Túl korán lépett Németország? 

Szerző: | 2024. szeptember. 30. | Zöldenergia, Zöldgazdaság

Németországban az elektromos autók eladásai drámaian visszaestek a támogatások hirtelen megszüntetése után, ami kérdésessé teszi a kibocsátáscsökkentési célok elérését. 

Németországban az új elektromos járművek (EV) eladásai jelentősen visszaestek: 2024 júliusában közel 37 százalékkal csökkentek az előző év azonos hónapjához képest. Ennek egyik fő oka 2023. december közepére vezethető vissza, amikor a német kormány leállította az elektromos járművekre vonatkozó támogatási programját. Pedig ennek keretében az autósok kis összegű (legfeljebb mintegy hatezer euróig terjedő) támogatást kaptak új akkumulátoros elektromos és plug-in hibrid autók vásárlásához. 12

Fontosak az ösztönzők 

Robbie Orvis, az Energy Innovation energia- és éghajlatpolitikai kutatócég modellezésért és elemzésért felelős vezető igazgatója szerint a költségek csökkentése hatásos eszköz arra, hogy az embereket az új technológia felé tereljék. A kormányok ezen új megoldások elősegítésére gazdasági ösztönzőket, szabványokat és szabályokat, valamint egyéb támogatásokat nyújtanak. Orvis szerint általában ezek kombinációja a leghatékonyabb az új technológiák ösztönzésére. Emellett több opció is fennáll: a gazdasági támogatások vagy olcsóbbá tehetik az új technológiát, vagy drágíthatják a már meglévőt. 

Ez a minta a napenergia esetében is megfigyelhető: a napelemek ára 90 százalékkal alacsonyabb, mint egy évtizeddel ezelőtt, részben a gyártásukat támogató kormányzati programoknak köszönhetően.   

Végül a technológia terjedésével a költségeknek csökkenniük kell, egészen addig a pontig, amikor már nincs szükség ösztönzőkre, és helyette más eszközökhöz, például mandátumokhoz lehet folyamodni – mondta. 

Az elektromos gépkocsikat ma már sokkal nagyobb számban gyártják, és az áruk is sokkal közelebb van a benzinüzemű járművekéhez, mint néhány évvel ezelőtt, de a listaárban még mindig van különbség. Ha a teljes élettartamot és az egyéb, például az üzemanyagköltségeket nézzük, azok nagyon hasonlók, azonban egy EV-t még mindig jóval többért tudunk kigurítani a szalonból. A gázüzemű autók kezdetben olcsóbbak lehetnek, de idővel magasabbak a karbantartási és az üzemanyagköltségeik. E szakadék áthidalására a kormányok világszerte olyan támogatásokkal ösztönzik a vásárlókat az elektromos kocsik megvásárlására, amelyek a kezdeti árkülönbséget elhanyagolhatóvá teszik. 

Túl korán lépett Németország? 

Az Európai Unió, valamint néhány amerikai állam 2035-re előírja, hogy minden újonnan értékesített járműnek zéró károsanyag-kibocsátásúnak kell lennie. Nyugaton számos ország tervezi a gázüzemű autók kivezetését, de néhány helyen ez csak nagyjából egy évtizeddel később lép életbe. A kérdés az, hogy a kormányok mikor szüntethetik meg biztonságosan a támogatási programokat.   

Németország esetében az időzítés dátuma igencsak kérdéses, pedig pont most igazán fontos, hogy a világ felgyorsítsa a nulla kibocsátású járművekre való áttérést és a fosszilis üzemanyaggal hajtott autók kivonását az utakról az éghajlatváltozás kezelése érdekében. A szakértők szerint a németek a támogatási rendszerek túl korai megszüntetése veszélyeztethetik az éghajlatváltozás elleni küzdelem eredményességét. Azonban az ország valamelyest rá is volt kényszerülve erre a lépésre, hiszen költségvetési válsággal nézett szembe.  

Peter Mock, a Nemzetközi Tanács a Tiszta Közlekedésért európai regionális vezetője szerint Németország elhamarkodta ezt a döntést. A legtöbb gyártó még mindig messze van a 2035-re kitűzött kibocsátási céloktól, az elektromos járművek eladásának visszaesése pedig kérdésessé teszi, hogy képesek lesznek-e időben elérni ezeket a célokat, és   

az autóipar egyes képviselői abban sem biztosak, hogy e célok egyáltalán megvalósíthatók-e. 

Nem Németország az egyetlen 

Nem csak Németországban szűntek meg ezek a támogatási programok. Svédország és Új-Zéland is hasonlóan cselekedett, ennek következtében az eladások szintén csökkentek. Svédországban már 2022-ben megszűntek az EV-ösztönzők, így az országban 2022 decemberétől 2023 januárjáig visszaestek az eladások. 

Orvis hozzátette, hogy ez nem meglepő, hiszen egy támogatási program megszüntetése alapvetően mindig hatással lesz az eladásokra. Még ha az EV-k jelentősen olcsóbbak is lennének, mint a benzinüzemű autók, ha egy nagy ösztönzőt megvonunk, akkor valószínűleg visszaesik az értékesítés. 

Azóta a svéd piac nagyjából helyreállt. Ehhez azonban hozzá kell tenni, hogy ebben a tekintetben Svédország jobb helyzetben van, mint Németország, hiszen az átállásban jóval előrébb tartanak: 2024 augusztusában az eladott új járművek nagyjából 35 százaléka akkumulátoros-elektromos. 

Németországban azonban ezek az új autók értékesítésének mindössze kicsivel több mint 20 százalékát tették ki, mielőtt 2023-ban megszűntek volna a támogatások. 

A német kormány most azon dolgozik, hogy orvosolja az elektromos járművek csökkenő eladásait. Szeptember elején olyan intézkedésekről állapodtak meg, amelyek lehetővé tennék a vállalatok számára, hogy az elektromos autók értékének egy részét levonják az adóból, ezzel ösztönözve a fogyasztókat a EV-vásárlásra. 

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn