Negyvenöt év után újra megnyitják az USA legsúlyosabb nukleáris balesetének helyszínét 

Szerző: | 2024. szeptember. 30. | Kiemelt, Technológia

A Three Mile Island-i atomerőmű 45 évvel az USA legsúlyosabb nukleáris balesete után újranyitás előtt áll, hogy a Microsoft a mesterségesintelligencia-műveleteit támogassa energiával. Az 1-es blokkot, amelyet 2019-ben gazdasági okokból állítottak le, jelentős beruházások után 2028-ra indítanák újra, 3400 munkahelyet teremtve és 800 megawatt szén-dioxid-mentes energiát biztosítva Pennsylvaniának.

A Three Mile Island-i erőmű mind a mai napig negatív kicsengést kap a tengerentúlon, ugyanis úgy emlékeznek rá, mint az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb nukleáris balesetének helyszínére. Ennek ellenére a közeljövőben újra megnyithatják, mivel a Microsoft a mesterségesintelligencia (MI)-modelljének energiaellátását keresi. 

1979. március 28-án az erőmű 2-es reaktorblokkjában részleges atomerőművi olvadás következett be. Úgy tűnik, hogy a kismértékű radioaktív kibocsátás csak korlátozott közvetlen egészségügyi következményekkel járt a lakosságra és az ott dolgozókra nézve, bár néhány friss kutatás szerint ez nem volt így. Mindazonáltal a baleset számos változtatást eredményezett a vészhelyzetekre való reagálást, a tervezést, az üzemeltetési ellenőrzéseket és más biztonsági szempontokat érintően.

Emellett jelentős csapást jelentett az atomenergiáról és annak általános biztonságáról alkotott megítélésre a közvélemény részéről az Egyesült Államokban. 

Most, 45 évvel később az atomreaktor tulajdonosa, a Constellation Energy megállapodást kötött a Microsofttal, hogy energiát szolgáltassanak az utóbbi mesterségesintelligencia (MI)-műveleteihez. Ha a terv megkapja a hatósági jóváhagyást, akkor ez lehet az első alkalom az amerikai történelemben, hogy újra üzembe helyeznek egy leszerelt reaktort, amit jelenleg a michigani Palisades erőműben is vizsgálnak.  

A 20 évre szóló megállapodás értelmében a 2019-ben gazdasági okok miatt leállított 1-es blokkot 2028-ig újra üzembe helyezik. Ezt a blokkot nem érintette az 1979-es baleset, így az évtizedekig üzemben maradt. 

Az újraindítást megelőzően jelentős beruházásokat hajtanak végre az erőmű helyreállítása érdekében. Ez magában foglalja a turbina, a generátor, a fő teljesítménytranszformátor, valamint a hűtési és vezérlőrendszerek helyreállítását. Mielőtt a rossz gazdaságosság miatt idő előtt leállították, ez a létesítmény a hálózat legbiztonságosabb és legmegbízhatóbb atomerőművei közé tartozott, így az újraindításától azt várják, hogy Pennsylvania gazdasági motorja lesz. 

Egy új hatástanulmány szerint, amelyet a Pennsylvania Building & Construction Trades Council megbízásából készítettek, a Crane Clean Energy Center (CCEC) – a helyreállított erőmű tervezett neve – 3400 közvetlen és közvetett munkahelyet fog teremteni. A létesítmény emellett további 800 megawatt szén-dioxid-mentes villamos energiát ad a hálózathoz. 

„A CCEC több ezer munkahelyet fog támogatni az elkövetkező évtizedekben – magyarázta Rob Bair, a Pennsylvania Állami Építőipari Szakszervezetek Tanácsának elnöke. – Segíteni fog abban, hogy Pennsylvania vezető szerepet töltsön be a megbízható, tiszta energiával kapcsolatos munkahelyek vonzása és megtartása terén, amelyek meghatározzák a jövőt.” 

A Three Mile Island-i atomerőmű (Forrás: Flickr)

Az erőmű újraindításának a terve azonban helyi szinten máris tiltakozásokat váltott ki. Nem a Microsoft az egyetlen, amely a bővülő energiaszükségletének támogatására az atomenergiát keresi. Az Amazon már aláírt egy szerződést nukleáris energia vásárlásáról egy adatközpont számára, amelyet a szabályozó hatóságok jelenleg is vizsgálnak. A Google, a Meta és az Apple is egyre több energiát fogyaszt, mivel tovább fejlesztik mesterséges intelligenciával kapcsolatos műveleteiket. 

A Goldman Sachs becslése szerint 2030-ra 160 százalékkal nő az adatközpontok energiaigénye az Egyesült Államokban. Ez pedig arra kényszeríti a nagy technológiai vállalatokat, hogy beruházzanak a terjeszkedésüket támogató lehetőségekbe, miközben megpróbálnak megfelelni a környezeti hatásuk korlátozására irányuló nyomásnak is.

Kapcsolódó:

Borítókép:

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn