Felívelő elektromosautó-piac: 2027-re akár 30 millió darab találhat gazdára 

Szerző: | 2024. október. 10. | Technológia, Világgazdaság, Zöldgazdaság

Tavaly a globális autóeladások 18,6 százaléka elektromos jármű (EV) volt. Mivel a kormányok világszerte igyekeznek ösztönözni a zöldmegoldásokat, az autógyártók pedig bővítik az elektromos kínálatukat, a piac a jövőben várhatóan tovább növekszik. 

Kína vitathatatlanul vezet az EV-k elterjedésében: a 2023-as autóeladások felét az ázsiai nagyhatalomban regisztrálták. Az elektromos járművek gyors terjedése az országban több tényezőnek köszönhető, például a kormányzati támogatásoknak, a jelentős gyártási kapacitásnak és a megfizethető modellek széles választékának. Ezzel párhuzamosan a plug-in hibrid (PHEV) típusok eladásai szintén nagymértékben növekedtek: 2022-höz képest világszinten 82 százalékkal. Ez az emelkedés nagyrészt a vidéki területeken jelentkező keresletnek köszönhető, ahol a töltő-infrastruktúra még nem elég kiépült. 

1. ábra: A rövid távú személy-EV-eladások és az új eladott személyautók aránya piaconként (millió darab). Európa az Európai Unióval, az Egyesült Királysággal és az EFTA-országokkal együtt értendő. Az EV-k az ábrán az energiatárolóval működő és a plug-in hibrid modelleket is tartalmazzák 

Európa is példamutató:  

a jelenlegi tendenciák alapján 2027-re a kontinens újautó-eladásainak 41 százalékát az EV-k fogják kitenni.  

Kína és Európa után az Egyesült Államok, Dél-Korea és Kanada következik, amely országokban az elektromos autók arányának növekedése lassabb. Eközben a feltörekvő piacokon, mint például Indiában és Brazíliában megugrott az érdeklődés irántuk, számítások szerint az eladások utóbbi két régióban 2027-ig háromszorosára, illetve ötszörösére nőnek. 

Csökken a gyártás ára: olcsóbbak lesznek az EV-k 

Az elektromos gépkocsik terjedésének az egyik kulcsa az energiatárolók árának csökkenése. Tavaly a lítiumionalapú akkumulátorok átlagára 139 dollár/kWh-ra mérséklődött, ami a várakozások szerint 133-ra eshet. Mindez a növekvő termelési kapacitásoknak és a gyártáshoz szükséges alapvető nyersanyagok – a lítium, a kobalt és a nikkel – árcsökkenésének köszönhető. Ahogyan az a 2. ábrán is látszik, korábban sokkal drágábbak voltak az energiatároló cellák, 2022-ben elérve a 161 dollár/kWh-t. Egyes esetekben az akkumulátorok ára 72 dollár/kWh-ra esett, ami azt jelenti, hogy sokkal olcsóbb EV-modellek gyártására van lehetőség. 

Az árcsökkenések ellenére az elektromos járművek még mindig drágábbak, mint a hagyományos benzinhajtású társaik. Kínában például egy átlagos, teljesen elektromos autó körülbelül 18 százalékkal kerül többe. Igaz,  

az árkülönbség a plug-in hibridek és a belső égésűek között majdnem teljesen megszűnt, ezzel vonzóbbá téve a PHEV-eket azok számára, akik az átállásban gondolkodnak. 

2. ábra: A lítiumion-alapú energiatároló cellák (sötétebb) és energiatárolók (világosabb) rövid távú árprognózisa dollár/kWh-ban. Kékkel a megfigyelt, míg lilával a rövid távon előre jelzett ár látható. 

Fontos a jól kiépített infrastruktúra  

Az EV-eladásokat a töltő-infrastruktúra gyors bővülése is felhajtotta. A tavalyi év végére a nyilvános töltőpontok globálisan 40 százalékkal bővültek, megközelítve a 4 millió darabot.  

Kína ebben is dominál, mivel ezen töltőpontok 69 százaléka itt található. 

Az azonban, hogy a töltőállomások kiépülése lépést tudjon tartani az EV-k terjedésével, még mindig kihívást jelent, különösen Észak-Amerikában és Európa egyes részein. Mindenesetre egyes országok komoly lépéseket tesznek a fejlődés érdekében: Olaszországban például éves alapon majdnem megduplázódott a töltőbővítés, és az Egyesült Királyságban szintén jelentős növekedés látható. Elmondható viszont, hogy még mindig többet kell beruházni a töltőhálózat kiépítésébe ahhoz, hogy az képes legyen ellátni az utakon cirkáló egyre több EV-t. 

Vitathatatlan az elektromosok terjedése, de lesznek még kihívások 

Tavaly a Clean Energy Ministerial találkozóra meghívott országok jelentős beruházásokat eszközöltek a villamosított közlekedésbe, és az előző évhez képest 32 százalékkal növelték az ágazatra költött összegeiket. Ez az elkötelezettség 2027-re elvezethet odáig, hogy  

az összes újszemélyautó-eladás harmadát az elektromos gépjárművek fogják kitenni, világszinten elérve a 30 millió eladott darabot. 

Az EV-k elterjedése így sem lesz akadálymentes, annak ellenére, hogy az autógyártók egyre megfizethetőbb modelleket dobnak piacra, a technológia pedig tovább fejlődik. Az elektromos gépkocsik elterjesztése érdekében a politikának és az infrastruktúrának is tartania kell a lépést a fejlődéssel, különösen a feltörekvő gazdaságokban. Egyelőre Kína és Európa jár az élen, de a többi piacon is hasonló politikai támogatásra lesz szükség ahhoz, hogy több fogyasztót ösztönözzön a váltásra. 

Az elektromos járművek felemelkedése újrastrukturálja a globális autóipart, köszönhetően annak, hogy a CEM-országokban eladott új gépjárművek közel 20 százaléka már elektromos. Ahogy említettük, az energiatárolók árának csökkenése, a kibővülő infrastruktúra és a támogató politikák mind az elektromos átállás irányába mutatnak. Ugyanakkor még mindig rengeteg a teendő annak érdekében, hogy ez a növekedés folytatódjon, főként a hálózatbővítés és az EV-k elérhetősége terén. A jövő közlekedése elektromos, és bár vannak még kihívások, a világ jó úton halad egy tisztább és zöldebb autózás felé.  

Mi az a CEM? 

A Clean Energy Ministerial (CEM), vagyis a tiszta energia miniszteri találkozó a tisztaenergia-technológiák fejlesztésére törekvő politikák, programok és technológiák fóruma, ahol a meghívottak megoszthatják saját bevált gyakorlataikat, így lehetőség van az egymástól való tanulásra ezen a területen. A találkozók célja, hogy a különböző gyakorlatok cseréje által globálisan előmozdítsák a zöldenergiára való átállást.  

(Forrás: EV Markets Reports) 

Kapcsolódó:

Címlapfotó: Dreamstime

Ezek is érdekelhetnek

trend

[monsterinsights_popular_posts_widget]

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn