A német kormány az idén már egyáltalán nem számít gazdasági bővülésre. A helyzet annyira rossz, hogy már a stagnálásnak is örülne – de még az is kérdéses.
A német kormány teljesen feladta a reményt, hogy az idén bármilyen gazdasági növekedést fel tudjon mutatni. Korábban egy önmagában is kínosan alacsony 0,3 százalékos GDP-bővülést prognosztizáltak, a Bloomberg értesülései szerint azonban Robert Habeck gazdasági miniszter napokon belül bejelenti az előrejelzés módosítását – legjobb esetben nulla százalék körülire.
A kormány számára ez a teljes vereség beismerése – egyben rendkívül kellemetlen előjel az egyébként is a népszerűségi lista legalján heverő koalíciós pártoknak, akik a jövő évi választásokra készülnek. Az eredmény egy újabb elvesztegetett évet jelent az összeomlás előtt álló német ipar tekintetében, a befektetői bizalom villámgyors hanyatlásáról már nem is beszélve.
Az ipari válsághelyzetet tovább súlyosbította a Volkswagen látványos lejtmenete és a fenyegetődzése a németországi üzemek leállításával kapcsolatban. A legnagyobb befektetői pofont a kormány pedig az Inteltől kapta, amely közlése szerint évekkel halasztja el a történelminek nevezett, 30 milliárdos új chipgyárának építését, nemcsak a német gazdaságra mérve csapást, de pillanatok alatt romba döntve az európai félvezetőipar felfuttatásáról szőtt álmokat is.
Az önleminősítés arra utal, hogy a német gazdaság folytatja a mélyrepülést, ami a lehető legrosszabb hír az európai ipari szegmensnek. A gyengülés folyamatossá vált, az idő múlásával a hanyatlás pedig már strukturális, hosszú távú problémákra, semmint ciklikusságra utal.
Jó, ha a nulla összejön
A prognózisváltoztatás a Scholz-kormány gazdasági teljesítményének is mérőszáma egyben: a kancellár 2021-es hivatalba lépése óta nem volt két olyan egymást követő negyedév, ahol GDP-növekedést lehetett volna mérni. A szavazók eddig az európai parlamenti és a regionális választásokon büntették a kabinetet, jövőre azonban országos választások jönnek, amelynek eredménye a regnáló, összetákolt kormánykoalíció pártjainak számára még akkor is megsemmisítő lehet, ha szinte bizonyos, hogy soha többé nem fognak összeállni a jelenlegi formában.
A kormány ráadásul még a stagnálást sem meri már határozottan kijelenteni: lehet, hogy év végéig még annál is rosszabb, negatívba csúszó csökkenés következik be az ipari és termelési adatok függvényében. A gyengébb növekedési kilátások ráadásul súlyos hatással lennének az adóbevételekre is, ami az ezer sebből vérző, óriási lyukakkal tarkított és folyton korrekcióra szoruló 2025-ös költségvetést is katasztrofálisan érintené.
***
Fotó: Robert Habeck gazdasági miniszter (Stephan Röhl)