A Rolls-Royce nyerte el a cseh energiaipari vállalat négy új kis moduláris reaktor megépítésére kiírt pályázatát. A brit cég hat másik jelentkezőt utasított maga mögé, így megvalósíthatja első európai nukleáris projektjét.
Csehország a Rolls-Royce (RR) segítségével épít kis moduláris reaktort (SMR). A brit cégre hét potenciális jelölt mérlegelése után esett a választás. A kereskedelmi minisztérium elmondása szerint a jelentkezőket az alapján vizsgálták, hogy „mennyire felelnek meg a technológia országba való elhelyezéséhez kötött feltételeknek. Végül a Rolls-Royce bizonyult a legmegfelelőbb vállalatnak, amely így stratégia partnerséget köt a cseh nukleáris vállalattal, a ČEZ-zel”.
Júliusban még a Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) került szóba ajánlattevőként akár négy új egység megépítésére a két temelíni blokk mellett, amelyek a tervek szerint 2038-ban kezdenék meg a fogyasztói termelést. A kormány most egy „biztonsági értékelést fog lefuttatni a brit vállalatot illetően”, ahogyan ez a közelmúltban a nagy nukleáris blokkok megépítésére pályázó társaságok esetében is megtörtént. A vizsgálatra a belügyminisztérium, a biztonsági információs szolgálat (BIS), a külügyi információs hivatal (ÚZSI), a katonai hírszerzés és más kulcsintézmények bevonásával kerül sor annak érdekében, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a RR megfelel az állam biztonsági követelményeinek.
Az első cseh kis moduláris reaktort a ČEZ tervei szerint a 2030-as években a temelíni atomerőmű mellett építik meg, „mielőtt az új nagy cseh nukleáris blokkot beindítanák. Erre szintén 2040 előtt kerül sor”. Az energiaipari vállalat eközben már más, SMR-ek telepítésére alkalmas helyszíneket is vizsgál, így például Tušimicét és Dětmarovicét, ahol már zajlanak a felmérések és azok kiértékelése. Temelín egyébként a Rolls-Royce első cseh és az első európai megrendelése is ilyen jellegű projektre. A kormány közleményében úgy fogalmazott, hogy
a projekt „hozzájárul a cseh energiaipar korszerűsítéséhez és új lehetőségeket nyit a hazai ipar előtt”,
hiszen a „RR még csak most alakítja ki beszállítói láncát”, így annak során jelentős szerep hárulhat a cseh vállalatokra. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség szerint mindössze három SMR működik a világon: egy Kínában, egy Oroszországban – Japán esetében pedig még csak egy tesztüzemben futó blokkról beszélhetünk. Amennyiben tehát időben sikerül Temelín bővítése, Csehország az elsők között lehetne a világon, amely ilyen jellegű technológiával termel energiát.
Petr Fiala miniszterelnök szerint
a kis moduláris reaktorok technológiája kulcsfontosságú az energiabiztonság jövőbeli biztosítása érdekében. Emiatt a kezdetektől fogva nemcsak megépíteni próbáljuk őket, hanem részt szeretnénk venni a globális gyártásukban és fejlesztésükben is.
Ráadásul a ČEZ és a Rolls-Royce közötti stratégiai partnerség nagyszerű lehetőséget kínál a cseh vállalatoknak, amelyek már sokéves tapasztalatot szereztek a nukleáris iparban”.
Hogy áll a cseh energiamix?
A cseh energiamix 40,21 százalékáért tavaly még mindig szénerőművek feleltek, a nukleárisak pedig a második legnagyobb részt, 39,91 százalékot vállalták az energiaellátásból. Az országban két atomerőmű található: Dukovany mellett négy – 1985 és 1987 között üzembe helyezett – VVER–440, míg Temelín közelében pedig egy 2000-ben és egy 2002-ben beindított VVER–1000 reaktor működik.
A cseh energiaellátás megoszlása források szerint (százalékban): 40,21 szén, 39,91 nukleáris, 6,85 bioenergia, 4 napenergia, 3,11 gáz, 3,07 vízenergia, 1,9 egyéb fosszilis tüzelőanyag, 0,95 szélenergia
A Rolls-Royce SMR egy 470 MW teljesítményű, kis nyomottvizes reaktoron alapuló konstrukció, amely alapterhelés mellett legalább 60 évig képes biztosítani a termelést. A körülbelül 16×4 méteres SMR 90 százaléka gyári körülmények között épül, a helyszíni tevékenységet elsősorban az előre gyártott, előre tesztelt modulok összeszerelésére korlátozzák, ami jelentősen csökkenti a projekt kockázatát és drasztikusan lerövidítheti az építési határidőket.
(Forrás: Prague Morning; Financial Times; Statista)
Kapcsolódó:
Címlapfotó: A temelíni atomerőmű éjszaka. Forrás: Skupina ČEZ