A Kínára kivetett büntetővámok eltörlését követelik a német autógyárak

Szerző: | 2024. október. 8. | Kiemelt, Világgazdaság

A Volkswagen és a BMW azonnal véleményezte az Európai Bizottság döntését, és azt kérik, hogy ne robbantson ki kereskedelmi háborút Kínával.

Németország Magyarországgal együtt határozott nemmel szavazott az Európai Bizottság által a kínai elektromos járművek EU-s, akár 10 plusz 35,3 százalékot is elérő büntetővám-javaslatára. Az ülésen mindössze tíz tagállam szavazott igennel, öt nemmel, tizenkettő pedig tartózkodott. Bár elsöprő többségről szó sem volt, a szabályzat értelmében a tartózkodások magas száma miatt az EB immár saját hatáskörben állapíthatja meg és véglegesítheti a vámokat – márpedig Ursula von der Leyen ragaszkodik azokhoz, sőt immár eldöntöttnek is tekinti a bevezetésüket.

Az ügyben a németek a legérintettebbek saját autógyártóik kínai érdekeltségei miatt. A félelem, hogy Peking az uniós vámokat a Kínában is gyártó európai vállalatokon torolja meg, nagyon is valós. Nem csoda, hogy a szavazást megelőzően is a vámok ellen lobbizó német ipari szereplők azonnal felemelték szavukat a döntés ellen.

A kínai kereskedelemben leginkább érintett két gyártó, a Volkswagen és a BMW – amelyek 2022-ben összesen 4,6 millió autót adtak el az ázsiai országban – a kereskedelmi háború eszkalációjának megelőzése érdekében mihamarabbi megegyezésre szólított fel, a tárgyalásos megoldást szorgalmazva. „Arra kérjük az Európai Bizottságot és a kínai kormányt, hogy konstruktívan folytassák a folyamatban lévő tárgyalásokat a megoldás érdekében. Közös célunk a védővámok megakadályozása, és ezáltal a kereskedelmi konfliktusok elkerülése kell, hogy legyen” – áll a BMW közleményében.

Erre október 30-ig van még lehetősége a feleknek, utána egy nappal jogerőre emelkednek az EB által megállapított büntetővámok, jelentősen felerősítve a kereskedelmi háború negatív hatásait. A BMW a szavazás következményeire figyelmeztetett. Álláspontja szerint az „végzetes hatással lehet az európai autóiparra”, éppen ezért gyors megoldásra van szükség Kína és az Európai Unió között, mielőtt egy olyan háborúba kezdenek, amelynek „csak vesztesei lesznek”.

A kancellár magánya, a vállalatok dühe

Scholz kancellár tényleg mindent megpróbált, hogy a német vámellenes lobbi érvényesülni tudjon a döntés meghozatala előtt, ám erőfeszítései kevésnek bizonyultak az alapvetően Franciaországra és Olaszországra támaszkodó Kína-ellenes tömb akaratával szemben. Kudarca egyben jól jelzi a gazdaságilag egyre inkább gyengülő, lefelé tartó spirálba kerülő Németország európai hatalomvesztését.

A német kormány ellentétektől szétzilált koalíciójának egyébként is csapnivaló gazdasági teljesítményét immár az elmúlt évtizedek legfontosabb kereskedelmi döntése is tovább amortizálja majd. Az autógyártók kétségbeesetten vetnek be mindent, hogy az Európai Bizottságot meggyőzzék a döntés visszavonásának stratégiai fontosságáról, de saját lobbijukon kívül másra már nem támaszkodhatnak.

A Volkswagen vezérigazgatója most éppen új ötlettel próbálkozik. Arra próbálja meg rávenni a kínai gyártókat, hogy európai befektetésekkel (a BYD éppen Magyarországon építi első európai üzemét) próbálják meg elkerülni az extravámokat – Brüsszelt és a tagállamokat pedig arra ösztönzi, hogy nyissanak ajtót az ázsiai befektetőknek. „A büntetővámok helyett a kölcsönös befektetésekről kellene beszélnünk. Azok, akik beruháznak, munkahelyeket teremtenek és helyi vállalatokkal dolgoznak” – mondta Oliver Blume kiegészítő magyarázatként, maga is a lehetséges kínai bosszú mindent maga alá temető hatásait ecsetelve.

A gyártók igyekezete azonban nem kecsegtet sok sikerrel. Amiről Blume beszél, csak a távolabbi jövőben realizálódhat, a vámok azonban november 1-jén öt évre szólóan hatályba lépnek. Miután az Európai Unió kereskedelempolitikáját az Európai Bizottság határozza meg, már nem valószínű, hogy Ursula von der Leyen változtatni fog a döntésén. Ez csak akkor lenne lehetséges, ha a kínai gyártók garantálnák az olyan mérvű áremelést az autóikra, amelyekkel az európai járműárak nagyjából egy szinten lennének – erre azonban az európai piacra betörni vágyó ázsiai gyártók nem hajlandók.

***

Kapcsolódó:


Fotó: Dinkun Chen

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn