Csörte Kínával a hidrogénpiacon: az EU egy újabb konfliktusba szalad bele?
2025. június 17., kedd

Csörte Kínával a hidrogénpiacon: az EU egy újabb konfliktusba szalad bele? 

Az Európai Unió továbbra is azért küzd, hogy az energiatermelésben, különösen a megújulók terén függetlenebbé váljon, és visszaszorítsa Kína dominanciáját. Az EU október elején szavaz arról, hogy milyen importvámokat vet ki a kínai elektromos járművekre, ezzel védve saját autóiparát. Szeptember végén azonban egy megújulóenergetikai terület, a zöldhidrogén-piac került az EU döntéshozóinak fókuszába. Brüsszel most új intézkedésekkel igyekszik korlátozni a kínai beszállítók szerepét a megújuló hidrogén előállítására kiírt támogatási programok, az ún. aukciók során.

Hidrogénfejlesztési aukciók – szigorított szabályok Kínával szemben  

Két hónap múlva, december 3-án az Európai Bizottság megtartja második, hidrogénre vonatkozó aukcióját, amelynek keretében 1,2 milliárd eurónyi támogatás kerül szétosztásra új projektek között. Ez az esemény a Hidrogén Bank stratégiájának része, amely az EU gazdaságának megújuló energiaforrásokra történő átállását célozza.  

Az aukción induló projekteket szigorúbb feltételek alapján bírálják el, különös tekintettel a cégek származására és az általuk felhasznált alkatrészek eredetére. 

Az új szabályozás középpontjában a kínai alkatrészek arányának csökkentése áll. A projektek nem tartalmazhatnak olyan kínai alkatrészeket, amelyek a gyártási kapacitás több mint 25 százalékát teszik ki. Az EU ezt azzal indokolja, hogy Kína globális termelési kapacitása már meghaladja az 50 százalékot, ami jelentős kockázatot jelent Európa energiaellátásának függetlenségére nézve.

Az Európai Hidrogén Bank egy viszonylag új EU-s finanszírozási eszköz, amelyet 2022-ben indítottak el, hogy támogassák a megújulóhidrogén-értéklánc kiépítését Európában. Fő célja a megújuló energiából nyert zöldhidrogén iránti kereslet és kínálat összekapcsolása, valamint a beruházások ösztönzése. Az EU-s kezdeményezés két fő pillérre épül: a belföldi támogatásokra, amelyek az EU-n belüli hidrogéntermelést segítik, és az importok ösztönzésére nemzetközi együttműködésen keresztül. Az első, nyáron tarott aukció során egyébként 720 millió eurót osztottak szét hét projektre, amelyek 1,58 millió tonna megújuló hidrogént termelnek majd a megvalósulásukat követő tíz év alatt.

Az EU célja az energiafüggetlenség erősítése 

Az elmúlt években az Európai Unió egyre nagyobb hangsúlyt fektetett arra, hogy csökkentse a függőségét a külső energiaforrásoktól, különösen Kínától. Peking már most is meghatározó szerepet játszik a napenergia, az elektromos járművek és a szélturbinák piacán, és a Brüsszel nem szeretné, ha a hidrogén előállításában is hasonló helyzet alakulna ki.  
 
A Hidrogén Bank említett első aukcióján már felmerült az az aggodalom, hogy a nyertes projektekben olcsó kínai alkatrészeket használtak. Az EU így most szigorúbb lépéseket tesz annak érdekében, hogy megvédje saját iparát, és csökkentse a Kínától való függőségét. Az új rezilienciakritériumok bevezetése kiemelten fókuszál az európai ellátási láncok erősítésére, így a jövőbeni támogatások elnyeréséhez előnyben részesítik az Európában gyártott technológiákat és alkatrészeket.  

Gazdasági verseny és iparpolitika: Draghi figyelmeztet 

Mario Draghi, az Európai Központi Bank korábbi elnöke egy nemrégiben közzétett, általunk is elemzett jelentésében hangsúlyozta, hogy Európának sokkal összehangoltabb iparpolitikára, az EU-s cégeknek és egyes tagállamoknak pedig tőkeforrásokra van szüksége ahhoz, hogy a megújulók terén, a zöldgazdaságban felvegye a versenyt az Egyesült Államokkal és Kínával.  

Draghi különösen a beruházások növelésének fontosságát emelte ki olyan területeken, ahol az EU még versenyképes lehet, például éppen a hidrogéntechnológiák terén.  
Az EU legújabb lépései tehát azt jelzik, hogy az unió eltökélt szándéka megvédeni saját iparát, és korlátozni Kína gazdasági befolyását. A decemberi, már az új szabályok szerint kiosztandó aukciós hidrogéntámogatásokkal az EU nemcsak a megújuló energiaforrások iránti elkötelezettségét mutatja meg, hanem egyértelmű üzenetet küld Kínának is: Európa nem hagyja, hogy még kiszolgáltatottabbá váljon a globális piacon. A kérdés csak az, hogy erre mi lesz az ázsiai nagyhatalom válaszlépése, különösen, ha október 4-én a kínai elektromos autókra kivetendő vámokat is megszavazza az EU. 

(Források: Reuters; Hydrogen Insight)

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Council of the European Union/Copyright: European Union

Posztok hasonló témában

Heti hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre!

Minden héten megkaphatja válogatott tartalmainkat, hogy naprakész információi legyenek a világ történéseivel kapcsolatban.


Kérjük adja meg a teljes nevét.

Email címét nem osztjuk meg.

Kérdezz bátran!
Chat