Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) története legjobb eredményét érte el a vasárnapi szövetségi választásokon: az exit pollok szerint a szavazatok 29 százalékát szerezte meg. A legnagyobb vesztes az Osztrák Néppárt (ÖVP) lett, miután korábbi eredményét 11 százalékponttal múlta alul. Az eredmények az európai politikai jobbra tolódás újabb példájaként értékelhetők, a koalíciós tárgyalások kimenetele azonban még kérdéses.
Mihálovics Zoltán politológus, a Makronóm Intézet geopolitikai elemzőjének írása
Ausztria a vasárnap tartott szövetségi választáson érezhetően jobbra tolódott, legalábbis az exit pollok szerint: az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) győzelmet aratott, és ezzel története legjobb eredményét érte el. A bevándorlás- és háborúellenes FPÖ az előzetes eredmények szerint a szavazatok több mint 29 százalékát szerezte meg, ezzel mintegy három százalékponttal előzte meg a jelenleg kormányon lévő jobbközép Osztrák Néppártot (ÖVP).
Az ÖVP rekordveszteséget szenvedett és 26 százalékkal végzett az első exit poll eredmények alapján.
Herbert Kickl, az FPÖ vezetője és Orbán Viktor, valamint Andrej Babis mellett a Patrióták Európáért frakció alapítója szerint a mai eredmények nem is lehettek volna egyértelműbbek. Az FPÖ vezetője, aki így potenciális kancellárjelölt is, az osztrák közszolgálati televíziónak azt nyilatkozta, hogy pártjának kell vezetnie a következő kormányt.
A harmadik helyen a Szociáldemokrata Párt végzett, amely mintegy 21 százalékkal a története legrosszabb eredményét érte el. Két kisebb párt – a liberális NEOS és a Zöldek – egyaránt a szavazatok mintegy 9 százalékát szerezte meg, míg más politikai erők nem lépték át az 4 százalékos parlamenti bejutási küszöböt. Az osztrák eredmények egy újabb jel Európa számára, hogy a hagyományos politikai erők nem képesek válaszokat adni a jelenkori kihívásokra, így a választók új, korábban kiközösített pártok felé fordulnak.
Érdemes megvárni a végleges eredményeket, hogy tisztább képet kaphassunk a potenciális koalíciós forgatókönyvekről:
a lényegi kérdés az, hogy az ÖVP hajlandó lesz-e koalícióra lépni az FPÖ-vel.
Ha igen, akkor stabil többséggel kormányozhatnak, ha nem, akkor kérdés, hogy az SPÖ-vel együtt ki tudják-e zárni az FPÖ-t, biztosítva a parlamenti többséget. Ha ez utóbbi ÖVP–SPÖ-nagykoalíció nem eredményezne többséget, kérdés, hogy hajlandóak lennének-e egy hárompárti koalícióba belemenni, hogy kizárhassák a választáson győztes pártot.
Ha az FPÖ-nek sikerül koalíciót létrehoznia, akkor az új Patrióták Európáért EU-s frakciót vezető pártok irányítanák Ausztriát, Magyarországot és Szlovákiát, valamint potenciálisan a jövő évi választások után esetleg a Csehországot is.
Az FPÖ kampányát számos kritika érte, ugyanis a választáson megfogadta, hogy erődöt épít a bevándorlók távoltartására, amit xenofóbiának tituláltak a politikai ellenfelek. Ausztria alkotmánya és a bonyolult koalíciós matematika miatt nem valószínű, hogy Kickl lesz a kancellár, de az FPÖ erős szereplése után jó esélye van arra, hogy szövetséget kössön a jobbközép párttal, ha más jelöltet állít a csúcspozícióra.
Az ÖVP vezetése kizárta, hogy együttműködjön Kickllel, de jelezte, hogy fontolóra venné a koalíciót az FPÖ-vel, ha nem lenne tagja a kormánynak.
Egy másik lehetőség lehet a szociáldemokratákkal való szövetségkötés kétirányú koalícióban, bár az előzetes eredmények alapján nem volt egyértelmű, hogy a pártok rendelkeznek-e elegendő mandátummal ehhez. Sok megfigyelő valószínűbbnek tartja az ÖVP, a szociáldemokraták és a liberális NEOS hármas koalícióját.
Az FPÖ könnyen lehet, hogy csak Herbert Kickl nélkül szerepelhet a kormányban (Forrás: Flickr)
Az FPÖ győzelme illeszkedik az elmúlt két évben tapasztalható sémába: a politikai paletta jobboldaláról érkező, nem mainstream, a bevándorlással kapcsolatban szkeptikus politikai erők törnek előre Európában. Szeptember elején Németországban az AfD stabil győzelmet aratott a türingiai tartományi választáson. Korábban ezt megelőzte Hollandiában Geert Wilders győzelme, Olaszországban Giorgia Meloni hatalomra jutása, valamint Franciaországban a Le Pen–Bardella vezette, a Patrióták Európáért frakció vezető erejét adó Nemzeti Tömörülés megerősödése.
Összességében az osztrák választási eredmények és az Európában érvényesülő tendencia magyar szempontból pozitív, hiszen jól látható, hogy a legtöbb esetben a magyar kormány szövetségesei, a nemrég létrehozott és immár az Európai Parlament harmadik legnagyobb frakcióját adó Patrióták Európáért képviselőcsoportban szereplő pártok törtek előre. Ez a tendencia egyúttal figyelemfelhívás is a hagyományos politikai erők számára szerte Európában, hogy alapjaiban kell újragondolniuk a stratégiájukata választók bizalmának visszaszerezése érdekében.
Az osztrák választás kapcsán érdemes megvárni a végleges eredményeket, amelyeket követően a napokban részletesebb elemzéssel jelentkezünk.
Kapcsolódó:
Borítókép: Flickr