Egyes hírességek az után is milliókat keresnek, hogy eltávoztak az élők sorából. És nem, nem keltek életre – csupán a mesterséges intelligencia munkálkodik.
A mesterséges intelligencia (MI) olyan dolgokra is képes, amelyekre először nem gondolnánk. Már ezerszer hallottuk, hogy tud verset írni, szöveget generálni – azonban arra kevesen gondolnak, hogy ezzel valójában hány ajtót nyit ki a technológia – csak fel kell fedeznünk a lehetőségeket.
A modern technológiának köszönhetően az elhunyt hírességeknek bár az életük véget ért, a munkásságuk folytatódhat, amellyel milliókat kereshetnek. Az ElevenLabs nevű MI-hangklónozó startup segítségével például különböző hírességek digitális formában visszatérnek. A vállalat „ikonikus hangok” projektje keretében immár könyveket, cikkeket és egyéb szövegeket narrálnak a Reader applikáción keresztül. Előfordulhat, hogy Judy Garland olvassa fel nekünk az Óz, a csodák csodáját vagy akár az adóbevallásunkat is.
Dollármilliárdokat keresnek
Az elhunyt hírességekre épülő iparág hihetetlenül jövedelmezővé vált az elmúlt években. Például amikor Michael Jackson 2009-ben meghalt, 500 millió dolláros adósságot hagyott maga után. Mégis, az elmúlt években az örökösei 2 milliárd dolláros vagyont halmoztak fel a különböző projektekből. A mesterséges intelligencia előrehaladásával ugyanis még a halott hírességek is képesek új „művészetet” alkotni.
Mark Roesler, egy szellemi tulajdonjogokra specializálódott ügyvéd több mint háromezer hírességet képviselt, köztük Rosa Parkst és Malcolm X-et, de olyanokat is, akik már nem élnek, például Jerry Garciát. Roesler a technológiai változásokból profitált, különösen az MI fejlődéséből, hiszen a szellemi tulajdonhoz kapcsolódó bevételek akár növekedhetnek is a hírességek halála után.
Élő vagy halott: a filmipar sem kivételezik
Az MI-technológia fejlődésével a filmes ipar is felfedezte a halott hírességek „újraélesztésének” lehetőségét. Travis Cloyd, a Worldwide XR vezérigazgatója James Deant is szerepelteti az éppen készülő Return to Eden című filmben –
a régi felvételek, családi videók és egyéb archívumok alapján a gépi tanulás segítségével alkotják meg a hírességek digitális mását.
Az így létrehozott „digitális embereket” további rétegekkel egészítik ki, például testdublőrökkel a bőrszövet és a mozgás szimulálására, valamint hangklónokkal, amelyek az eredeti hangot reprodukálják. Hasonló eljárásokkal készült el korábban Paul Walker digitális megjelenése a Halálos iramban 7-ben vagy Peter Cushing CGI-változata a Zsivány Egyesben. Bár ezeket a projekteket vegyesen fogadták, a technológia fejlődésével egyre valósághűbbé és ezzel talán elfogadhatóbbá válnak ezek az eljárások.
Hol a határ?
Míg Hollywood egyre inkább elfogadja az elhunyt hírességek digitális újjáélesztését, etikai kérdések is felmerülnek ezzel kapcsolatban. Néhány kritikus szerint ez tiszteletlenség az elhunytak örökségével szemben. Jeff Jampol, aki olyan inaktív művészeket képvisel, mint Janis Joplin és a The Doors, szkeptikus az MI-vel kapcsolatban.
Szerinte nem szabadna olyan dolgokat a hírességek szájába adni, amelyeket sosem mondtak, mert ezzel elveszítik a hitelességüket.
Mások szerint azonban a halott sztárok digitális megjelenése nem csupán a technológia vívmánya, hanem egy új bevételi forrás is, amely lehetővé teszi, hogy az örökségük tovább éljen. Travis Cloyd szerint az elhunyt hírességek digitális replikációjára irányuló igény csak növekedni fog, és ez az elkövetkező években e sztárok örököseinek a legfőbb bevételi forrásává válhat.
Elvis visszatér
A mesterséges intelligencia és a digitális technológia legnagyobb próbája jövő tavasszal érkezik, amikor bemutatják az Elvis Evolution című show-t Londonban. Ez az immerzív előadás Elvis Presley-t hologram formájában kelti életre:
a rock ’n’ roll királya újra a színpadra lép, több mint 45 évvel a halála után.
A show alkotói, a Layered Reality cége több száz órányi Elvis-felvételt és archív anyagot dolgozott fel mesterséges intelligencia segítségével, hogy a hologram a lehető legvalósághűbb legyen. Az előadás nem csupán egy vizuális élményt kínál, hanem a rajongók Elvis kedvenc ételeit is megkóstolhatják a show utáni bárban, így lélekben még közelebb kerülhetnek az ikonikus énekeshez.
Kapcsolódó: