Sokkoló új tanulmány: a napfény és a felhők, nem pedig a szén-dioxid alakítja a föld klímáját – makronom.eu
2025. április 28., hétfő

Sokkoló új tanulmány: a napfény és a felhők, nem pedig a szén-dioxid alakítja a föld klímáját 

Globálisan elfogadott az a szén-dioxid-narratíva, miszerint csak a kibocsátások folyamatos emelkedése az oka a klímaváltozásnak. Erre ráépült már egy komoly iparág, kereskedelmi elszámolási rendszer, többen komoly üzletet csinálnak belőle, miközben ez az elmélet feloldozást nyújt a túlzott fogyasztásra is. Augusztusban Ned Nikolov és Karl Zeller publikálták tanulmányukat, amely szerint a közelmúltban bekövetkezett felmelegedés nem a növekvő szén-dioxid eredménye. 

Az Európai Bizottság Kopernikusz-jelentése augusztusban megállapította, hogy a globális átlaghőmérséklet rekordmagasságot ért el az elmúlt 12 hónapban, ami 1,51 Celsius-fokkal haladja meg az iparosodás előtti szintet. 

A műholdas adatok felhasználásával az Alabama Huntsville Egyetem munkatársa megállapították, hogy az augusztusi átlaghőmérséklet 0,88 Celsius-fokkal magasabb volt, mint az 1991–2020 közötti 30 éves átlag. 

A szélsőséges hőség nem csak környezeti válságot okoz, az emberek is nehezen tudnak alkalmazkodni és komoly veszélyt jelent közegészségügyre is.  

Augusztusban Ned Nikolov és Karl Zeller publikálták tanulmányukat, amely szerint a közelmúltban bekövetkezett felmelegedés nem a növekvő szén-dioxid eredménye. A műholdas adatok elemzése után arra a következtetésre jutottak, hogy

a föld azért melegedett fel, mert több napfényt kellett elnyelnie a globális felhőtakaró csökkenése miatt. 

Az albedó és éghajlat 

A NASA szerint a Föld légköre folyamatosan igyekszik egyensúlyba hozni a bolygó energiamérlegét – a be- és kilépő energia mennyiségét. Miután a Nap rövidhullámú sugárzása – a napfény – eléri a Földet, az energia hősugárzásként áramlik vissza az űrbe. Ha ez az egyensúly megbomlik, és több napfényt nyel el, vagy nem távozik elegendő hő az űrbe, bolygónk hőmérséklete emelkedni fog.  

A Föld albedója, vagyis az, hogy mennyi napfényt tud egyenesen az űrbe visszaverni, szintén befolyásolja a felszínt érő sugárzás mennyiségét. 

Az albedó jelentése: fehérség. Egy tárgyra érkező látható fény mennyiségének a tárgy által visszavert (százalékos) arányát értjük rajta. A 100 százalékos albedójú test a rá eső fényt teljes egészében visszaveri, a 0 százalékos pedig a minden fényt elnyelő abszolút fekete test. A Föld átlagos albedója 39 százalék, a friss hófelszíné 80–90, a füves területeké 20–30, az erdőé 5–10 százalék.  

Az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (IPCC) jelentése úgy fogalmaz, hogy az üvegházhatású gázok ember általi kibocsátása miatt megnövekedett a légköri szén-dioxid-koncentráció, és ezért felborult a Föld energiamérlege – több hőenergia kerül csapdába, ami magasabb hőmérsékletet és melegebb óceánokat eredményez. 

Az IPCC bolygónk albedójával kapcsolatban megjegyzi, hogy 1950 és 1980 között tompult a felszíni napsugárzás, amit aztán világosodás követett számos helyszínen. Az okok közül tehát a több évtizedes antropogén aeroszolkibocsátást gondolják a klímaváltozás fő tényezőjének, amiben a felhőzet több évtizedes változatossága is szerepet játszhatott. Azaz a felhőzet jelenléte tompította vagy éppen annak a hiánya erősítette a Földre érő napsugárzást.  

Máig vita folyik, hogy az aeroszolok vagy a felhők jelenléte milyen arányban járul hozzá a felmelegedéshez, és többen beismerik, hogy ezen tendenciák eredete nem teljesen ismert. 

Ebben a vitában foglal állást Nikolov és Zeller tanulmánya. A NASA 2000 márciusa óta gyűjti a műholdas adatokat, hogy vizsgálja a Föld és az űr közötti energiacserét. Ezeket a méréseket és egy új klímaérzékenységi modellt felhasználva értékelték, hogy bolygónk csökkenő albedója miképp befolyásolta a globális hőmérsékletet a 21. században. 

Nikolov szerint a szén-dioxid egy láthatatlan gáz, amely nem zavarja a napfényt, mégis úgy gondolják, hogy felfogja a felszínről érkező hősugárzást. De ezt tévhitnek tartja, mert a hosszúhullámú sugárzás szén-dioxid általi elnyelése és a hőlekötés teljesen különböző fizikai folyamat. Bár a vízgőz is üvegházhatású gáz, de csak akkor válik láthatóvá, ha lecsapódik és felhőket képez.  

Mivel a világos felhők visszaverik a napsugárzást az űrbe, hatásuk az éghajlatra „mérhető és jelentős”. 

Amikor csökken a felhőzet, a bolygó albedója leesik, és több sugárzás éri a felszínt, ami melegebb hőmérsékletet okoz. 

A tanulmányuk szerint az elmúlt 24 év felmelegedését teljes mértékben a Föld albedójának csökkenése okozta, és nem az üvegházhatású gázok növekvő koncentrációja, ahogyan azt az IPCC állítja. 

Tesznek még pár, a mai felfogástól eltérő megállapítást, de a legérdekesebb kérdésük az, hogy hová tűntek a felhők. Erre nincs pontos válaszuk, meggyőző elméletük, de felvetik, hogy az okok közé felvehetjük a galaktikus kozmikus sugarakat, a napszelet vagy a Nap és a Föld mágneses tere közötti kölcsönhatásokat.  

Tényleg igazuk van? 

Nem kívánom tagadni a szén-dioxid-narratíva megállapításait, de mindig foglalkoztattak az ettől eltérő vélemények is. A Föld melegedésére az egyik legjobb magyarázatnak Michal Kravčík szlovákiai környezetvédő paradigmáját tartom, aki szerint a környezetünk kiszárítása okozza a felmelegedést. Amikor elküldtem neki ezt a cikket, rögtön válaszolt, hogy ő a felhősödés csökkenéséről már írt a 2000-ben kiadott könyvében, a Víz paradigmájában.  

Michal Kravčík vízügyi mérnök, környezetvédő 
A kisszebeni járásbeli Csendespatak területén végzett vízvisszatartó projektjéért 1999-ben Goldmann-díjat (alternatív környezetvédelmi Nobel-díj) kapott. Ezt az elismerést azért a többéves munkájáért kapta, amivel egy nagy gát építését, és ezzel négy falu elárasztását akadályozta meg a Csendes patakon. Helyette a közösség összefogásával az erdőben tartották meg a vizet sok kicsi, természethez közeli vízcsapdával. 

Kravčík elsősorban azzal magyarázza a kevesebb felhőt, hogy a kiszáradás következtében (szántóföldi mezőgazdaság, vizenyős területek lecsapolása, urbanizáció) kevesebb a vízpára a környezetben, így kevésbé érezteti a hatását a hidrológiai körforgás kis vízciklusa. Ez az a ciklus, amikor a helyi kipárolgásból keletkeznek felhők, és onnan a csapadék helyben esik le. Ezek a felhők hiányoznak, a táj pedig elindul a sivatagosodás útján. Az, hogy kevesebb a kis helyi eső, még nem jelenti azt, hogy rögtön kevesebb lesz az összcsapadék. Egy ideig még pótolja ezt a nagy vízciklusból (azaz a tengerek felől) érkező csapadék, amely jóval ritkábban (akár hónapos késéssel) érkezik, igaz, akkor nagyon sok esőt hoz, ami könnyen villámárvizeket okoz.  

  

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.