Az idei esztendő utolsó negyedévébe lépve az iBanFirst, a tíz európai országban működő vezető globális deviza- és nemzetközi fizetési szolgáltató bemutatja a forintra és az euró–dollár devizapárra vonatkozó prognózisait. Célja, hogy a nemzetközi kereskedelemben tevékenykedő magyar vállalkozások betekintést nyerjenek a legfrissebb devizapiaci trendekbe, így segítve őket az esetleges ingadozások és kockázatok hatékony előrejelzésében és kezelésében.
Az euró–forint és a dollár–forint előrejelzése 2024 negyedik negyedévére
Az iBanFirst elemzői biztosak abban, hogy az euró–forint árfolyam az év végéig a 380 és 400 közötti sávban marad, egy esetleges 400-as szint fölé emelkedéssel, mivel ezzel a sávval a jegybank is elégedett lehet.
Ami a dollár–forint árfolyamot illeti, további gyengülési hullámra számítanak, elsősorban azért, mert a befektetők, különösen a fedezeti alapok, még mindig dollárvételi pozícióban vannak a legtöbb feltörekvő piaci devizával szemben. Ez a tendencia valószínűleg nem fog változni, függetlenül attól, hogy ki nyeri az elnökválasztást az USA-ban.
Hacsak a választásokat nem támadják meg, az dollár várhatóan erős marad a negyedik negyedévben és 2025-ben is. Mind a demokraták, mind a republikánusok protekcionista politikát folytatnak, ami inkább erősíti a valutát. Míg köztudott, hogy Trump támogatja a protekcionista intézkedéseket, kérdéses, hogy ez hogyan jelenhetne meg a következő demokrata kormányzat lépéseiben. Biden alatt a világ egyharmada és a legalacsonyabb jövedelmű országok 60 százaléka az USA protekcionista intézkedéseinek valamilyen formája alá tartozik.
Euró–dollár előrejelzése 2024 negyedik negyedévére
Ha az amerikai választások egyértelmű eredményt hoznak – ami még nagy kérdés – az elemzők előrejelzései szerint az euró–dollár árfolyama az év végéig 1,07 és 1,12 között ingadozhat. Az euró–dollár árfolyamát idén és a következő év elején két kulcsfontosságú strukturális tényező befolyásolja:
- Az USA gazdasági teljesítménye: mivel a Federal Reserve agresszívan csökkenti a kamatlábakat, és az USA termelékenysége 3 százalék közelében van, az amerikai gazdaság az elkövetkező években várhatóan felülmúlja Európa gazdaságát. Ez vonzhatja a magasabb megtérülést kereső befektetőket, ami támogatja az erős dollárt.
- Az amerikai részvénypiac teljesítménye: az USA erős részvénypiaci teljesítménye, különösen az S&P 500 és a Nasdaq indexeké, tőkebeáramlást vonzhat, ami tovább erősíti a dollárt.
Az iBanFirst becslése szerint a dollárindex jelenleg 9,3 százalékkal túlértékelt, bár ez még mindig elmarad az 1980-as évekbeli, több mint 20 százalékos csúcsértéktől. Ez a túlértékeltség valószínűleg az elkövetkező években is fennmarad.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: Unsplash