A fiatal amerikai nők egyre inkább vallják magukat liberálisnak 

Szerző: | 2024. szeptember. 25. | Geopolitika, Társadalom

Az elmúlt években jelentősen megnőtt az Egyesült Államokban a liberális fiatal nők aránya. 2017 és 2024 között a liberális 18–29 éves nők aránya 40 százalékra emelkedett, miközben a fiatal férfiak nézetei kevésbé változtak. A változás hátterében olyan társadalmi események állhatnak, mint a #MeToo mozgalom. Ez a tendencia jelentős hatással lehet a közelgő választásokra is. 

Az utóbbi években a magukat liberálisnak valló fiatal nők számának növekedése közismert tény: különösen igaz ez a környezetvédelem és az abortusz területén. A Gallup amerikai közvélemény-kutató cég elemzése szerint a 18 és 29 év közötti nők ma jóval nagyobb arányban vallják magukat liberálisnak, mint egy évtizeddel ezelőtt. Ez mintegy 50 Gallup-trend áttekintése alapján is jól bizonyítható. Ezek közül 24 az amerikaiak politikai preferenciáit méri, 11 az amerikai állapotokkal való elégedettségüket, 19 pedig azt, hogy mennyire aggódnak különböző témák miatt. 

Egy tendencia eltér a többitől 

2001 és 2016 között a 18 és 29 év közötti nők nagyobb valószínűséggel vallották magukat liberálisnak, mint a fiatal férfiak vagy az idősebbek. Azonban a liberális identitásuk közelmúltbeli megugrása, amelyet a többi korcsoport nem követett, tovább növelte a különbségeket. 

A 21. század eleje óta három időszak különíthető el e tekintetben: a 2001 és 2007 közötti 6, a 2008 és 2016 közötti 8, valamint a 2017 és 2024 közötti 7 év. 

  • 2001–2007: a 18–29 éves nők átlagosan 28 százaléka vallotta magát liberálisnak, ami 3 százalékponttal magasabb, mint a fiatal férfiaké. Ez az időszak egybeesik George W. Bush elnökségének nagy részével, egy olyan korszakkal, amelyet a 9/11-es terrortámadások utóhatásai, köztük az iraki háború uraltak, amelyek hozzájárultak a szavazási preferenciák változásához. 
  • 2008–2016: a fiatal nők átlagosan 32 százaléka vallotta magát liberálisnak, ami 5 százalékponttal magasabb, mint a fiatal férfiaké. Ez az időszak egybeesik Barack Obama elnökségével. 
  • 2017–2024: a fiatal nők átlagosan 40 százaléka vallotta magát liberálisnak, ami 15 százalékponttal magasabb, mint a fiatal férfiak esetében. Ez egybeesik Donald Trump és Joe Biden elnökségével. 

A fiatal nők egyre liberálisabbak, a férfiak mérsékeltebbek 

A Gallup az elemzéséhez 54, a témával kapcsolatos kérdést használt fel. Minden egyes időszakra kiszámították a fiatal nők és férfiak százalékos arányát, akik liberális irányultságú válaszokat adtak, majd összehasonlították ezeket az értékeket a 30 éves és idősebb konzervatívok, mérsékeltek és liberálisok körében elért eredményekkel. 

2001–2007 között a fiatal nők nézetei a vizsgált kérdések 63 százalékában közelebb álltak a 30 év feletti liberálisokéhoz, mint a konzervatívokéhoz. Ez 2008–2016-ban 78 százalékra, 2017–2024-ben pedig 87 százalékra nőtt.

Az elemzés külön-külön azt is mutatja, hogy a fiatal nők nézetei szintén közelebb kerültek a liberális és távolodtak a mérsékelt állásponttól. 

A fiatal férfiak ideológiai közelsége az idősebb liberálisokhoz, a mérsékeltekhez vagy a konzervatívokhoz sokkal kevésbé változott, mint a fiatal nők esetében. A 2001–2007 közötti időszakban a fiatal férfiak nézetei a vizsgált kérdések 47 százalékában jobban közeledtek a 30 év feletti liberálisokéhoz, mint a konzervatívokhoz. Ez 2008–2016 között 57 százalékra nőtt, majd 2017–2024 között visszacsúszott 50-re. Más szóval, összességében a fiatal férfiak nézetei a Trump–Biden-korszakban valamivel liberálisabbak voltak, mint a Bush-, de kevésbé liberálisak, mint az Obama-korszakban. 

Éles balra fordulás a fiatal nők politikai preferenciáiban 

Néhány kérdésben a liberális álláspontot képviselő fiatal nők aránya több mint 15 ponttal nőtt. Ezek a környezettel, az abortusszal és a fegyvertörvényekkel kapcsolatosak. 

  • Miután a Bush- és az Obama-korszak között nem mutatkozott változás, a Trump–Biden-érában 20 százalékponttal, átlagosan 86 százalékra ugrott azoknak a fiatal nőknek az aránya, akik szerint az emberi tevékenység felelős a globális felmelegedésért. 
  • Hasonlóképpen, 19 százalékponttal nagyobb valószínűséggel választották a környezet védelmét a gazdasági növekedéssel szemben, amikor arról kérdezték őket, hogy melyik célt kellene előtérbe helyezni. Ma már 78 százalékuk van ezen a véleményen, szemben a 2008–2016 közötti 59-cel. 
  • A fiatal nők 18 százalékponttal nagyobb valószínűséggel támogatják az abortuszhoz való szélesebb hozzáférést, vagyis azt mondják, hogy az abortusznak minden vagy a legtöbb esetben legálisnak kell lennie. A körükben ezt az álláspontot preferálók aránya 42-ről 60 százalékra emelkedett a 2008–2016 közti időszakhoz képest. 
  • Mindezek mellett 16 százalékponttal nagyobb valószínűséggel mondják azt, hogy a fegyvertörvényeknek szigorúbbnak kellene lenniük. 

A fiatal férfiak is nagyobb valószínűséggel képviselték a liberális álláspontot ezekben a kérdésekben, de a növekedés kisebb mértékű volt. Eközben a fiatal nők 10-15 százalékponttal nagyobb valószínűséggel vallották magukat liberálisnak többek között a halálbüntetéssel, az orvosok által támogatott öngyilkossággal, az izraeli–palesztin konfliktussal és a marihuána legalizálásával kapcsolatban. A fiatal férfiak nézeteiben bekövetkezett változások ezúttal is mérsékeltebbek voltak, gyakran 10 vagy több százalékponttal elmaradtak a nőkétől. 

A nők egyes területeken is kevésbé elégedettek a körülményekkel 

A fiatal nők az elmúlt években sokkal elégedetlenebbek lettek a fegyvertörvényekkel, a környezet minőségével és az abortuszpolitikával: körülbelül 20 százalékponttal nőtt azoknak az aránya, akik azt mondják, hogy mindegyik kérdéssel nagyon elégedetlenek. Az elégedetlenségük az egészségügyi ellátással, a szegénységgel, a hajléktalansággal, valamint a vállalatokkal kapcsolatos kérdésekkel szerényebb mértékben nőtt. Nem történt jelentős változás a jövedelem és a vagyon elosztásával, az adófizetéssel, valamint a melegek és leszbikusok elfogadásával kapcsolatban, míg a bevándorlással kapcsolatban csökkent az elégedetlenségük. 

A fiatal férfiak nézetei sokkal kevésbé változtak, ami arra utal, hogy kevésbé érzékenyek ezekre a kérdésekre. Az idősebb nők esetében a változásokat illetően a különbségek sokkal kisebbek. A különböző etnikumokhoz való viszony azonban kivételt képez, mivel a 30 év felettieknél az erős elégedetlenség ugyanolyan mértékben (18 százalékponttal) nőtt, mint a 18–29 éves nők körében. 

A fiatal nők etnikai kapcsolatokkal kapcsolatos aggodalmának növekedése meghaladja a többi kérdést 

2008–2016 óta jobban aggódnak a különböző etnikumokkal való kapcsolatok, mint bármely más miatt. Ez a 24 százalékpontos növekedés több mint kétszerese a környezet minőségével kapcsolatos aggodalmak emelkedésének (+11), és háromszorosa az éhezés, valamint a hajléktalanság miatt megnövekedett aggodalmuknak (+8). Ugyanakkor nem változott a drogfogyasztással, az egészségügyi ellátással, az illegális bevándorlással és a terrorizmussal kapcsolatos nyugtalanságuk, míg a bűnözéssel, a társadalombiztosítással, az energiaellátással és a gazdaság számos aspektusával kapcsolatban kevesebb aggodalmat éreznek. 

A fiatal nők sokkal jobban aggódnak a legtöbb környezetvédelmi kérdéssel kapcsolatban, beleértve a globális felmelegedést (+22 pont), az állat- és növényfajok kihalását (+20) és a trópusi esőerdők pusztulását (+16). 

A fiatal férfiak aggodalma az etnikumokkal való kapcsolatok, a környezet minősége, valamint az éhezés és a hajléktalanság miatt szintén nőtt, de kisebb mértékben. 

Az idősebb nők szintén nagyobb valószínűséggel aggódnak az egyes etnikumokkal való kapcsolatok miatt, mint férfi társaik: a nagyon nyugtalankodó nők aránya 22, míg az idősebb férfiaké 15 százalékponttal nőtt. 

A fiatal nők identitásfejlődésének politikai és társadalmi háttere 

A tendencia az egyes években bekövetkezett fontosabb hírekkel összehangolva arra utal, hogy a politikai és kulturális környezet 2001 és 2014 között kevés hatással volt a fiatal nőkre. Bár a környezetvédelemmel és az egészségüggyel kapcsolatos hírek, valamint a tömeges lövöldözések és a rendőrök által megölt fiatal fekete férfiakkal kapcsolatos incidensek is jelentős események, a fiatal liberális nők aránya évről évre alig változott. Inkább fokozatosan és egyenetlenül nőtt, a Bush-korszakban mért 28 százalékos átlagról az Obama-érában mért 32-re. 

Ez az arány 2015-ben emelkedett először 32 százalék fölé, 34 százalékra, majd fokozatosan 41-re 2024 első felére. Mindez átfogja a melegházasság Legfelsőbb Bíróság általi legalizálását a 2015-ös Obergefell v. Hodges ügyben hozott döntésében, Donald Trump 2015-ös politikai vezéralakká válását, valamint Hillary Clinton 2016-os elnökjelöltségét, ami mérföldkőnek számít a nők számára. 

Azóta az ország megélte Trump első hivatali évét 2017-ben, amely során a szexuális visszaélések elleni #MeToo mozgalom egyre nagyobb teret nyert, a nők rekordszámú bejutását a kongresszusba 2019-ben, a 2020-as koronavírus-járványt és elnökválasztást, a Roe kontra Wade Legfelsőbb Bíróság általi hatályon kívül helyezését 2022-ben és egy újabb elnökválasztás következik Trump főszereplésével 2024-ben. 

Hogy ezek közül egy vagy több más, 2015 óta bekövetkezett esemény felelős-e a fiatal nők liberális identitásának emelkedéséért, nem derül ki az adatokból, de valami egyértelműen változást idézett elő. Az is lehetséges, hogy a közösségi média mint hírforrás növekvő használata az amerikaiak részéről másképp hatott rájuk, mint másokra. Két olyan tényező, amely nem tűnik magyarázónak, az oktatás és a faji vagy etnikai sokszínűség. 

A fiatal nők liberálisabbak, függetlenül a főiskolai státusztól 

Általánosságban elmondható, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkező felnőttek nagyobb valószínűséggel vallják magukat liberálisnak. A főiskolára és egyetemre járó nők aránya azonban viszonylag állandó, 60 százalék körüli volt a vizsgált három időszakban. Nem mondható tehát, hogy a nők inkább vallják magukat politikailag liberálisnak, mert nagyobb valószínűséggel diplomások. 

2008–2016 között mindkét csoportban nőtt a magukat liberálisnak mondók aránya, méghozzá hasonló mértékben (a felsőfokú tanulmányait végző vagy  végzett nőknél 8, a felsőfokú végzettség nélküliek körében pedig 9 százalékponttal). A fiatal férfiak kisebb valószínűséggel vallják magukat liberálisnak, függetlenül attól, hogy jártak-e egyetemre vagy főiskolára. 

Eközben a liberálisok aránya szerényebb mértékben (mindössze 2-4 százalékponttal) nőtt a főiskolai és az alacsonyabb végzettségű 30 éves és idősebb nők körében. Mégis, a diplomás fiatal férfiak következetesen nagyobb valószínűséggel vallják magukat liberálisnak. Így az, hogy 2017–2024 között kevesebb fiatal férfi (46 százalék) járt felsőfokú intézménybe ebben az időszakban, mint 2008–2016-ban (53 százalék), hozzájárulhat a liberális identitásuk enyhe csökkenéséhez. 

A kulturális sokszínűség nem tényező a fiatalok növekvő liberalizmusában 

A mai fiatal felnőttek etnikailag sokszínűbbek, mint elődeik, ami úgy tűnhet, hogy hozzájárul a liberálisok arányának növekedéséhez ebben a korcsoportban. A fehér és a színes bőrű nők közötti különbség a liberális identifikációban azonban minimális maradt, és ugyanez a helyzet a fehér és a színes bőrű férfiak esetében is. 

Következmények 

A mai fiatal nők az Egyesült Államokban nem egyszerűen csak sokkal nagyobb mértékben használják a liberális jelzőt, de nagyobb valószínűséggel képviselnek ilyen álláspontot bizonyos politikai kérdésekben. A környezetvédelemmel és az abortusszal kapcsolatos nézetek különösen erőteljes elfogadása, valamint a nemzeti és fegyvertartási politikához kötődő fokozott aggodalmuk azt jelezheti, hogy ezek a kérdések nagy hatást gyakoroltak a politikai identitásukra. 

Annak ellenére, hogy ezek a kérdések már több mint két évtizede politikai jelentőségűek, csak az elmúlt néhány évben tapasztalható a fiatal liberális nők arányának gyors növekedése, ami jelentős különbség a fiatal férfiakhoz és az idősebb nőkhöz képest.

A valós eseményekhez viszonyított időzítés arra utal, hogy vagy a viták jellege változott meg, vagy pedig az ebben az időszakban bekövetkezett egyéb fejlemények katalizátorként hatottak. 

Forrás: Gallup

Ilyen lehet például, hogy a fiatal nők a tömeges lövöldözések hatására ellenzik a fegyvertartást, vagy hogy George Floyd 2020-as meggyilkolása után nőtt az aggodalmuk az etnikai problémák terén. Emellett Donald Trump kampánya is szerepet játszhatott, ahogyan az is, hogy több kiemelkedő fiatal nő is megjelent az országos politikában.

Az, hogy olyan demokrata vezetők, mint Alexandria Ocasio-Cortez képviselő a „zöld New Deal” mellett érvel, a Gen Z-aktivista Greta Thunberg a környezetvédelem érdekében tett lépések mellett érvel, Olivia Julianna közösségimédia-influenszer pedig a reproduktív jogokért küzd Texasban, sokuk számára vonzó. 

Akárhogy is, a fiatal liberális nők arányának növekedése „királycsinálóvá” teheti őket az idei választásokon. Főként Kamala Harrisnek jelenthetnek fontos célcsoportot, ám Donald Trump sem hagyhatja őket teljesen figyelmen kívül novemberben. 

Kapcsolódó:

Borítókép: Flickr

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn