Aranyhét Kínában és a turizmusban is: rekordokat döntögetnek a kínai utazók 

Szerző: | 2024. szeptember. 30. | Társadalom, Világgazdaság

A Covid-lezárások óta a legnagyobb utazási hullám robbanhat be Kínában az Aranyhéten – a Kínai Népköztársaság alapításának ünnepén. Az országból több száz millióan utaznak Európába és más népszerű távoli turistaparadicsomokba. Egyes úti célok esetében három számjegyű a százalékos növekedés a 2019-es foglalásokhoz képest.

A Kínából más kontinensekre induló repülőjáratok, valamint az ottani szállodák kínai foglalásai megugrottak a tavalyi ünnepi héthez képest, a kínai nemzetközi repülőjegy-foglalások pedig megduplázódtak. A legnagyobb növekedés az európai úti céloknál volt tapasztalható – derül ki a vezető kínai online utazási ügynökségek közé tartozó Qunar és Trip.com adataiból. Spanyolországban például 260 százalékkal nőttek a foglalások Granada és 144 százalékkal Sevilla esetében. Ázsián kívül a kínai turisták számára bejegyzett autóbérlések száma több mint 150 százalékkal növekedett 2023-hoz képest, hajóutakra pedig hétszer annyian neveztek be, mint tavaly – az Alibaba Group Holdinghoz tartozó Fliggy utazási cég szerint. 

Az október 1-jén kezdődő egyhetes ünnep alatt az ázsiai célpontok – Japántól Malajziáig – a legkedveltebbek, míg a leggyorsabban növekvő népszerűséggel a távolabbi országok, köztük Belgium, Horvátország, a skandináv államok és az Egyesült Arab Emírségek büszkélkedhetnek. 

Arra számítunk, hogy az idei Aranyhét statisztikái minden korábbi kínai ünnepi időszaknál közelebb kerülnek a járvány előtti szinthez az ország újraindulása óta először”  

– áll az ország utazási szokásait és trendjeit monitorozó Dragon Trail International jelentésében. 

Természetesen népszerűbbek a vízumkövetelmény nélküli országok 

A Kínából kiinduló turizmus a globális turisztikai ipar egyik fontos mérőszáma. A kínai turisták a koronavírus-járvány előtt a legtöbb ország utazóit meghaladó mértékben, több mint 170 millió utazás alatt majdnem 242 milliárd dollárt költöttek 2019-ben, ezzel a globális turisztikai kiadások 14 százalékáért voltak felelősek  

– mutatnak rá a World Travel and Tourism Council adatai. 

Habár a kínai utazási tendenciák nem álltak helyre teljesen, a légitársaságok az október 1. és 7. közötti időszakra mintegy 1,6 millió helyet értékesítettek a más kontinensekre tartó járatokon, ami csak 20 százalékkal marad el a járvány előtti szinttől – derül ki a Ciricum repülési adatait vizsgáló Bloomberg-elemzésből. Eközben a repülőjegyek iráni kereslet még közelebb van a 2019-es mennyiséghez: egyes tengerentúli, főként vízummentes országokba irányuló járatok esetében növekedett, sőt egyenesen az egekbe szökött az érdeklődés – hívta fel a figyelmet Nan Dai, a repülési adatelemző ForwardKeys elemzője. 

Kuala Lumpur, Malajzia fővárosa, 142 százalékos növekedést könyvelhet el a látogatók számát tekintve 2019-hez képest.  

Hong Kong, Makaó és Szingapúr szintén két számjegyű százalékos növekedéssel büszkélkedhet, köszönhetően a vízummentes belépés előnyeinek – írja a ForwardKeys. 

Változó utazási szokások 

Mivel a túlzott turizmus számos népszerű célország számára kihívást jelent, a kínai turisták a nagy csoportos utazásokról a kevésbé forgalmas helyekre irányuló egyéni vagy páros utazásokra állnak át. Az Tokió–Oszaka–Kiotó-hármasnál kevésbé népszerű japán városok – többek között Yokohama, Takayama és Itó – három számjegyű növekedést tapasztaltak a foglalások tekintetében. A természeti és wellnessnyaralások is egyre népszerűbbek: a vietnámi Phu Quoc sziget és a japán Higashizu forrásváros esetében is megugrott az érdeklődés. 

A legtöbb utazás azonban, a belföldi turizmus erőteljes fellendülésével, a szárazföldön történik. Az északi Sanhszi tartományban található Szucsou, valamint a tartomány más városai azután váltak népszerű úti céllá, hogy a Black Myth: Wukong című videojáték bemutatta a régió lenyűgöző tájait, pagodáit és templomait. 

Kína úgy számol, hogy a belföldi utazások és a turisztikai kiadások 2024 első kilenc hónapjában 16,8, illetve 17,1 százalékkal emelkednek éves szinten,  

és ezzel közelebb kerülnek a teljes 2019-es szinthez – derült ki a hivatalos közelményből. A beutazók száma az év első három negyedévében várhatóan 95 millióra emelkedik, ami a 2019-es év azonos időszakának 93,4 százalékát jelenti. A hatóságok koncertek, sportesemények és népszerű tévésorozatok támogatását is fontolgatják a turizmus további fellendítése érdekében – jelezte ugyanaz a közlemény. Egyes helyi kormányzatok a fogyasztás növelése érdekében több millió jüan értékű kuponokat ajánlanak fel a látogatóknak. 

A lelassuló gazdaság és a visszafogott fogyasztói kiadások ellenére a nagy kínai ünnep várhatóan 1,94 milliárd utazást jelent majd az országban. Ez a szám a kormány szerint meghaladja az állam lakosságának számát. 2019 azonos időszakához képest ez majdnem 20 százalékos növekedést jelentene. Igaz, a Cirium adatai szerint a légitársaságok mintegy 17 millió ülőhellyel számoltak a belföldi útvonalak esetében, ami 22 százalékos növekedés 2019-hez képest, ám  

sokkal többen fognak autót vagy nagysebességű vasútot igénybe venni. A kormány becslése szerint 10 utazásból nyolc autóval történik majd. 

(Forrás: Bloomberg; CNBC) 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Unsplash

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn