Új főszereplők fokozhatják a versenyt az LNG-piacon
2026. június 15., hétfő

Új főszereplők fokozhatják a versenyt az LNG-piacon

Kanada és Mexikó átvenné az USA helyét a legnagyobb LNG-exportőrök versenyében. Január óta Washington nem ad ki új exportengedélyeket, ezért északi és déli szomszédja gőzerővel bővíti LNG-szállítási kapacitásait, hogy minél gyorsabban és olcsóbban férhessen hozzá a rendkívül éhes ázsiai piacokhoz. De nem ők az egyedüliek.

Miután januárban az Egyesült Államok felfüggesztette az cseppfolyósított gáz (LNG) exportengedélyeinek kiadását, Kanada és Mexikó igyekszik kitölteni az így keletkezett rést. A két állam több tízmilliárd dollár értékű ráfordítással turbózza fel exportkapacitásait, hogy amíg a világ legnagyobb LNG-exportőre szünetet tart, ki tudja használni az újonnan megnyíló piaci lehetőséget, és földgázt szállítson az ázsiai vevőknek.

Komoly befektetések az exportkapacitások bővítésére

Joe Biden január 26-án jelentette be, hogy az illetékes hatóságok nem adhatnak ki új exportengedélyeket az LNG-re addig, amíg az energiaügyi minisztérium felülvizsgálja és értékeli, hogy a nemzet jelentős LNG-exportja „aláássa-e a hazai energiabiztonságot, növeli-e a fogyasztói költségeket és károsítja-e a környezetet”.

Kanada ezután nem volt rest, és azonnal lépésekett tett annak érdekében, hogy átvegye déli szomszédja helyét.

Ottawa és Mexikóváros mintegy 63 milliárd dollárnyi befektetést tervez, hogy kitöltse exportkapacitásait

– derül ki a Rystad Energy AS adataiból. Kenny Stein, az Institue for Energy Research alelnöke a Financial Timesnak elmondta, „az ügyfelek alternatív ellátókat akarnak, és örülnek neki, ha nagyobb mennyiség érkezik egy olyan piacról, amely nem az USA-hoz köthető”.

A klímacélok szempontjából vizsgálva, a növekvő kanadai és mexikói LNG-export rendkívül üdítő a világpiac számára, különösen az ázsiai vásárlóknak, mivel ők egyedül képtelenek lennének biztosítani a kontinens szénmentesítéséhez szükséges LNG-mennyiséget.

„Komoly mennyiségű szenet kellene helyettesíteni a 2030-as években, illetve azt követően ahhoz, hogy Ázsia elérje a nettó zéró kibocsátást. Ehhez elengedhetetlen jelentős mennyiségű gáz importálása. A megfizethetőség és a mennyiség szempontjából az egyetlen reális szénalternatívaként az USA-ból származó LNG sokkal tisztább lehetőséget kínál a folyamatos energiatermelésre, amely a megújuló energiaforrásokkal együttműködve képes kielégíteni a növekvő energiaigényt, miközben elősegíti a zöldátállást” írta meg a Nikkei Asia.

Jelentős előnyökre tehet szert a két amerikai ország

Viszonylag kisebb exportképessége ellenére Kanadának és Mexikónak kritikus stratégiai előnyei lehetnek az amerikai beszállítókkal szemben, amelyek lehetővé teszik számukra, hogy hatékonyabban exportáljanak LNG-t az ázsiai piacokra. A két állam LNG-export-infrastruktúrájának jelentős kibővítését tervezi a csendes-óceáni partokon azért, hogy elkerülhesse a Panama-csatornán való szállítást. Ez nagy előnyt adna számukra az LNG-piacon, hiszen a csatorna a globális LNG-kereskedelem fojtópontjává vált az elmúlt években.

A nyugati partokról kiinduló export „könnyebb és potenciálisan olcsóbb hozzáférést jelentene az ázsiai piacokhoz, amelyek az előrejelzések szerint a növekedés motorjai lesznek”

– részletezi a Financial Times.

1. ábra: Észak-amerikai LNG-projektek

2024. augusztusi adatok. Forrás: U.S. Energy Information Administration, Liquefaction Capacity File, and trade press.

Mások sem tétlenkednek

Kanada és Mexikó nem egyedüliként igykszik kihasználni az ázsiai piac új LNG-források iránti igényét. Egy Argentína partjainál lévő úszó földgázprojekt hamarosan a keleti piacok új forrását jelentheti, mivel a BP Pan American Energy tárgyalásokat kezdeményezett az ázsiai fogyasztókkal. A Pan American csak egy a sok vállalat közül, amelynek célja, hogy Argentínát az egyik főszereplővé tegye a kőolaj és földgáz világpiacán.

Az YPF, a Petronas és a Tecpetrol is komoly projekteken dolgozik Dél-Amerikában, ahol a világ második legnagyobb palagázkészletei találhatók.

Jelenleg Argentína a negyedik olyan állam, amely kereskedelmi forgalomra termel palagázt – az USA, Kanada és Kína mellett.

Ez azt jelenti, hogy ha Washington ismét elkezdi kiadni az exportengedélyeket, a piac jelentősen meg fog változni. Az LNG-exportőröknek sokkal nagyobb versenyre kell felkészülniük az amerikai kontinensen működő LNG-exportőrök részéről, akiknek kulcsfontosságú logisztikai előnyeik lehetnek az amerikai székhelyű vállalkozásokkal szemben.

(Forrás: Oilprice)

Ezt is ajánljuk:

Címlapfotó: Dreamstime

Posztok hasonló témában

Hét ábrája

Partnereink

Kérdezz bátran!
Chat