A BASF drasztikus megszorításokra készül 

Szerző: | 2024. szeptember. 30. | Háború, Infláció, Kiemelt, Világgazdaság

Európa legnagyobb vegyipari vállalata, a ludwigshafeni székhelyű BASF javítaná a versenyképességét, mivel a társaság gyenge kereslettel küzd kontinensünkön. A megszorításokat megérzik az alkalmazottak, de a részvényeseknek is csökken az osztaléka, igaz, ezt némileg ellensúlyozza a tervezett részvény-visszavásárlás. A vegyipari óriás folytatja egyes üzemek esetleges átalakítását is.  

A társaság csütörtökön, az úgynevezett tőkepiaci nap alkalmából a 2025–2028 közötti évekre az éves osztalékok alsó határát részvényenként 2,25 euróra hirdette meg. Ez meredek visszaesést jelent a befektetők számára, hiszen idén a társaság részvényenként 3,40 eurót fizetett ki. Eddig az volt az ígéret, hogy az osztalékot évről évre stabilan tartják.  

Ezzel az előző két év kifizetéseihez képest mintegy évi 3 milliárd eurót spórolnának meg. Markus Kamieth vezérigazgató, aki április óta áll a vállalat élén, folytatta elődje azon törekvését, hogy Európában több mint 2 milliárd euróval mérsékelje az éves költségeket és csökkentse a csoport függőségét az ottani gyengélkedő piacoktól. Ugyanakkor a BASF, hogy kiaknázhassa a gyorsabb ázsiai növekedést, egy 10 milliárd eurós kínai vegyipari komplexum építésének a legdrágább fázisában van.  

Az osztalékcsökkenés mérséklésére a BASF legkésőbb 2027-ig részvény-visszavásárlást tervez, összesen mintegy 4 milliárd euró értékben. 

Teheti, mert a vállalat 2026-tól csökkenti az üzemekbe és a berendezésekbe való beruházást is, mivel a kínai Csancsiang telephely 2025-ben javarészt elkészül. Az elemzők átlagosan arra számítanak, hogy a vállalat 2028-ban mintegy 11 milliárd eurós EBITDA-t ér el, szemben a tavalyi 7,7 milliárdossal. 

A BASF a DAX-ban jegyzett vállalat, amely a legnagyobb gázfogyasztó. Amióta leállt az orosz gázvezetéken keresztüli gázszállítás Németországba, a BASF a magas energiaárakról és a németországi deindusztrializáció veszélyéről szóló viták középpontjába került. A vállalat már tavaly bejelentette, hogy a ludwigshafeni székhelyén lévő üzemei tíz százalékát bezárja, megszüntetve mintegy 2500 munkahelyet.    

A BASF most újabb alapos elemzésnek vetette alá a hatalmas rajnai üzemet, Katja Scharpwinkel telephelyvezető a Spiegelnek elmondta:  

Az üzemek többsége versenyképes a saját piacán. 

Vannak azonban olyan üzemek és gyártósorok, amelyek „a versenyképesség hiánya vagy a strukturális kihasználatlanság miatt már nem érnek el megfelelő hozamot” – tette hozzá. A BASF ezért augusztusban egyes üzemek bezárását jelentette be, a konkrét intézkedéseket jelenleg még vizsgálják. 

Összességében a cég felső vezetése az új vezérigazgató, Markus Kamieth vezetésével a vegyipari vállalat jelentős átszervezésére készül. Négy fő üzletágat és négy, úgynevezett önálló divíziót terveznek. A ludwigshafeni székhelyű vállalat az egyik piacvezetőnek tekinti magát az alapvegyszerek és a műanyagok alapüzletágában. Ezen a területen szeretne Kamieth növekedni és akvizíciókat lebonyolítani. 

Azonban a többi, bevonatokkal, agrokémiai anyagokkal, akkumulátor-alapanyagokkal és katalizátorokkal foglalkozó üzletág esetében, „aktívan követni kívánják a portfólióopciókat, ha ez hozzáadott értéket teremt a BASF és részvényesei számára” – olvasható a csoport közleményében. Konkrétan ez részleges eladásokat, tőzsdei bevezetést vagy fúziókat jelenthet. A tőzsdén a cég csütörtök reggel átmenetileg két százalékot veszített az értékéből.    

A BASF azt is közölte, hogy előkészíti a brazíliai, dekorációs festékekkel foglalkozó üzletágának értékesítését. A vállalat megerősítette a Reuters szerdai jelentését, miszerint a mezőgazdasági vegyipari üzletágának részleges tőzsdei bevezetését tervezi, és hogy a bevonatokkal foglalkozó egységének az új tulajdonosi lehetőségeit is vizsgálja. 

Az IGBCE szakszervezet és a BASF üzemi tanácsa kritizálja az új stratégiát, mivel az „túlságosan egyoldalú”, mondván: a költségmegtakarítás nem elégséges koncepció a jövőre nézve. A munkavállalók számára ez egy bizonytalansággal teli időszak, mivel a nagyon sok költségcsökkentő program miatt a dolgozók tehetetlennek érzik magukat – nyilatkozta egy szakszervezeti vezető. Egy korábbi telephelyi megállapodás 2025 végéig befagyasztotta az elbocsátásokat a ludwigshafeni főüzemben. Az üzemi tanács most 2030-ig tartó hosszabbításról tárgyalna a vezetőséggel.   

Kapcsolódó

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn