurszki régió katonai eseményei és az ukrán területen Európába irányuló vezetékesgáz-szállítás teljes leállásának belengetése miatt. 

A világ LNG-je az európai piacról elkezdett átvándorolni az ázsiaira, mert ott drágábban tudják az értékesíteni. Az oroszok meg is jegyezték, hogy az LNG-t exportáló amerikai vállalatok és kereskedők kizárólag az árakra összpontosítanak. Ahol jövedelmezőbb a piac, oda küldik a szállítmányaikat.   

Az oroszok kinevetik Európát, hogy hitt abban, hogy az USA majd minden esetben megoldja a kontinens leválását az orosz gázról

– csakhogy senki sem tudja megparancsolni az amerikai vállalatoknak, hogy hová küldjék a gázt. 

Az Egyesült Államok nyáron aktívan szállított Ázsiába, ahol a meleg időjárás felpörgette a keresletet. A Beryl hurrikán, amely júliusban a freeporti LNG-üzem leállítását okozta, szintén érintette az ellátást. Ugyanakkor Európában is meghaladta a 93 százalékot a föld alatti tárolókban lévő gázkészletek mennyisége, így természetesen nőtt Oroszország részesedése.  

(Forrás: Vzgljad

 Kapcsolódó:

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn