A luxus már nem a biztos siker záloga: csökken az eladás a német prémiumautóknál 

Szerző: | 2024. október. 11. | Társadalom, Technológia, Világgazdaság

Egy nagy visszahívás megnehezítette a BMW üzletmenetét, de a versenytárs Mercedesnél is rosszul mennek a dolgok – különösen Kínában.

A német prémiumgyártók közül a BMW eladásai globálisan 13, míg a Mercedes-Benz esetében 3 százalékkal csökkentek, ezek a gyenge értékesítési mutatók pedig a legfontosabb piacukon, Kínában koncentrálódtak.  

Idén július és szeptember között a BMW és a Mini márkájú autók értékesítése az előző évhez képest közel 30 százalékkal, alig 148 ezer járműre csökkent, ami több mint négy éve a legmeredekebb visszaesés. A háromágú csillaggal fémjelzett márka 170 700 járművel, azaz 13 százalékkal kevesebbet adott el, vagyis a kínai értékesítések teljesítettek a leggyengébben. 

A piaci környezet „nehéz” és „kihívásokkal teli” volt – magyarázta október 10-én csütörtökön az autógyártó. „Az összességében alacsonyabb kereslet, különösen a luxuscikkek iránt, és a folyamatos árengedmények, leginkább az EV-szegmensben, hatással voltak a kínai eladásokra” – tették hozzá a Mercedes-Benz részéről. 

Mindezek, valamint az elektromos járművek lassuló európai növekedése járultak hozzá a BMW és a Mercedes profitfigyelmeztetéséhez. A gyártók a kereskedelmi feszültségek eszkalálódásának is vesztesei lehetnek: Peking közölte, hogy fontolgatja a nagymotoros járművek importvámjának emelését, miután az Európai Unió megszavazta, hogy akár 45 százalékos vámot vet ki a kínai gyártású elektromos gépkocsikra. 

Az eladások csökkenése mindkét autógyártó esetében felgyorsult a harmadik negyedévben, és ez volt a fő oka annak, hogy a Mercedes-Benz már az év második profitfigyelmeztetését adta ki, a BMW pedig nem érte el az értékesítési célját. 

Miközben a teljes kínai piac hónapok óta zsugorodik, a kormányzati ösztönzőknek köszönhetően fellendülés tapasztalható az elektromos autók terén. Ez azonban nem segíti a német gyártókat, mert a kínai konkurencia alacsonyabb árakkal és kisebb, megfizethetőbb modellekkel rukkol elő. 

A világ vezető e-autó-gyártója, a BYD például szeptemberben jó 45 százalékkal, közel 418 ezer gépkocsira növelte a tisztán e-autók és hibridek eladásait. A Tesla is bejelentette, hogy 72 ezer eladott autóval és 66 százalékos növekedéssel havi rekordot ért el idén szeptemberben. Ezzel szemben a belső égésű autókat gyártó SAIC mintegy harmadával kevesebb kocsit értékesített a múlt hónapban, mint egy évvel ezelőtt. Ez egy újabb figyelmeztető jel a német autóipar számára, amely a magas hazai költségekkel és a Kínában egyre erősödő ellenszéllel küzd, ahol a BYD Co. által vezetett helyi gyártók dominálnak az elektromos autók terén.

A BMW-nek hatalmas gondja van a fékekkel 

Világ legnagyobb autópiacán bekövetkezett visszaesés a BMW Csoport teljes jármű-értékesítését 13 százalékkal, alig több mint 540 ezer autóra csökkentette július és szeptember között.  

A vállalat szerint a beszállítója, a Continental által gyártott fékrendszerek visszahívása is befolyásolta a kiszállításokat. 

Ennek következtében jelenleg mintegy 320 ezer új autót nem tudnak leszállítani. Mindez az idei év első kilenc hónapjában az eladásokat 4,5 százalékkal, alig több mint 1,75 millió gépkocsira csökkentette. Míg Ázsiában és Amerikában csökkentek, addig Európában 1,4 százalékkal nőttek a BMW, a Mini és a Rolls-Royce márkát magáénak tudó müncheni székhelyű vállalat eladásai. A Mercedes-Benz a harmadik negyedévben 503 600 leszállítással éppen csak elmaradt az egy évvel korábbitól, és még mindig messze van a globális prémiumpiac-vezető BMW-től. Az idei év eddigi részében a Mercedes személygépkocsi-eladása négy százalékkal kevesebb az előző évihez képest, 1,46 milliós darabszámot elérve. A BMW-hez hasonlóan a stuttgarti autógyártó tavaly egyik partnere, a Bosch szállítási problémáitól szenvedett – ez a a szűk keresztmetszet a fontos modellek esetében mostanra enyhült. 

A Mercedes gyengül az e-autókkal 

A bajorok és a svábok különböző „világokban” működnek az elektromos autók piacán. A BMW Group továbbra is sikereket ér el az olyan modellekkel, mint az iX1 és az E-Mini, a harmadik negyedévben 10, az év egészében pedig 19 százalékos növekedést produkálva 294 ezer e-autóra nőtt. „A tisztán elektromos meghajtású járműveink világszerte elnyerik ügyfeleink tetszését – ezt bizonyítja, hogy az év első kilenc hónapjában két számjegyű az akkumulátorral hajtott elektromos járműveink eladásának növekedése” – mondta Jochen Goller, a BMW értékesítési igazgatója. 

Ezzel szemben a harmadik negyedév a Mercedes-Benz számára fiaskó volt az EQ-modellekkel – az eladások ugyanis 31 százalékkal, 42 500 járműre zuhantak. Szeptember végéig alig 136 ezer akkumulátoros autót adtak át az ügyfeleknek, ami jó ötödével kevesebb, mint a tavalyi év azonos időszakában. A cég legújabb elektromos járművei nem csak Kínában, máshol is lanyha fogadtatásra találtak a fogyasztók körében.  

Kínában a fiatalabb vezetők egyre inkább a hazai márkák felé fordulnak, mivel úgy vélik, hogy azok az autóikat fejlettebb digitális és szórakoztatótechnológiával szerelték fel.  

Ugyanakkor a plug-in hibridek terén az európai gyártók jobban teljesítenek – a Mercedes például tízszázalékos növekedést ért el a harmadik negyedévben, elsősorban az erős amerikai keresletnek köszönhetően. Eközben az EY vállalati tanácsadó cég elemzése szerint Németországban a kínai beszállítók sem tudták kivonni magukat az e-autó-értékesítések visszaesése alól, a harmadik negyedévben ugyanis a németországi eladások összességében 45 százalékkal estek vissza. Ennek köszönhetően a kínai márkák piaci részesedése tízről nyolc százalékra morzsolódott, míg a német autógyártóké együttesen 40-ről 57 százalékra emelkedett – elsősorban a BMW növekedésének köszönhetően. 

(Források: Handelsblatt; Bloomberg; Reuters)

Kapcsolódó: 

Címlapfotó: Dreamstime

Ezek is érdekelhetnek

trend

Promóció

Hazai válogatás

Promóció

Kövess minket

Facebook

Instagram

LinkedIn