Egy új felmérés riasztó képet fest az Egyesült Államokban a politikai erőszak elfogadásáról. A Napolitan News Service adatai alapján ugyanis a demokraták 28 százaléka szerint az Egyesült Államok jobban járt volna, ha Donald Trumpot meggyilkolják, de az összes megkérdezett esetében is 17 százalék ez az arány. Amerika ilyenkor is a tolerancia és a szabadság hazája?
Mihálovics Zoltán politológus, a Makronóm Intézet geopolitikai elemzőjének írása
Mint már ismert Donald Trump ellen a július 13-i Pennsylvaniában történt merényletet követően mintegy két hónappal később, szeptember 15-én ismét sikertelen merényletet kíséreltek meg, ezúttal Floridában (West Palm Beach), ahol az elnökjelölt épp golfozott. Arra, hogy a Trump-kampány az újbóli kísérletből mennyit tud profitálni, azt az idő fogja megválaszolni.
Még annak tudatában is meglepő ez a második támadás, hogy az amerikai történelem hemzseg az elnökök, elnökjelöltek elleni merényletektől, hiszen Trump esetében csupán két hónap telt el a pennsylvaniai incidens óta.
Ezek a próbálkozások nemcsak az amerikai, de a nyugati társadalmakban egyaránt meglévő feszültségeket és szélsőséges polarizációt tükrözik. A szeptemberi kísérletet értelemszerűen felkapta a média, és egyből számtalan felmérést végeztek, hogy ez az incidens miképp hat a nagyon szorosnak ígérkező november 5-i elnökválasztásra.
Érdemes azonban inkább az amerikai társadalomban lappangó feszültség és polarizáció fonalánál maradni. Már csak azért is mert egy friss közvélemény-kutatás jól jelzi, hogy mekkora a probléma a tengerentúli társadalomban. Ez a felmérés azt mutatja, hogy a demokrata szavazók több mint negyede gondolja úgy, hogy az ország jobban járt volna, ha Donald Trumpot meggyilkolják. Ha a teljes amerikai társadalmat nézzük, az összkép akkor sem kecsegtető: a Napolitan News Service felmérése szerint – amelyet szeptember 16. és 17. között végeztek 1000 regisztrált szavazó megkérdezésével, amelynek a hibahatára 3,1 százalék – összességében a választók 17 százaléka gondolja úgy, hogy az ország jobban járt volna, ha Trumpot megölik a szeptember 15-i merényletkísérlet során.
Nemcsak arról van szó, hogy a demokraták körében 28 százalék mondta azt, hogy az országnak jobb lett volna, ha Trump meghal a támadás következtében, de a további 24 százalék, aki bizonytalan volt a válaszadáskor, mégiscsak árulkodó.
A demokrata oldalon 48 százalék volt azok aránya, akik szerint Amerika nem járna jobban, tehát a megkérdezett demokraták kevesebb mint 50 százaléka gondolta ezt.
Ez nem éppen azt az ország képét festi le, amely egykoron az elfogadás és az egyéni szabadságjogok legnagyobb élharcosa volt.
A demokraták szerint Trumpnak két kísérlet után sem kell fokozottabb védelem
A felmérés arról is kérdezte az amerikaiakat, hogy a második incidens után szükséges-e növelni az egykori elnök személyi védelmét, ami egyébként minden volt elnöknek hivatalból jár. A válasz a fentiekből kiindulva borítékolható: a demokraták valamivel több mint fele (51 százalék) mondta azt, hogy nem látja szükségét annak, hogy az ellene elkövetett merényletkísérletet követően növeljék Trump biztonságát. Az összes szavazó esetében épp ellenkező a tendencia: 62 százalék szerint növelni kellene Trump biztonságát, míg 32 százalék nem értett ezzel egyet.
A demokraták közel fele szerint a Trump-kampány része volt a merénylet
A felmérésben feltették azt a kérdést is, hogy vajon ki vagy mi állhat az incidens mögött, és a válaszadók egészen hihetetlen megfejtésekkel szolgáltak. A demokratáknak például a 49 százaléka mondta azt, hogy valamennyire valószínűnek tartja, hogy Trumpnak vagy kampányának köze volt a merényletkísérlethez, 21 százalékuk szerint pedig ez nagyon valószínű. A republikánusok körében 52 százalék válaszolta azt, hogy némileg valószínű, hogy a Demokrata Pártnak vagy Kamala Harris kampányának köze van a merénylethez, 28 százalék szerint pedig ez nagyon valószínű.
Összességében ahhoz képest, hogy a demokraták megdönthetetlennek hitt érve Trump ellen, hogy az egykori elnök veszélyt jelent az amerikai demokráciára, nehéz elképzelni nagyobb fenyegetést a demokráciára nézve, mint a politikai ellenfél meggyilkolására irányuló vágy kifejezését. Ez pedig a felmérés szerint a demokraták negyedében megvan. Riasztó néhány amerikai érzéketlensége Trump második gyilkossági kísérlete után.
Ezek az eredmények a legújabb bizonyítékai annak, hogy mennyire polarizáltak a választók ebben a választási szezonban. Mind Trump, mind Harris szavazói túlnyomórészt azt mondják, hogy nem értik, hogyan voksolhat egy értelmes ember Donald Trump egykori elnökre vagy Kamala Harris jelenlegi alelnökre.
Kapcsolódó:
Borítókép: Dreamstime